29 Ocak 2020, Çarşamba Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Rolünü iyi oyna
Ayfer Tuzcu Ünsal
Zeytin Hasadı Şenlikleri(1)
Metin Atamer
Çek bir acılı İstanbul
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
İhraç edilen barış akademisyenlerinin kitap kafesi: Kültürhane
Leyla Adın
Şiir
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av Şafak Yılmaz
Su çatlağını buldu
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Anladık! Yıl 2020!
Bülent YILMAZ
Deprem
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
D vitamini (4)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
Elazığ genelinde deprem anı böyle görüntülendi
AB, cezaevleri personelinin eğitim standartlarının yükseltilmesini destekliyor
Kaçak sigara ve sahte içki operasyonu düzenlendi
Sivasspor maçı hazırlıkları başladı
Kuşların Ordu'daki yaşam alanı: 'Hoynat Adası'
Bize düşen koruyucu önleyici tedbirler almaktır
Kural hatasıyla ilgili başvuru yapılacak
Çocukları da afetlere hazırlamalıyız
Sporcu performans kampı dolu dolu geçiyor
Mahsum Altunkaya yeniden DEİK Yönetim ve İcra Kurulu’nda
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
“Gelen mültecilerin de yakalananların da sınırdan gidenlerin de sayısı arttı”Mültecilerle Dayanışma Derneği'nden (Mülteci-Der) Pırıl Erçoban ile Uluslararası Af Örgütü’nden Andrew Gardner ile Türkiye’nin son dönemdeki mülteci politikasını ve mültecilerin son gelişmelerden nasıl etkilendiğini konuştuk.
Mültecilerle Dayanışma Derneği'nden (Mülteci-Der) Pırıl Erçoban, Suriye ve Afganistan’daki durumun kötüleşmesinin yanı sıra Türkiye’de hem siyasi düzeyde hem de toplumdaki olumsuz söylemin artması sonucu göçlerin de arttığını söyledi.
Göç hareketlerinin artmasının ardından sınırdışı haberleri de çoğaldı.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un “Türkiye’nin Suriyelileri sınırdışı ettiği iddiası saçmalıktan ibarettir” şeklindeki 24 Temmuz tarihli açıklamasının ardından, o döneme kadarki sınırdışı haberleri neredeyse bitti. Ancak sınırdışı uygulaması bitmedi.
Bunun yanı sıra son dönemde Ege Denizindeki kontrollerin azaltıldığına dair iddialar da dillendirilmeye başlandı. Ege Denizine dair son haber 30 Ağustos tarihli: “Yunanistan’ın Lesvos (Midilli) adasına yaklaşık 30 dakika içerisinde Türkiye’den gelen 13 sığınmacı botu yanaştı. Adanın kuzeydoğusuna yanaşan botlar içerisinde 547 mülteci vardı.” Serdar M. Değirmencioğlu da Evrensel’deki yazısında, “Ağustos ayı içerinde Yunanistan’ın Lesvos Adası'na ulaşan mülteci sayısında büyük artış yaşanıyor. Ayın bitmesine bir gün kala, adaya ulaşan mülteci sayısının 4 bine yaklaştığı kaydedildi. Mültecilerin adadaki durumu ise giderek kötüleşiyor” dedi.
Havaların ısınmasını takiben her yıl yaşanan artışın yanı sıra hem Ortadoğu ve Asya’daki savaşların artmasıyla ve hem mülteci politikalarının gündelik siyasete alet edilmesiyle hem de ve ekonomik kriz ortamında Ege Denizi kalabalıklaştı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da 10 Temmuz tarihli açıklamasında, “2019 yılında 163 bin kaçak göçmen yakaladık. Kendi ülkelerine gönderdiğimiz, sınırdışı ettiğimiz 2018'de 56 bin kaçak göçmen var. Bu yıl şu ana kadar 43 bin kaçak göçmen gönderildi. Elimizde biletleri alınmış 7 bin kaçak göçmen daha var” demişti. Bakan Soylu 21 Temmuz’da da “Tarihin en büyük göç dalgasıyla karşı karşıyayız. Buradan kapıları açtığımızda 6 ay hiçbir hükümetleri dayanamaz” diyerek yapacaklarının sinyalini vermişti.
Yeni Şafak gazetesinde bugün yayınlanan haber de Suriye savaşındaki son gelişmeleirn etkisini gösteriyor: “Gerilim tırmanırsa Türkiye sınırına yığılanların sayısının 2 milyonu bulacağı belirtiliyor. İdlib Yerel Meclis Başkanı Ghassan Hamo ‘Göç dalgasında en az 1 milyon kişi Avrupa’ya gider’ dedi.”
Uluslararası Af Örgütü’nden Andrew Gardner da bianet’e yaptığı açıklamada İdlib savaşı sonucunda yeni bir göç dalgasının olabileceğini tahmin edildiğini söyledi.
“İstanbul’dan
sınırdışı polisikasında
değişiklik oldu”
Erçoban ve Gardner, özellikle İstanbul’da kayıtsız olan mültecilere yönelik sınırdışı uygulamasının yeni bir gelişme olduğunu ifade etti.
Erçoban, “İstanbul’da en azından kayıtlı olmayanlara yönelik operasyonlarla ilgili ciddi bir değişiklik olduğunu söyleyebiliriz” dedi.
Gardner de geri gönderme uygulamasının hep olduğunu ancak İstanbul ile ilgili bir politika değişikliğinin de sözkonusu olduğunu belirtti.
“Güvenli bölge kurulursa geri
göndermeler artar”
Pırıl Erçoban, göçlerde hareketliliğin artasına neden olan sebepleri şöyle anlattı:
“Geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine geri dönmesini sağlayacağız’ gibi söylemleri vardı. Oradaki şartların uygun olup olmasına bakılmaksızın bir söylem değişikliği olmuştu. Değişim sinyallerinin de o zamandan verildiğini düşünüyorum. Sonrasında İstanbul’da sert uygulamalar başladı.
“Anlaşma sağlanır da sınırda güvenli bölge kurulursa Suriyelilerin gönderilmesine yönelik politikanın daha belirgin olarak ortaya çıkacağını düşünüyorum.”
Afganistan’daki durumun da kötüleştiğini hatırlatan Erçoban, “Geçen yıl Afganistan’dan gelen mültecilerin de arttığından söz ediliyordu. Bin kadarı sınırdışı edildi ama buna rağmen girişlerde de artış var. Buna mukabil Türkiye’nin deniz ve kara sınırından Avrupa’ya geçişler de çoğaldı. Rakamlara bakarsak yakalanan da çok fazla.”
“Olumsuz söylemler göçlerin
artmasında etkili”
Pırıl Erçoban “hem yakalananların hem de sınırları geçebilenlerin sayısında anormal artış olduğunu” ifade etti.
“Sahil Güvenliğin rakamlarına bakılırsa, sadece Ağustos 2019’un rakamları geçen yılı geçmiş durumda. Türkiye’ye girişlerde de ciddi oranda artış var.”
Erçoban, Türkiye’den gidişlerin artmasında siyasetin etkisini de şöyle ifade etti:“Türkiyede kayıtlı olup da bir süredir burada yaşayan ancak şimdiye kadar geçmeyi düşünmeyip yaşam koşulları, operasyonlar, güvenli bölge söylemleri nedeniyle Avrupa’ya geçmeyi planlayanlar oldu. Sosyal medyada olumsuz söylemler arttı, İdlib’deki ve bölgedeki durum insanları harekete geçirdi.
Afganistan ve Suriye’deki durumun kötüleştiğini belirten Erçoban, Türkiye’deki hem siyasiler hem toplum düzeyindeki olumsuz söylemin de göçlerin artmasında etkili olduğunu ekledi.
“Hiçbir mülteci geri
gönderilmemeli”
Andrew Gardner da geri gönderme politikasının yeni olmadığını ancak İstanbul’la ilgili bir değişiklik yaşandığını söyledi: “2016’da zorla geri göndermeler hakkında bir rapor çıkarmıştık. Kayıtlı olmayan mülteciler zorla geri gönderiliyor.”
Temiz su, gıda, barınma konusunda Suriye’deki durumun son derece kötü olduğunu söyleyen Gardner, bölgede durumun zaten hep tehlikeli olduğunu, İdlib’teki gelişmelerin de yeni bir göç dalgasına neden olabileceğini söyledi.
Gardner, “İdlib operasyonu gibi yeni bir hareketlilik olmasa da Suriye’de özellikle ülkenin kuzeyinde durum insani bakımdan çok kötü. Hiçbir mülteci geri gönderilmemeli” dedi.bianet

04 Eylül 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Siyaset Haberleri

“Halkın umudu İYİ Parti’dir”
İYİ Parti Şahinbey İlçe Başkan adayı Mete Fakı, 1 Şubat’ta yapılacak kongrede demokrasinin kazanacağını, görev ver
 
Taliban: ABD askeri uçağını vurduk, sağ kurtulan yok
Afganistan'da bugün düşen ABD askeri personelini taşıyan uçakla ilgili çelişkili ifadelerden sonra Taliban örgütünden de
 
Uluslararası toplum Suriye'de ve Libya'da iyi bir imtihan veremedi
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tebbun'dan ortak basın toplantısı
 
Pentagon: İran saldırısında 34 ABD askeri yaralandı
İran'ın Kasım Süleymani suikastine karşılık olarak Irak'ta vurduğu ABD üslerinde 34 askerin yaralandığı açıklandı. Asker

Merkel, hak savunucularıyla görüştü
Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Türkiye ziyareti kapsamında sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Top
 
Merak çok kırılgan bir bitkidir özellikle de özgürlüğe ihtiyacı vardır
"Türk-Alman Üniversitesi" açılış töreninde konuşan Almanya Şansölyesi Merkel, Einstein'den alıntı yaptı: Merak çok kırıl
 
Merkel: 'Libya'nın Suriye olmasına izin vermemeliyiz'
Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Libya’nın Suriye olmasına izin vermemeliyiz” dedi.
 
Lübnan kabinesinde altı kadın bakan yer aldı
Ortadoğu'da Savunma Bakanlığı makamını yönetecek ilk kadın, Hristiyan Ortodoks bir aileye mensup Zeyne Aker Adra oldu.

Esad ve Rus uçakları Eriha'yı vurdu: 8 yaralı
Suriye'de Esad rejimi ve Rus uçaklarının İdlib'in Eriha ilçesine düzenlediği iki hava saldırısında 6'sı çocuk 8 sivil ya
 
İdlib'e yardım eli
Araban ilçesinden Suriye’nin İdlib kentine bir tır dolusu insani yardım malzemesi gönderildi.
 
Liderler uçakla, protestocular dağ yolundan gidiyor
“Uyumlu ve sürdürülebilir bir dünyanın tarafları" temasıyla 50'ncisi düzenlenecek Davos Zirvesi yarın başlayacak.
 
AB: Türkiye'ye yaptırım için isim listesi hazırlıyoruz
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye'ye Akdeniz'deki doğal gaz çalışmaları

Hafter'i ikinci Sisi yapmak istiyorlar
Hafta sonu Berlin’de düzenlenen Libya zirvesinde 55 madde üzerine anlaşmaya varıldı. Fransa’nın tutumu ̶
 
"Adil Ekonomi, daha iyi iş piyasası, dünyayı kurtarma”
Açılışını ABD Başkanı Donald Trump’ın yapacağı 50. Dünya Ekonomik Forum (WEF) toplantıları, İsviçre’nin Davo
 
"Libya'da askeri çözüm mümkün değildir"
Berlin'de düzenlenen Libya Konferansı'na katılan liderler ,silah ambargosuna uyulması çağrısı yaptı Libya'da kalıcı ate
 
Ateşkes ve Berlin Zirvesi ihtiraslara kurban edilmemeli
Berlin Zirvesi öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ateşkes ve Berlin Zirvesi ile yeniden filizlenen umutlar kan ve ka
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya