01 Nisan 2020, Çarşamba Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
Nurgün Balcıoğlu
Varını veren utanmamış!
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Kendini yargılama
Ayfer Tuzcu Ünsal
Antep’te hamam gelenek ve görenekleri (2)
Metin Atamer
Koyun can derdinde
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Anadolu’nun İlk Demiryolu Hattı: İzmir-Aydın Demiryolu
Leyla Adın
Eski bir tapınak yazıtı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Av Şafak Yılmaz
Corona virüsü
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Kininizi diri tutun!
Bülent Yılmaz
Tüketiciler için ipuçları
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe Kepkep
Probiyotikler ve prebiyotikler (2)
Ali Ihsan Kaya
Gelir vergisi beyanı başladı
ÇOK OKUNAN HABERLER
‘Salgına karşı şeffaflık ilkesine uyulmuyor’
“İşçi servislerinde önemli bir sıkıntı yok kurallara uyuluyor”
Koronavirüs, bal, polen ve arı sütü satışlarını arttırdı
Gaziantep’te 36 pozitif vaka var
Okumak ve üretmek tek çıkış yolumuz
Kurallara uymayan 21 işletme kapatıldı
Aşırı fiyat artışına izin verilmeyecek
Devlet, tüm mekanizmaları ile ihracatçıların yanında
Sosyal mesafe kuralına uyulmuyor
Tokyo 2020 olimpiyatları Temmuz 2021’de
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Sektöre ve firmalara değer katmak istiyoruz
“Panama Danışmanlık olarak akredite Kobi Danışmanlarımız ile fikirden projeye üretimden satışa her alanda Kobilerimizin yanındayız”
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Metin Atamer
 
Kayyum

   27 Ağustos 2019
 

Ben bir küçük cezveyim elden ele gezmeyim, verin benim yârimi boynu bükük gezmeyim, ne kadar güzel tarif etmekte bir özlemi. Ne kadar da nazik anlatıyor yaşamdan beklentisini. Şarkılarımız hatta türkülerimiz de birçok konuda hissiyatı ifadede kullanılır. Kimi zaman bu sözcükler duyguları ifadede cılız kalır. İnsan diye adlandırdığımız yaşayan, nefes alan, yemek tüketen, üreyip çoğalan, seven, hisleri olan, kimi zaman duyguları ile hareket etmeye çalışan, kimi zaman hata yapan, sonra iz bırakıp bu yaşamdan ayrılan insanoğlu doğuşta sahip olması gereken bazı hürriyetleri vardır. 

 

Mesela tanrının verdiği akıl ile doğruyu veya yanlışı ayırt etmek için aklını kullanması gerekir. Kendi iradesi ile bunlara hükmetmesi lazım. Hani yanınızda beslediğiniz bir köpek varsa ve ona yemek  ödülü ile istediğiniz bir komutu yaptırabilirsiniz. Gel derseniz, geldiği zaman sevdiği küçük bir yiyeceği ödül olarak verirseniz. Köpek o komuta her uyduğunda, o ödülü bekler. Bir çıtadan atlamasına komut verirseniz ve de o çıtayı her atladığında bir küçük peynir ödül ise, her komuttan sonra köpek peynir ödülünü bekler. 

 

Geçenlerde bir emanet köpek verildi bizimkilere , alıştığı bazı komutları ödülsüz yaptırmaya çalıştılar, bir iki defa yaptı, sonra ödül verilmediği için komuta uymamaya başladı. İnsanların tamamını sınıflandırma düşüncesinde değilim, amma insanı açlıkla terbiye edip, istediğiniz bir komutu yapmaları halinde bir iki ikramiye dağıtmanız halinde, bu insanlara istediğiniz şeyleri yaptırabilirsiniz. 

 

Benim yurdum insanı bir çok konuda haklarını istemez, bıçak kemiğe dayanmadan isyan etmez. Vurun kafasına, ağzındaki lokmayı alırsınız. Açlığa dayanmaya devam eder bu adamlar. Ne zamanki açlıktan neredeyse kıran girecek, işte o zaman kısık sesle , benim ekmeğimi unuttunuz mu? diye bir soru yöneltir. İşte böyle bir karaktere sahiptir benim yurdum insanı. Sen adamı sus payı olarak  danışman adında yanına alırsın. Danışman ücreti 8000.- liradır. Bu ücreti az bulup 14000.- liraya çıkarırsın. Bu çok doğal, buna hakkın olabilir. Ülkenin bütün yükünü taşıyan gariban işçilerin maaş artışlarının gündeme gelmesini bile istemezsin. İşçiler hakları için zorlanır, kafasındaki bağnaz düşünceler dağılmasın diye bağlayan bir bayanı, onlara muhatap kılarsın. Kukla olarak diktiğin temsilciyi hasır altından besler, istediğin zam oranını dikte ettirirsin. Sonra işçi temsilcisi işçileri satarak, teklif edilen %3 oranını kabul eder. Olsun, işçilerin kemiğine henüz bıçak dayanmadı. 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinde bu bıçak iyice dayandı , 13 bin 200 oy farkını beğenmeyen iktidar, seçimi yenileyince 806 bin oy farkını hazmetmeye hala çalışmakta. 25 Senedir Istanbul’un alt yapısını planlayan ve inşa eden iktidar partisi, yoğun yağmurda ISTANBUL sel baskınlarına teslim olmaktan kaçamadı. Betonlaşan İstanbul’da yağmuru emecek toprak kalmayınca caddeler dökülen bu yağmurla sele dönüştü. Bay Ekrem İstanbul’u yağmura teslim ettiniz, bu nedenle sizi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan alıyorum, deseler kim ne diyebilir? Ne yapabilirsiniz? Birkaç sene evvel Kadir Topbaş Brezilya’da iken Istanbul yağmura yine teslim olmuştu , kimse Kadir Bey’e Rio festivaline mi gittin diye sormadı. 

Bence şehirlerde seçmenin öz iradesini besleyecek bir çok kaynağın, başkalarının eline geçmesinden rahatsız olan bir yönetimin varlığını düşünmemiz gerekir. Yönetim başındakiler ne yapmakta, nasıl yapmakta, yöntemin usulü ne olduğunu, insanlar merak etmekte. Belediyeler topladıkları vergilerden bazı cemaat ve kuruluşlara inanılmaz fonlar aktarmakta ve bu cemaatlerden istediklerini yaptırmakta olduğunu öğrenmekteyiz. 

Ne için kayyum atanmakta diye düşündünüz mü? Somut bir delile bağlı yapılan bir yolsuzlukta ve mahkeme kararı ile kayyum atamanız mümkündür. Yapılan yolsuzluğu da belgelerle kamuoyu ile paylaşmanız gerekir. Atanan kayyumlar ilk iş olarak başkanlık makamındaki ATATÜRK resmini kaldırtmakla işe başlamakta. Ankara’yı parsel parsel satan bir belediye başkanı hakkında yönetim kılını kıpırdattı mı? Hayır, çünkü daha çok parsel vardı satılacak. 

 

Yerel belediye seçimlerine girmeden evvel Yüksek Seçim Kurulu her aday için inceleme yapıp onay Verdi mi ? Evet verdi. Peki iki ay içinde belgelenen bir yolsuzluk var mı? 

19 Şubat 2012’de televizyon ekranlarından Bay Recep aynı şu cümleyi kurdu: ’ Biz seçilmişleri atanmışlara kul etmeyiz’’ diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Koyun can derdinde
 . Tanrıdan dileğim
 . Bize bir şey olmaz
 . Bir musibet
 . Korkum
 . Düş ve gerçek
 . Nereden nereye
 . Ayak
 . Marko
 . Deprem odağı
 . Çek bir acılı İstanbul
 . Zarardan dönersen kârdır
 . Kim deli, kim akıllı?
 . Bir Özlemim Var
 . Makus Talih
 . İstanbul’un kanalı
 . Cadde İsimleri
 . NATO
 . Diyet
 . Hesap ve hayat
 . Bu son olsun
 . Kanal İstanbul
 . Bir dost arkasından
 . T.C.
 . Acı sentez
 . Bir çocuk oyunu
 . Bir harekatın anatomisi
 . Basit hesap
 . Dinleme adabı
 . Bakış açısı
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya