10 Nisan 2020, Cuma Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
Nurgün Balcıoğlu
Gökten para yağacak mı?!
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Kendini yargılama
Ayfer Tuzcu Ünsal
Antep’te hamam gelenek ve görenekleri (3)
Metin Atamer
Tekalif-i Milliye
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Anadolu’nun İlk Demiryolu Hattı: İzmir-Aydın Demiryolu
Leyla Adın
Eski bir tapınak yazıtı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Av Şafak Yılmaz
Covid 19 kıskacında sosyal devlet
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Covid 19
Bülent Yılmaz
Koronadan sonra dünya
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe Kepkep
Sağlıklı ve doğru beslenme nedir? (5)
Ali Ihsan Kaya
Gelir vergisi beyanı başladı
ÇOK OKUNAN HABERLER
PTT çalışanları da alkışı hak ediyor
"Kaygıyı değil dayanışmayı bulaştırın"
Araç trafiği tamam, vatandaşa devam!!!
Yeşilay “Sigarayı bırakmanın tam zamanı” diyor!
Her gün 500 kişiye idari yaptırım uygulanıyor
"Oyunların ertelenmesini asla kayıp olarak görmüyoruz"
. Japonya'dan OHAL manzaraları
Korona nedeniyle boş kalan Kadıköy Meydanı havadan görüntülendi
Eczanelerin ayakta kalabilmesi için destek verilmesi lazım
Bu süreçte meslek liselerinin önemi bir kez daha anlaşıldı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Sektöre ve firmalara değer katmak istiyoruz
“Panama Danışmanlık olarak akredite Kobi Danışmanlarımız ile fikirden projeye üretimden satışa her alanda Kobilerimizin yanındayız”
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Ali Ihsan Kaya
 
Gelir vergisi beyanı başladı

   13 Mart 2020
 

Mükelleflerin 2019 yılına ait gelirlerini beyan edecekleri Gelir Vergisi Beyan dönemi başladı. Mükellefler bu beyannamelerini, 31 Mart. 2020 salı günü akşamına kadar vermeleri, Tahakkuk edecek vergileri de Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödemeleri gerekiyor.

Serbest Meslek Sahipleri ve Ticari geliri bulunan mükellefler, 2019 yılına ait gelir vergilerini Şubat ayındaki Geçici Vergi Beyanında bildirip, Vergilerini de ödediler. Bu mükellefler Mart ayında sadece Bilânçolarını da beyan edecek, belki kapanışta oluşacak rötuşlarla Gelir Vergisi Beyannamelerini verip Fark vergi varsa ödeyecekler.

Ancak defter tutmak zorunda olmayan bazı gelirler için Mart ayında Gelir Vergisi Beyannamesi verilmesi gerekiyor. Bunlar özetle aşağıya çıkarılmıştır.

 

Kira gelirlerinin beyanı :

 

1)Konut (Mesken)Kira Gelirleri:

Mesken Kira Gelirlerinin 2019 yılı için 5.400 TL. Vergiden Müstesnadır. Mesken Kira Geliri Elde Edenler, Bu Gelirlerini Beyan Etmedikleri veya Eksik Beyan Ettikleri Takdirde 5.400 TL İstisnadan Yararlanamaz. Kira Gelirinin Yanında Ticari, Zirai veya Mesleki Kazancını Beyan Etmek Zorunda Olanlar, 5.400 TL İstisnadan Yararlanamazlar.

 

Ayrıca; Menkul Sermaye İradı, Gayrımenkul Sermaye İradı, Diğer Kazanç ve İratların gayrısafi tutarları Gelir Vergisi Kanununun 103. Maddesindeki.3. gelir diliminin ücretler için geçerli olan (2019 yılı için 148.000.-TL.lık) tutarı geçenler 5.400.-TL.lik istisnadan yararlanamazlar.


2) İşyeri Kira Gelirleri:

İşyeri kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılanlardan, kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırını GVK. 86.(c) maddesine göre GVK.103.Md.2. vergi dilimini (2019 yılı için 40.000.-TL.nı)  aşmayanlar Beyanname vermezler. Brüt Kira geliri (GMSİ.)  Bu sınırı (2019 yılı için 40.000.-TL.nı) aşanlar  ise Beyanname vermek zorundadır.

Ancak, Kanunda Dar mükellef kabul edilenlerin (Yani Yurt dışında yerleşik kişilerin) Türkiye’deki işyeri kira gelirlerinin tutarı, ne olursa olsun, bu gelirlerini Türkiye’de beyan etmek zorunda değildirler.

 

Emsal kira bedeli

Kiraya verilen bina ve arazilerde emsal kira bedeli, varsa yetkili özel makamlarca veya mahkemelerce saptanmış kira bedelidir. Böyle bir makam yoksa, o bina ya da arazi için kira takdiri veya tespiti yapılmamışsa; emsal kira bedeli, emlâk vergisi değerinin % 5'idir. (Başkaca tesbit yoksa genelde Emlak Vergi Değeri esas alınmaktadır.) Buna göre; Örneğin: bir kimse, emlak vergisi değeri 100.000 Türk Lirası olan bir apartman dairesini arkadaşına kirasız (bedelsiz) olarak kiraya vermişse; kira geliri elde etmediği halde, emsal kira bedeli (100.000 x % 5)= 5.000 TL olarak beyan edecek Ve vergisini de ödeyecektir.

Bina veya arazi dışında kalan mal ve haklarda emsal kira bedeli, bunların maliyet bedelinin %10’udur. Bu bedel bilinmiyorsa, Vergi Usul Kanununun servetlerin değerlemesi hakkındaki hükümlerine göre belirlenen değerlerinin %10’udur.

Kira gelirinin beyannamesi verilirken bunlara dikkat edilmeli ve bu oranların altında beyan yapılmamalıdır.

Ayrıca; Tüm kira gelirleri (2019 yılı için) 2.200 TL’nı aşıyorsa, yıllık gelir vergisi beyannamesi verecek ve vergisini ödeyecekler.

 

Faiz, repo ve fon gelirlerinin beyanı:

Mükelleflerin, 2019 yılında elde edilen banka mevduat faizi, repo geliri, A tipi ya da B tipi fon geliri, tutarı ne olursa olsun, Gelir Vergisi Beyannamesi ile beyan edilmeyecek. Başka gelirleri nedeniyle beyanname verenler, bu beyannameye faiz, repo ve fon gelirlerini dâhil etmeyecekler.

Ancak bu gelirleri Ticari işletmeye dâhil olarak elde edenler bu gelirleri işletme kayıtlarına gelir olarak kaydederek beyan edeceklerdir.

Ayrıca, offshore hesapları nedeniyle faiz geliri elde edenler, bu gelirleri (2019 yılı için) 2.200 TL’nı aşıyorsa, yıllık gelir vergisi beyannamesi verecek ve vergisini ödeyecekler. Çünkü offshore hesaplarından Gelir Vergisi kesilmemektedir.

  

Hazine bonosu ve tahvil  gelirlerinin beyanı :

1 Ocak 2006 tarihinden itibaren ihraç edilenler ise, faiz ödemelerinin yüzde 10 stopaja tabi tutulması nedeniyle, tutarı ne olursa olsun beyana tabi değildir.

1 Ocak 2006 tarihinden önce ihraç edilen Hazine Bonosu ve Devlet Tahvillerinden ise; 2019 yılında elde edilen faiz gelirleri için indirim oranı 310 nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği mucibi 2019 yılı için 113,35 çıkması sebebiyle beyanname verilmeyecektir.

 

Kar payı ve temettü gelirlerinin beyanı :

Mükelleflerin 2019 yılı içerisinde hissedarı olduğu Anonim Şirketten de "TEMETTÜ" geliri elde edenler ile ortağı olduğu limited şirketten veya Hisseli Komandit şirketten (Gerçi uygulamada Hisseli Komandit şirket kalmadı ama mevzuatta var) "KAR PAYI", elde edenler, bu gelirlerinin yıllık gayrisafi tutarı,  40.000 TL’nı aştığında beyanname vereceklerdir. Bu beyan sırasında Kar Payının % 50 si istisna olduğundan bu istisnayı düşerek gelirlerinin yarısını beyan edecekler. Örneğin, 100.000 TL gelir elde eden, bunun yarısı olan 50.000 TL’nı beyan edecekler ve hesaplanan Gelir Vergisi’nden, kár payının tamamı üzerinden kesilen yüzde 15 stopajı mahsup edecekler, kalan kısmı (varsa) ödeyecekler.

Hisse senedi satış  gelirlerinin beyanı :

Borsada Hisse senedi satışından elde edilen kazançlar, Gelir Vergisi stopajına tabi olduğundan, tutarı ne olursa olsun beyan edilmeyecek. Borsa dışındaki 1.1.2006’dan itibaren edinilen Hisse senedi satışından elde edilen  kazançlar ise,  2 yıl içinde elden çıkartılmışsa, bundan doğan kazanç "değer artışı kazancı" olarak beyan edilecek, 2 yıldan fazla elde tutulduktan sonra elden çıkarılmasından doğan kazançlar ise beyana tabi değildir.(GVK.Mük.Madde.80.)
Ancak yine aynı maddeye göre Şirket ortaklık haklarının satışından doğan kazançlar Değer Artış Kazancı olarak beyana tabidir.

 

 

Ücret  gelirlerinin beyanı:

Kural olarak, Tek işverenden Ücret geliri elde edenlerden Vergisi peşin kesildiğinden tutarı ne olursa olsun beyana tabi değil.
Ancak, birden fazla işverenden ücret geliri olması halinde, Gelir Vergisi Kanunu’nda yazılı tarifenin ikinci gelir diliminden (2019 yılı için 40.000.-TL’den) fazla ise, tüm ücret gelirleri için beyanname verilmesi gerekiyor. Beyannamede ücret gelirinden kesilen vergiler mahsup ediliyor.

 

Gayrimenkul satış  gelirlerinin beyanı:

Gayrimenkuller, iktisap (edinme) tarihinden itibaren 5 yıl geçtikten sonra, elden çıkarılmışsa, bundan doğan kazanç, beyana tabi değil.  Ancak bu süreler içerisinde satılmışsa ve bu satıştan kazanç elde edilmişse beyan edilerek vergisi ödenecektir.

Miras kalan gayrimenkuller ise, ne zaman satılırsa satılsın, elde edilen gelir, vergi dışı olup, beyana tabi değil.

 

Beyanda son uyarılar:
Maliye incelemenin kolayını öğrendi ve şimdi artık incelemelerini büyük ölçüde banka hesapları üzerinden yapıyor. Bu bağlamda Maliye inceleme yetkilileri, vergi mükelleflerinin banka hesaplarına yönelik, yoğun bir araştırma yapıyor. Burada özellikle, Banka hesabına gelen havaleler, başkalarının yatırdığı paralar, tahsil edilen çekler ve senetler ve banka kartı tahsilâtları ile defter kayıtları karşılaştırılıyor. Ve farklar bulunduğunda da cezalı işlem yapılıyor. Bu sebepten Mükelleflerin Gelir Vergisi beyannamelerini vermeden önce,  bu yönde gösterilmeyen bir gelir varsa, (VUK. Pişmanlık hükümlerine göre) beyan ederek cezai işlemden kurtulmalarını tavsiye ediyoruz.

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Gelir vergisi beyanı başladı
 . Muhasebe Haftası (2)
 . Muhasebe Haftası (1)
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya