10 Nisan 2020, Cuma Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
Nurgün Balcıoğlu
Gökten para yağacak mı?!
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Kendini yargılama
Ayfer Tuzcu Ünsal
Antep’te hamam gelenek ve görenekleri (3)
Metin Atamer
Tekalif-i Milliye
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Anadolu’nun İlk Demiryolu Hattı: İzmir-Aydın Demiryolu
Leyla Adın
Eski bir tapınak yazıtı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Av Şafak Yılmaz
Covid 19 kıskacında sosyal devlet
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Covid 19
Bülent Yılmaz
Koronadan sonra dünya
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe Kepkep
Sağlıklı ve doğru beslenme nedir? (5)
Ali Ihsan Kaya
Gelir vergisi beyanı başladı
ÇOK OKUNAN HABERLER
PTT çalışanları da alkışı hak ediyor
"Kaygıyı değil dayanışmayı bulaştırın"
Araç trafiği tamam, vatandaşa devam!!!
Yeşilay “Sigarayı bırakmanın tam zamanı” diyor!
Her gün 500 kişiye idari yaptırım uygulanıyor
"Oyunların ertelenmesini asla kayıp olarak görmüyoruz"
. Japonya'dan OHAL manzaraları
Korona nedeniyle boş kalan Kadıköy Meydanı havadan görüntülendi
Eczanelerin ayakta kalabilmesi için destek verilmesi lazım
Bu süreçte meslek liselerinin önemi bir kez daha anlaşıldı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Sektöre ve firmalara değer katmak istiyoruz
“Panama Danışmanlık olarak akredite Kobi Danışmanlarımız ile fikirden projeye üretimden satışa her alanda Kobilerimizin yanındayız”
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Metin Atamer
 
Tanrıdan dileğim

   25 Mart 2020
 

Yurdum insanının en büyük merakı, bilinmeyen konularda yetkisiz, yetersiz ve bilgisiz kişilerin neler söyleyeceğidir. Ülkemin paramparça olan ekonomisi konusunda konuşması gereken insanlar kim diye sorsam, sizin de aklınıza Merkez Bankası eski başkanları gelir diye düşünmekteyim. Sanayi ve üretim konularında halen yaşanan, üretim azalması konusunda bir bilene başvuralım diye ortaya soru atsam, Eski Sanayi ve Ticaret Odaları başkanları aklınıza gelir. Onlardan tavsiye ve görüş alınmasını istersiniz kanaatimce. Tarımın ve ormancılığın neden bu denli gerilediği konusunda, bir görüş almak isterseniz yine aklınıza ziraat ve hayvancılıkla ilgili Odalar Birliği eski başkanına sorulmasını önerirsiniz. Bu çok doğru bir yaklaşım olsa gerek. Onların siyasi bir beklentisi olmadığı için, doğruları çekinmeden sizlerle paylaşması doğaldır.

Gazetelerde yayınlanan haberlere insanlar neden rağbet etmemekte diye düşünebilirsiniz. Haklısınız, ancak gazetelerin tamamı saray tarafından yönlendirildiği için, düşünen ve aklı selimi olan halk, bu haberlere itibar etmemekte. Akşamları fedakar doktorlar için alkış tutmaktayız, hani bizim ev caddeyi görmediğinden sadece balkon ışıklarını açık kapayıp, bu fedakar çalışanlara minnet borcumuzu anlatmaya çalışıyoruz. Ülkemde bulunan doktorlar gece gündüz demeden, hatta yemek bile yemeden görev yapmaktalar. Hipokrat yemini eden ve duraksız çalışan bu insanlara bazı kendini bilmezler nasıl şiddet gösterirler anlamıyorum.

Zaten ülkemde 1250 tane hastane var. Bu hastanelerde çalışan doktor sayısı 153 bin128. Yaşayan insan sayısına bölerseniz 542 kişiye bir doktor düşmektedir. Ülkemizdeki tıp fakülteleri her yıl 9 bin mezun vermektedir. Ülkemizdeki doktor açığı her yıl katlanarak artmakta. Bu konuda başka bir mesleği mukayese yapmak istemekle birlikte sayıları ve acı gerçeği görmezden gelmemek gerekir. Halen hizmet veren imam sayısı 275 bin olarak istatistik rakamları söylemekte. Halen hizmet veren ve her sene artan camii sayısı 2016 yılı rakamı 87 bin 381. Aynı mantıkla gidersek her 301 kişiye bir imam düşmekte. Her yıl 60 bin imam okuldan mezun olmakta ve her yıl 1711 camii yapılmakta. Bu verilen değerler DİE değerleri olduğu için inanmamak elde değil.

Bir önemli gerçek ise, ülkemizde phenomen kriz döneminde doktor bulunamamakta ve Tıp Fakültesi son sınıf öğrencileri hastanelerde görev yapmaya çağırılmakta. Bu arada Sağlık Bakanlığının bütçedeki payı 58.8 milyar lira ve Diyanet İşleri bütçesi ise 12 milyar lira olarak 8 Bakanlık bütçesinden daha fazla olduğu bilinmekte. Doktor açığımızın ise 105 bin rakamına ulaştığı haykırılmakta.

Bir başka acı gerçekte ülkede İmam Hatip fazlası 39 bin 800 rakamına ulaşmış. Onlara iş imkanı için mi camii yapılmakta bilinmez. Sakın İmam Hatip Liseleri’nde okuyan çocuklara karşı bir olumsuz düşüncem olduğunu düşünmeyin. Ancak dünya üzerinde her olaydan bir ders almamız gerekir. Ülkemde bilim ve fen dalında araştırma ve gelişim sağlayacak üniversiteler dışında Bilimsel Araştırma Kurumları olması gerekir. Var diyeceksiniz ancak onun da araştırma bütçesi bulunmamakta. Bunlar çok acı gerçekler. Bir ülkenin önüne gelince, zayıf ekonomileri kökünden sarsar.

Bütün dünyayı saran CORONA virüsü konusunda ülkeler tedbir paketlerini açıklayarak halkın moralini düzeltmek için çaba sarf etmekteler. Her ülke başkanı veya başbakanı ekranlara çıkıp, devlet olarak neleri göğüslediklerini söyleyip, hazinelerini vatandaşlarının hizmetine açarak 31 milyar ile 550 milyar Euro arasında değişen paketlerle destek olacaklarını söylediler. Bizde ise paket olmadığı için bir çıkınla halkın önüne çıktık. Nedenini anlatmama gerek olmadığını düşünüyorum, fakat Ankara’da 5 Tepe Saray ve Külliyesi, Marmaris’te Saray, Erzurum’da Saray derken, Sarayın ihtiyaç fazlası 13 adet uçaklara yapılan boş gösteriş yatırımına para yetmediğini bilmekteyiz. Bu nedenle Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesine Hazine el koydu. Bu da yetmeyince İşsizlik fonundaki biriken miktar da buhar oldu.

Esas olan, CORONA Virüsü için aşı geliştirmek, yaşadığımız ülke için çok önemli olmalı. Biz ise başka ülkelerin bu aşıyı geliştirmesini dualarımızla tanrıdan isteyerek, bir an önce bu ülkelerin aşıyı bulmasını dilemekteyiz. Bu beladan çıkış yolu böyle bulur, kurtuluruz diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Tekalif-i Milliye
 . Ben yaptım oldu
 . Koyun can derdinde
 . Tanrıdan dileğim
 . Bize bir şey olmaz
 . Bir musibet
 . Korkum
 . Düş ve gerçek
 . Nereden nereye
 . Ayak
 . Marko
 . Deprem odağı
 . Çek bir acılı İstanbul
 . Zarardan dönersen kârdır
 . Kim deli, kim akıllı?
 . Bir Özlemim Var
 . Makus Talih
 . İstanbul’un kanalı
 . Cadde İsimleri
 . NATO
 . Diyet
 . Hesap ve hayat
 . Bu son olsun
 . Kanal İstanbul
 . Bir dost arkasından
 . T.C.
 . Acı sentez
 . Bir çocuk oyunu
 . Bir harekatın anatomisi
 . Basit hesap
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya