24 Mart 2018, Cumartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Türk ekonomisi 2,9 büyüdü
 
Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü   Fırtına nedeniyle ağaçlar araçların üzerine devrildi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
ANAP’ın bomba gibi adayı
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Çok fazla konuşmak
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Büyük Lokma Büyük Laf
Hikmet Aksoy
Şeker ekşimesi...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
İlter Serim’in yayınlanmış eserleri
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
EGE BÖLGESİ’NİN EN BÜYÜK GÖLÜ : BAFA GÖLÜ
Leyla Adın
Ebeveyn kontrolü şart
Yaşar Özen
Yazmamak, Yazamamak
Aykut Tuzcu
Gaziantep Havalimanı ihalesi!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Hırsızlık zaman zaman had safhaya çıkıyor
Hüseyin Polat, iki resmi müsabakadan men edildi
Teknoloji bağımlılığı anlatıldı
Süper Lig’de en fazla Fransalı yabancı futbolcular bulunuyor
Erken rezervasyon devam ediyor
Almanya’dan Emre ve Elif Güzeldal kardeşlere özel davet
Suriye ordusu, Deyr ez Zor’a silah ve askeri ekipman gönderiyor
'Kurt adam' lakaplı şahsın da yakalandığı operasyonda el yapımı patlayıcı ele geçirildi
HKÜ, mesleki gelişim protokolü imzaladı
Tarihi eser kaçakçısı 4 kişi gözaltında
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Ağrının önemli bir özelliği duyusal bir olgu olmasıdır
SEV Amerikan Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu ile ağrı ve ağrı tedavileri üzerine konuştuk
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne ihtiyaç varKapatılan Zirve Üniversitesi’nin yerine kentimizde açılması düşünülen yeni Devlet Üniversitesinin nasıl bir üniversite olması gerektiği, Sosyal Bilimler ağırlıklı mı yoksa Teknik bir Üniversite ağırlıklı mı olması konusu tartışmaları devam ediyor.
Teknik bir Meslek Odası olarak bu konu hakkındaki görüşleri açıklayan TMMOB Makine Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, “Bu konu hakkındaki farklı çevrelerden, farklı görüşler ve öneriler sunulmaktadır. Hepsine saygı duyuyoruz. Ama yeni açılması düşünülen üniversitenin hangi birimler ağırlıklı açılırsa açılsın ülkemize, kentimize maksimum yarar sağlayacak nitelikte ve düzeyde olması ve bu fizibilitenin iyi yapılması gerekmektedir” dedi.
Teknik üniversite yarar sağlayacak
Teknik bir üniversitenin açılmasının yarar sağlayacağını düşündüklerini ifade eden Ovayolu, “Biz biliyoruz ki teknik üniversite mezunları o kentin sanayisine ciddi anlamda katkı sağlamakta ve geleceğine yön vermektedir. Üye dağılımımıza baktığımızda teknik üniversite mezunlarının kentimizde iş hayatına atılmadıkları, kentimizi ve sanayimizi pek fazla tercih etmedikleri görülmektedir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi bir çok teknik üniversite mezunlarının genellikle mezun oldukları illerde veya büyükşehirlerde iş hayatına atıldıkları görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında teknik üniversitenin açılmasının kentimize ve sanayimize kesinlikle yarar sağlayacağı kanaatindeyiz” şeklinde konuştu.
Yüksek Teknoloji Enstitüsü kurulsun
Kurulacak üniversitenin Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak kurulmasının daha yararlı olacağını söyleyen Ovayolu, “Amerika’da, Avrupa’da ve Ülkemizde örnekleri olan bir Yüksek Teknoloji Enstitüsünün kurulmasından yanayız. İzmir’de bulunan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Gebze’de bulunan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü gibi bir enstitünün kentimizde de kurulması tercihimizdir. Lisans mezunu mühendis yerine, ileri düzeyde yüksek lisans, mastır ve doktora çalışmalarının daha yoğun yapılabildiği, teknik alt yapısı ve donanımları ile ar-ge çalışmalarına daha fazla olanak sağlandığı bir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün kentimize daha yararlı olacağını düşünüyoruz. Ancak kurulması aşamasında her ne kadar teknik bir üniversite olmasa da teknik bir üniversite altyapısı olan Gaziantep Üniversitemizin altyapısından, laboratuvar imkânlarından ve öğretim görevlilerinden faydalanılması da gerekmektedir. Yeni kurulacak üniversitenin adının teknik bir üniversite olması veya yüksek teknoloji enstitüsü olması da yeterli değildir. Bu tip üniversiteler, teknoloji ve çağa uygun ciddi laboratuvar ve alt yapı ile donatılmalıdır. Eğitim ve araştırmada, uluslararası normlarda, öğrenci merkezli, proje esaslı eğitim yöntemleri ile öğrencilerin araştırmacı, yenilikçi, yaratıcı, girişimci, ekip çalışmasında başarılı, kendi teknolojimizi üretecek çağdaş bireyler olarak yetiştirilmesi de hedeflenmelidir” dedi.
Tekstil başı çekiyor
Kentimiz sanayisinde tekstil sektörünün başı çektiğini söyleyen Ovayolu, “Çağa uygun, yeni ve teknolojik tekstil makinaları, halı makinaları vb. makinaların, kentimizde tüm dünya ile rekabet edecek düzeyde üretilmesi mümkündür. Sanayicilerimizin de, öğrencilerimizin de, mühendislerimizin de bu üretim için yeterli olduklarını, kurulacak Yüksek Teknoloji Enstitüsünün de öncülük edeceğini düşünüyoruz. Ayrıca kentimizde savunma sanayisi ile ilgili atılımların yapılması ve bu yönde girişimlerin yapılması da gereklidir. Bu konuda da Yüksek Teknoloji Enstitüsünün öncü olabileceği kanısındayız” diye konuştu. Adem Kesenek

13 Mart 2018 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Güncel Haberleri


 

 

  

 

  

 

  

 

 

© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya