18 Ekim 2019, Cuma Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Kendini yakala
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Basit hesap
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Çevresel mahpusluk
Veli Yalçın
7 Güzel Adam Edebiyat Müzesi / Maraş
Leyla Adın
İşsizlik
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Sözcükler dünyası
Av. Aziz Canatar
Adli yıl açılışı (2)
Aykut Tuzcu
Bütün yollar Putin’e çıkar!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Emekli maaşları e-devletten bağlanacak
Türkiye'nin yurt dışı varlıkları arttı, yükümlülükleri azaldı
Sağlık çalışanları tükenmişlik sendromu yaşıyor
Merkez Bankası'nın toplam rezervleri azaldı
Birbirimizi büyütelim, çok sevdiğimizi söyleyelim
Dalgıçlar suya daldı, saklı cenneti fotoğrafladı
"Taleplerimizin peşini bırakmayacağız"
İsteyen herkesi yeşil saha ile buluşturuyoruz
Menopoz, yaşlanma olarak algılanmamalı
“Düşlemelekler” temalı 9’uncu kişisel resim sergisi 25 Ekim’e kadar gezilecek
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Metin Atamer
 
Topal Ördek

   10 Nisan 2019
 

Bilmem ki nedendir hala anlamaya çalışmaktayım, bir idare aylar önce yerel seçimlerin yapılma tarihini planladı ve belirledi ve bir kuruma görev verdi. Genelde yerel yönetimlerin başındaki insanlar kimi zaman yorulurlar.

Bazen de bu yorgunluktan şehirdeki hizmette aksamalar meydana gelir. Bazen Genel İdarede bulunan yetkililer, bu kişilerin yorulduğunu bahane ederek, ‘Metal Yorgunluğu’ gerekçesiyle görevden alırlar. Böyle durumların yasal olup olmamasına pek bakamıyoruz çünki son 15 senedir yasaları, hatta Anayasa kararlarını hiçe sayan bir iradeyi izlemekteyiz. Mahalli idare seçimlerinin neticesini ve ülke idaresini Amerikalı dostlarım ‘ Bizde Trump var, sizde de Trump var galiba ‘  demekteler. Bende, bizim Trump daha baskın diyerek konuyu geçiştirmeye çalışmaktayım. 

Günlerdir yenilmeye doyamayan bir parti teşkilatı var. Zaman kazanmak için seçimlerdeki iptal edilen oyları tekrar saydırmak için verdikleri mücadeleye hayranım. İnanmadıkları konuları nasılda savunma üretmekteler, inanılır gibi değil. Genel idare seçimleri düzenleyen kuruluşun başındaki zat’a  güvendiklerini göstermek için görev süresini bir yıl daha uzattılar. Bu durum, emekliliği gelmiş metal yorgunluğu bulunan kurum yöneticisini zora soktu gibi görünmekte. Hakimleri tenkit etmek niyetinde değilim ancak bir işi ya yapacaksın yada bırakacaksın. Ülkedeki seçim sistemi iyi kurgulanmassa kaosa girilmesi kaçınılmazdır. 

Ülkedeki önemli kurumlar satılmış, hayvancılık dar bir boğazın berisinde can çekişmekte, tarım üreticileri ‘’tarlayı ekmektense gidip bir yerde kapıcılık yaparım’’ mantığına geldiklerini izlemekteyiz. Ekin yoksa samanda yok demektir ve biz saman ithal etmekteyiz. Soğan üreticilerini vatan haini ilan ederek, terörist olarak tanımlayıp halka şikayet edip  soğan ithal etmekteyiz. Patates de aynı kadere sahip.  Geminin siğsteki gözcüsü yurdum insanı kazığın taa tepesinden gırtlağı yırtılıncaya kadar bağırarak denizin bittiğini ve karanın göründüğünü haber vermekte. Ancak bu kara ciddi bir kara ve ufuk simsiyah. Bir kaç yıldır yerel idareler seçimine odaklanan  Ülkenin Genel yönetimi, bütün olarak ülkenin yerel yönetiminide ele geçirmeyi planladığı bir gerçek. Güçlü bazı yerlerdeki seçmenin zayıf yörelere kaydırılma planları, Muhtarları 5 Tepe de sık sık  tolayıp maddi destekler verilmesi, yerel seçimlerin mühendisliği içinde mütalaa edilerek, kolay bir seçime gideceklerini düşündüler. 

Bu analizlere gerek varmı diyeceksiniz, haklı olabilirsiniz. Ancak seçimlerin hemen peşinden ortaya çıkan siyasi durumda, tarafların verdikleri beyanatları değerlendirme konusunda yardımcı olur diye düşünmekteyim, Verilen beyanatlardan anlaşılan  sanki Yüksek Seçim Kurulu başkan ve görevlileri muhalefet partisinin atadığı insanlar, İktidar partisi ise bu seçimde en çok zararı gören taraf olak temayüz etmekte. Seçim sonrası ortaya çıkan aritmetikte büyük şehirlerin önemli kısmını muhalefet partisi kazanmış olduğunu izlenmekteyiz. Bir kez itiraz, daha sonra toplu itirazlar, hile yapıldığı iddiasını ekranlardan izlenirken, ihtimal sayılacak çuvallara muhalefet partisinin sahip çıkması size tuhaf gelmiyormu ?  Seçim sandığında görevlilerin %60 iktidarın adamı. Hile olduğunu da iddia eden,  gariptir iktidar partisi. 

Neticenin nasıl tezahür edeceğini tahmin eden 5 Tepeli, ‘ Benden olmayan belediyeleri çalıştırmam, onlara parasal DEVLET desteği vermem ‘ anlamına ettiği sözlerin tanımlandığı deyimlere takıldım. ‘Topal Ördek ‘ bu tabiri ben duyduğumu hiç iddia edemem. ‘’Topal Eşşek’’ deyimi  bilinir, ancak bu etkiyi ÖRDEK le ifade etmenin doğru olup olmadığını değerlendirmek gerekir. Şöyle yada böyle kontrolu kaybeden, seçimden sorumlu iktidar partisi yöneticileri, kendi koltuklarından endişe duyduklarından, nereye saldıracaklarını pek kestiremeden ördekleri hedef aldıklarına inanıyorum, diye bir sözüm geldi hem nalına hem mıhına.

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Basit hesap
 . Dinleme adabı
 . Bakış açısı
 . Kayyum
 . Maarif
 . İda dağı
 . Tarif edin
 . Adil
 . Saltanat
 . Sanat
 . Saray
 . TEKSİR
 . Amerika Projesi
 . Nerde yanlış yaptım
 . Algı
 . Ekran
 . Korkunun ecele
 . Vatan
 . Kemancı
 . Arzuhalci
 . Sahtekârlık
 . İhtimaller hesabı
 . Guguk İpi
 . 60 sene sonra
 . Gulliver’in Macerası
 . Kelin Merhemi
 . Topal Ördek
 . Bir sandık sonrası
 . İnanç
 . Anadolu
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya