17 Eylül 2019, Salı Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Yaşamadıktan sonra
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Bakış açısı
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Çevresel mahpusluk
Veli Yalçın
Küçükköy / Ayvalık
Leyla Adın
İnsan sevgiyle yaşar
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Ertesi gün
Av. Aziz Canatar
Adli yıl açılışı (2)
Aykut Tuzcu
Yolun hep başarılarla dolu olsun Gazişehir GFK…
ÇOK OKUNAN HABERLER
Kültür ve sanat yönü gelişmiş nitelikli bireyler yetişiyor
Gazete kaplı camdan şüphelenen polis 240 kilo kaçak tütün yakaladı
Vatandaş saatlerce bekledi
Esnaf, bir umut piyasanın canlanmasını bekliyor
Vali Gül, okulları ziyaret ediyor
Festival, Gaziantep’in değerlerine değer kattı
Bisiklet yolu uzunluğunu 55 kilometreye çıkartacağız
"Okul Gıdası" logosuna bir yıl erteleme geldi
Öğrenciler, hocalarla birebir çalışma fırsatına sahip
Bu fotoğraftakilerin hepsi aynı kavgada öldü
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
“Gelen mültecilerin de yakalananların da sınırdan gidenlerin de sayısı arttı”Mültecilerle Dayanışma Derneği'nden (Mülteci-Der) Pırıl Erçoban ile Uluslararası Af Örgütü’nden Andrew Gardner ile Türkiye’nin son dönemdeki mülteci politikasını ve mültecilerin son gelişmelerden nasıl etkilendiğini konuştuk.
Mültecilerle Dayanışma Derneği'nden (Mülteci-Der) Pırıl Erçoban, Suriye ve Afganistan’daki durumun kötüleşmesinin yanı sıra Türkiye’de hem siyasi düzeyde hem de toplumdaki olumsuz söylemin artması sonucu göçlerin de arttığını söyledi.
Göç hareketlerinin artmasının ardından sınırdışı haberleri de çoğaldı.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un “Türkiye’nin Suriyelileri sınırdışı ettiği iddiası saçmalıktan ibarettir” şeklindeki 24 Temmuz tarihli açıklamasının ardından, o döneme kadarki sınırdışı haberleri neredeyse bitti. Ancak sınırdışı uygulaması bitmedi.
Bunun yanı sıra son dönemde Ege Denizindeki kontrollerin azaltıldığına dair iddialar da dillendirilmeye başlandı. Ege Denizine dair son haber 30 Ağustos tarihli: “Yunanistan’ın Lesvos (Midilli) adasına yaklaşık 30 dakika içerisinde Türkiye’den gelen 13 sığınmacı botu yanaştı. Adanın kuzeydoğusuna yanaşan botlar içerisinde 547 mülteci vardı.” Serdar M. Değirmencioğlu da Evrensel’deki yazısında, “Ağustos ayı içerinde Yunanistan’ın Lesvos Adası'na ulaşan mülteci sayısında büyük artış yaşanıyor. Ayın bitmesine bir gün kala, adaya ulaşan mülteci sayısının 4 bine yaklaştığı kaydedildi. Mültecilerin adadaki durumu ise giderek kötüleşiyor” dedi.
Havaların ısınmasını takiben her yıl yaşanan artışın yanı sıra hem Ortadoğu ve Asya’daki savaşların artmasıyla ve hem mülteci politikalarının gündelik siyasete alet edilmesiyle hem de ve ekonomik kriz ortamında Ege Denizi kalabalıklaştı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da 10 Temmuz tarihli açıklamasında, “2019 yılında 163 bin kaçak göçmen yakaladık. Kendi ülkelerine gönderdiğimiz, sınırdışı ettiğimiz 2018'de 56 bin kaçak göçmen var. Bu yıl şu ana kadar 43 bin kaçak göçmen gönderildi. Elimizde biletleri alınmış 7 bin kaçak göçmen daha var” demişti. Bakan Soylu 21 Temmuz’da da “Tarihin en büyük göç dalgasıyla karşı karşıyayız. Buradan kapıları açtığımızda 6 ay hiçbir hükümetleri dayanamaz” diyerek yapacaklarının sinyalini vermişti.
Yeni Şafak gazetesinde bugün yayınlanan haber de Suriye savaşındaki son gelişmeleirn etkisini gösteriyor: “Gerilim tırmanırsa Türkiye sınırına yığılanların sayısının 2 milyonu bulacağı belirtiliyor. İdlib Yerel Meclis Başkanı Ghassan Hamo ‘Göç dalgasında en az 1 milyon kişi Avrupa’ya gider’ dedi.”
Uluslararası Af Örgütü’nden Andrew Gardner da bianet’e yaptığı açıklamada İdlib savaşı sonucunda yeni bir göç dalgasının olabileceğini tahmin edildiğini söyledi.
“İstanbul’dan
sınırdışı polisikasında
değişiklik oldu”
Erçoban ve Gardner, özellikle İstanbul’da kayıtsız olan mültecilere yönelik sınırdışı uygulamasının yeni bir gelişme olduğunu ifade etti.
Erçoban, “İstanbul’da en azından kayıtlı olmayanlara yönelik operasyonlarla ilgili ciddi bir değişiklik olduğunu söyleyebiliriz” dedi.
Gardner de geri gönderme uygulamasının hep olduğunu ancak İstanbul ile ilgili bir politika değişikliğinin de sözkonusu olduğunu belirtti.
“Güvenli bölge kurulursa geri
göndermeler artar”
Pırıl Erçoban, göçlerde hareketliliğin artasına neden olan sebepleri şöyle anlattı:
“Geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine geri dönmesini sağlayacağız’ gibi söylemleri vardı. Oradaki şartların uygun olup olmasına bakılmaksızın bir söylem değişikliği olmuştu. Değişim sinyallerinin de o zamandan verildiğini düşünüyorum. Sonrasında İstanbul’da sert uygulamalar başladı.
“Anlaşma sağlanır da sınırda güvenli bölge kurulursa Suriyelilerin gönderilmesine yönelik politikanın daha belirgin olarak ortaya çıkacağını düşünüyorum.”
Afganistan’daki durumun da kötüleştiğini hatırlatan Erçoban, “Geçen yıl Afganistan’dan gelen mültecilerin de arttığından söz ediliyordu. Bin kadarı sınırdışı edildi ama buna rağmen girişlerde de artış var. Buna mukabil Türkiye’nin deniz ve kara sınırından Avrupa’ya geçişler de çoğaldı. Rakamlara bakarsak yakalanan da çok fazla.”
“Olumsuz söylemler göçlerin
artmasında etkili”
Pırıl Erçoban “hem yakalananların hem de sınırları geçebilenlerin sayısında anormal artış olduğunu” ifade etti.
“Sahil Güvenliğin rakamlarına bakılırsa, sadece Ağustos 2019’un rakamları geçen yılı geçmiş durumda. Türkiye’ye girişlerde de ciddi oranda artış var.”
Erçoban, Türkiye’den gidişlerin artmasında siyasetin etkisini de şöyle ifade etti:“Türkiyede kayıtlı olup da bir süredir burada yaşayan ancak şimdiye kadar geçmeyi düşünmeyip yaşam koşulları, operasyonlar, güvenli bölge söylemleri nedeniyle Avrupa’ya geçmeyi planlayanlar oldu. Sosyal medyada olumsuz söylemler arttı, İdlib’deki ve bölgedeki durum insanları harekete geçirdi.
Afganistan ve Suriye’deki durumun kötüleştiğini belirten Erçoban, Türkiye’deki hem siyasiler hem toplum düzeyindeki olumsuz söylemin de göçlerin artmasında etkili olduğunu ekledi.
“Hiçbir mülteci geri
gönderilmemeli”
Andrew Gardner da geri gönderme politikasının yeni olmadığını ancak İstanbul’la ilgili bir değişiklik yaşandığını söyledi: “2016’da zorla geri göndermeler hakkında bir rapor çıkarmıştık. Kayıtlı olmayan mülteciler zorla geri gönderiliyor.”
Temiz su, gıda, barınma konusunda Suriye’deki durumun son derece kötü olduğunu söyleyen Gardner, bölgede durumun zaten hep tehlikeli olduğunu, İdlib’teki gelişmelerin de yeni bir göç dalgasına neden olabileceğini söyledi.
Gardner, “İdlib operasyonu gibi yeni bir hareketlilik olmasa da Suriye’de özellikle ülkenin kuzeyinde durum insani bakımdan çok kötü. Hiçbir mülteci geri gönderilmemeli” dedi.bianet

04 Eylül 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Siyaset Haberleri

“Türkiye'ye her türlü yaptırım hala değerlendiriliyor”
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Clark Cooper, S-400 kriziyle ilgili Türkiye'ye ithafen "Yaptırım konusunda henüz düzlüğe
 
Son gelişmeler konusunda derin endişe duyuyoruz
Avrupa Parlamentosu'nun çeşitli partilere ve politik gruplara ait milletvekilleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a h
 
New York Times: "ABD, Suriye'nin kuzeydoğusuna 150 asker gönderecek"
New York Times gazetesi ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna 150 ek asker göndereceğini iddia etti. CNN, henüz nihai karar o
 
Türkiye, İklim Zirvesi'ne ev sahipliği yapma teklifini çekti
Climate Home News'un haberine göre Türkiye, önümüzdeki yıl yapılacak BM İklim Zirvesi’ne ev sahipliği yapma teklif

Türk ve ABD'li komutanlar Suriye sınırında
Fırat'ın doğusunda Güvenli Bölge oluşturulması için yürütülen çalışmalar kapsamında Türk ve ABD'li komutanlar Suriye sın
 
ABD ve Türk askerlerinin Suriye'deki ilk müşterek devriyesi sona erdi
Fırat'ın doğusunda kurulması planlanan güvenli bölgede ABD ve Türk askerlerinin müşterek kara devriyesi sona erdi.
 
İstanbul ve Ankara'ya kayyum söz konusu değil
İçişleri Bakanı Soylu, "İstanbul, Ankara veya başka bir yere kayyım atanması için terör irtibatı olması lazım. Diyarbakı
 
Ağustos’ta en çok kayyum atamaları konuşuldu
Medya Takip Merkezi (MTM), Ağustos ayında gündemde yer alan siyasi ve toplumsal başlıkları araştırdı.

Canan Kaftancıoğlu'na 9 yıl 8 ay hapis cezası
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılandığı davada 9 yıl 8 ay hapis cez
 
Egemen Bağış, Prag Büyükelçiliğine atandı
Bağış'ın yeni görevini Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak açıkladı. Eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı
 
S-400 eğitimi Rusya’da başladı
Milli Savunma Bakanlığı, S-400 eğitiminin Hava Kuvvetleri personelinin katılımıyla Rusya'da başladığını duyurdu. Milli S
 
İran'dan Avrupa ülkelerine iki ay süre
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 2015’te imzalanan nükleer anlaşmasının yürürlükte kalması için Avrupalı ülkelere

Barolardan TBB’ye olağanüstü genel kurul çağrısı
Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenen adli yıl açılışını protesto eden İstanbul ve Antalya baroları, Türkiye Baro
 
AKP'de Davutoğlu, Başçı ve Üstün için kesin ihraç talebi
AKP MYK'de, Ahmet Davutoğlu, Abdullah Başçı, Ayhan Sefer Üstün ve Selçuk Özdağ'ın partiden kesin ihracı istendi. Özdağ,
 
ABD, El Kaide’ye hava saldırısı düzenledi
ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, İdlib’in kuzeyinde El Kaide’ye yönelik hava saldırısı düzenlendiğini duyur
 
Giriş-çıkışlar kapatıldı
Sınırda Türkiye Protestosu
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya