17 Şubat 2020, Pazartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
İzzeti nefsini satmak
Ayfer Tuzcu Ünsal
Denizli’de lezzet şöleni (4)
Metin Atamer
Ayak
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Mersin ve Tarsus’ta Neler Yenir?
Leyla Adın
Azim ve başarı
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av Şafak Yılmaz
Devleti ayakta tutan bağımsız ve tarafsız kurumlardır
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Anladık! Yıl 2020!
Bülent YILMAZ
Toplumsal cinnet
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
Gebe ve emzikli annelerde beslenme (5)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
TÜRMOB’u girişiminden dolayı şiddetle kınıyoruz
GAÜN’de Endnote Eğitim Semineri düzenlendi
Soğuk havalar dondurdu, kar sevindirdi
Terör örgütü propagandasında 12 gözaltı
Suriye'de Esad rejimine ait helikopter düşürüldü
Erkekler, 2019’da en az 328 kadın ve 15 çocuğu öldürdü
Erdoğan: Sermayenin milliyeti yoktur
Türkiye’deki yaşlı nüfus arttı
Özgür Yankaya 8. maçına çıkacak.
Hakem hataları, Gaziantep FK’yı hem maddi hem de manevi zarara uğratıyor
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Eğer mobbing varsa, bu bir intihar değil, cinayettirKültür ve Turizm Bakanlığı, Merve Kaçmış’ın intiharının ardından başlattığı idari soruşturma kapsamında müze müdürü E.Ö. ve iki uzmanın görevden uzaklaştırıldığını açıkladı… Bu arada, “Genel Müdürlükten müzeye ziyarete gelen kimi kurum yöneticilerinin personelle yaptıkları toplantıda ‘müdürünüz genç, güzel ve iyi hiç birinizden şikâyet duymayacağız. Siz Arkeologlar dinsiz, ateist ve solcu oluyorsunuz, hepiniz hizaya geleceksiniz’ şeklindeki kurum çalışanlarının beyanları, bu zihniyetin Kültür Bakanlığı gibi bir kurumda yer edinmesini göstermesi açısından dikkat çekici ve tüyler ürpertici olarak değerlendirildi

Gaziantep Müze ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde arkeolog olarak çalışan Kaçmış 13 Ocak 2020 Pazartesi günü ziyaret ettiği Diyarbakır’daki kardeşi Ömer Ozan Kaçmış’ın evinde intihar etti. Kaçmış’ın intiharı sonrası işyerinde “mobbing”e uğradığı öğrenildi. Ayrıca, Kaçmış’tan zimmetine almasına istenen ancak arkeoloğun eksik olduğu gerekçesiyle almadığı Pişmiş Toprak Eserler’in de sayımına başlandı.
Sorumluları derhal yargı
önüne çıkarılmalıdır
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın intiharın ardından başlattığı idari soruşturma kapsamında müze müdürü Emine Öztürk ve iki uzman görevden uzaklaştırıldı. Kültür Sanat Sen tarafından yapılan açıklamada, Müzede görevli arkeolog arkadaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan bu olay intihar değil cinayettir ve sorumluları derhal yargı önüne çıkarılmalıdır” denildi. Olayla ilgili iddiaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Gaziantep Müzesi Müdürlüğünde Sözleşmeli Arkeolog olarak görev yapan personelimiz Merve Kaçmış’ın 13/01/2020 tarihinde Diyarbakır’da hayatına son vermesine ilişkin, Sayın Bakanımızın talimatları ile derhal soruşturma başlatılmış ve bazı personel görevden uzaklaştırılmıştır. Konu, Bakanlığımız birimleri tarafından tüm detaylarıyla takip edilmektedir. Merhum Merve Kaçmış’a bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz" denil"
Merve’nin notunun
çözülmesini talep edeceğiz"
Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi’nden Av. Aslı Pasinli, intihara sürüklenen Merve Kaçmış’ın ölümün aydınlatılması için iş yerinde kaybolduğu söylenen 150-200 tarihi esere ilişkin Merve’nin çalışma arkadaşlarının da bilgisine başvurulmasını isteyeceklerini söyledi.
Pasinli, son duruma ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Bizler Diyarbakır Barosu Kadın Hakları merkezi adına 13.01.2020 tarihinde, otopsi tutanağında belirtildiği üzere yüksekten düşme sonucu intihar eden Merve Kaçmış dosyasının takipçisi olmak için bugün dosyaya vekaletnamemizi sunduk. Henüz kolluktan gelecek evraklar eksik olduğu için dosyanın tamamını alamadık. Dosyada gizlilik kararı yok. Merve’nin intihardan önce bırakmış olduğu notu dosya içinden gördük. Fakat yazı oldukça bulanıktı. Ama notta iş yerine bir atıf olduğu açık ifadelerden belli. İlk cümlesi ‘Ben yapmadım, masumum. Her yerde kameralar var izleyince göreceksiniz’ diye başlayan ve iş yerinde yaşanan olaya ilişkin 4-5 cümlelik bir not. Devam eden cümleler okunamıyordu. Yazının çözümlenmesini de talep edeceğiz.
'Psikolojik otopsi istenecek'
“Söz konusu dosyanın uzun süreli bir mobbing sonucu intihara sevk olup olmadığı hususu için soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulunacağız. Bakanlığa bu konuya ilişkin idari bir soruşturma başlatılmasını Merve’nin bıraktığı intihar notuna da işaret ederek başvuruda bulunacağız.
"Psikolojik Otopsi talebinde bulunacağız. Psikolojik otopsi kişiyi intihara sevk eden sürecin ayrıntılı bir şekilde incelenerek kişinin yakınları çalışma arkadaşları vs. ile görüşmeler yapılarak intiharın olası nedenleri konusunda bilgi toplanılmasıdır."Avrupa ve Amerika’da çok yaygın olan bu yöntemin Türkiye’de yeni yeni yerleşmeye başladığı çalışmalar var. Ve bu dosyanın aydınlatılması için iş yerinde kaybolduğu söylenen 150-200 tarihi esere ilişkin Merve’nin çalışma arkadaşlarının da bilgisine başvurulmasını isteyeceğiz. Merve uzun süreli bir mobbing sonucu hayatını kaybetmiş ise o zaman bu intihar değil cinayet olacaktır.
Kültür Sanat Sen: Sorumlular
yargı önüne çıkarılsın
Kültür Sanat Sen de Kaçmış’ın ölümüne ilişkin basın açıklaması yayımladı. Açıklamada şöyle denildi: “Şu anda savcılıkta bulunan mektubun içeriği tam olarak bilinmese de müzedeki diğer uzmanlar ile yapılan görüşmede işyerindeki sıkıntıların yaklaşık 3 yıldır sürdüğü, bu baskı ve mobbingin Müdür Emine Öztürk tarafından uzun yıllardır personele uygulandığı, birçok personelin bu durumdan kaynaklı soruşturmaya maruz kalarak görev yerlerini değiştirmek zorunda kaldıkları söylenmektedir. Mevcutta Müze Müdürüne açılmış mobbing davalarının olduğu bilinmekle birlikte Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Teftiş Başkanlığının durumu bilmesine rağmen, müdür hakkında hiçbir işlem yapmadığı yönünde üyelerimizden şikâyetler gelmiştir. Yetkilerin duruma sessiz kalması ve ülkemizde yaratılan cezasızlık kültürü müze müdürü Emine Öztürk’ün gün geçtikçe personel üzerinde baskılarının artırmasını da beraberinde getirmiştir.
‘Müdür:Arkeologlar
dinsiz ve solcu’
“Bölgeden gelen bilgilerde, Genel Müdürlükten müzeye ziyarete gelen kimi kurum yöneticilerinin personelle yaptıkları toplantıda ‘müdürünüz genç, güzel ve iyi hiç birinizden şikâyet duymayacağız. Siz Arkeologlar dinsiz, ateist ve solcu oluyorsunuz, hepiniz hizaya geleceksiniz’ şeklinde tehditlerle karşılaştıklarını, müzede çalışan arkadaşlarımız Müdür hakkındaki tüm şikâyetlerine rağmen bir sonuca varamadıklarını ifade etmektedirler.
“İntihar eden meslektaşlarının son zamanlarda müdürden eserlerin zimmetini kısa sürede alması için baskı ve tehditle mücadele etmek zorunda kaldığı, sözleşmeli olduğu için eğer şu tarihe kadar yapmazsan sözleşmeni feshederim ve senin dilin çok uzadı şeklinde hakaretler ile karşılaştığı söylenmektedir. Uzmanların mevzuatın açık olması nedeniyle zimmet işinde sayım ve kontrol yapmadan eserleri alamayacağını belirtmelerine rağmen Müdür Emine Öztürk’ün psikolojik şiddet ve baskılarının devam ettiği söylenmektedir.
“Genç Arkeolog ’un geçen hafta sonu memleketi Diyarbakır’a gittiği bir yakınının rahatsız olması nedeniyle Pazar günü Müdüründen 1 günlük izin istediği ancak bu izinin verilmemesi ile birlikte baskıya maruz kaldığı, bunun üzerine meslektaşlarının birkaç telefon görüşmesi sonrası bu eylemi gerçekleştirdiği anlatılmaktadır.
“Bunlar ile birlikte daha önceki yıllarda bir gişe personelinin işinden olmasına da yine aynı müdürün neden olduğunu ve birçok personelin müdür hakkında şikâyetlerde bulunmasına rağmen, korunduğunu hiçbir işlem yapılmaması sonucunda genç meslektaşının bu durumu kaldıramaması dolayısıyla hayatından olduğunu söylemektedir.
“Bölgeden birçok uzmanın maruz kaldığı bu baskı ve mobbing Kültür Bakanlığı’nda liyakatsiz ve özellikle Memur-Sen üyesi olan Müdürlerin kendilerini personelin efendisi gibi görmeleri ve devlet müzelerini ise kendi çiftlikleri şeklinde yönetmelerinden kaynaklıdır. Özellikle sorgulanması gereken konu, bu şikâyetlerin neden değerlendirmeye alınmadığı ve bir insanın hayatına mal olmasının neden beklendiğidir. Ayrıca belirtmek isteriz ki ölümü tercih eden arkeolog arkadaşımız Memur-sen üyesidir. Yalnız memur-sen den her zamanki gibi konu ile ilgili ne bir açıklama gelmiştir ne de yaşanan süreçte olaya müdahale de bulunulmuştur.
“Müzede görevli arkeolog arkadaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan bu olay intihar değil cinayettir ve sorumluları derhal yargı önüne çıkarılmalıdır”


Ömer Ozan Kaçmış, intihar eden arkeolog kardeşi Merve Kaçmış’ın ölümü sonrası bunları söylüyor: “Hukuken bu işin sonuna kadar gideceğiz. Kardeşim son bir aydır evde bize de işyerinde gördüğü baskıyı anlatıyordu. Hatta son olarak bu kayıp eserlere ilişkin savunması istenmiş. O da savunmasında her şeyi yazmış. Kendisine baskı yapıldığını belirtmiş. Ancak, savunması görmezden gelindi.Biz bu baskıların bu vahamete neden olacağını bilmiyorduk. Sorumluların açığa çıkartılmasını ve cezalandırılmasını istiyorum.”


Bu kadın, insanları intihara sürükleyecek kadar baskı
yapma hakkını ve cesaretini nereden ve kimden aldı?


18 Ocak 2020 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Güncel Haberleri

Ülke, ikinci 2001 krizine doğru gidiyor
2019 yılından dert yanan esnaf, 2020’den de umduğunu bulamamanın hayal kırıklığını yaşıyor
 
Karın keyfini çıkarıyorlar
Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle kış uykusuna yatmayan ayılar da karın keyfini çıkardı.
 
Belediye başkanları gün boyu nikah kıydı
Herkes 14 Şubat’ı beklemiş
 
TÜRMOB’u girişiminden dolayı şiddetle kınıyoruz
Türk Büro Sen Gaziantep Şube Başkanı Atilla Özbay yaptığı açıklama ile TÜRMOB’u kınadı

Şirketler konusunda veremeyeceğimiz hesap yoktur
Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı ikinci birleşimi Büyükşehir Başkan Vekili Osman Toprak başkanlığında gerçekleşti.
 
Tesis, 1 milyon kişinin atık suyunu temizleyecek
İleri biyolojik atıksu arıtma tesisi su almaya başladı
 
Köy yolları temizlendi
Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 'Karla Mücadele Ekipleri' şehrin kırsal mahallelerinde yağan kar yağışı nedeniyle k
 
Ankara merkezli 6 ilde dolandırıcılık çetesine operasyon: 25 gözaltı var
Ankara merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonda, kendilerini banka görevlisi olarak tanıtıp vatandaşların banka kartı bilg

AYM, gazetecilerin yıpranma hakkı için konulan Basın Kartı şartını iptal etti
Anayasa Mahkemesi, gazetecilerin yıpranma hakkı için konulan ‘basın kartı sahibi olma’ şartına ilişkin kanun
 
GAÜN’de Endnote Eğitim Semineri düzenlendi
Gaziantep Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından “Kütüphane Çalıştayları 2020-1 Endno
 
Evsizler, sıcak ortamına kavuştu
Büyükşehir Belediyesi, zorlu kış koşullarında evsiz vatandaşlara yardım eli uzatarak kalacak yer temin ediyor.
 
Ukrayna, baklavaya bayıldı
Yunus Emre Enstitüsü organizesinde Kiev’de Gaziantep baklavası Ukraynalılara tanıtıldı. Baklavayı tadan Ukraynalıl

Türkiye'nin yüzde 66,4'ü Sevgililer Günü kutlamıyor
Metropoll Araştırma Şirketi'nin 14 Şubat Sevgililer Günü için yaptığı ankete katılanların yüzde 40’ı bu günün diğe
 
Timeline Travel Projesi, Avrupa Komisyonu’nda ‘İyi Uygulama’ seçildi
Yaklaşık 2.5 yıl önce ‘Zamandizin Yolculuğu Başlıyor’ sloganıyla yola çıkan ve GAÜN’ü AB projeleri ala
 
Cami inşaatından demir çalan şüpheliler yakalandı
Gaziantep'te bir cami inşaatından bin 500 kilogram demir çaldıkları belirlen 3 şüpheli şahıs ile şahıslara demir verdiği
 
Soğuk havalar dondurdu, kar sevindirdi
Yaklaşık bir haftadır dondurucu soğukların yaşandığı Gaziantep'in Yavuzeli ilçesinde yağan kar sevindirdi.
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya