18 Ekim 2019, Cuma Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Kendini yakala
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Basit hesap
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Çevresel mahpusluk
Veli Yalçın
7 Güzel Adam Edebiyat Müzesi / Maraş
Leyla Adın
İşsizlik
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Sözcükler dünyası
Av. Aziz Canatar
Adli yıl açılışı (2)
Aykut Tuzcu
Bütün yollar Putin’e çıkar!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Birbirimizi büyütelim, çok sevdiğimizi söyleyelim
Türkiye'nin yurt dışı varlıkları arttı, yükümlülükleri azaldı
Merkez Bankası'nın toplam rezervleri azaldı
Sağlık çalışanları tükenmişlik sendromu yaşıyor
Dalgıçlar suya daldı, saklı cenneti fotoğrafladı
İnsanlık, kendi varlığını anlamlı kılan moral değerlerini sanat sayesinde korur
İş yeri sahibinden kaçtılar kameralardan kaçamadılar
Kodlama Haftası etkinlikleri yapıldı
Başarının temelinde sabır ve inanç var
Menopoz, yaşlanma olarak algılanmamalı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Metin Atamer
 
Kelin Merhemi

   13 Nisan 2019
 

Geçen hafta Londra’da olan değerli dostlarımdan telefon aldım. Ülkelerinde gelinen çıkmazda neler yapılabilir konulu bir toplantı yapacaklarını söylediler. Anadolu gazete yazarlarından bir kişiyi davet etmek istemişler. Victor’un aklına ben gelmişim. Sarılmış telefona , ‘Metin Çarşamba günkü toplantımıza davet etsek gelirmisin ?’ dedi. Victor’u  uzun senelerdir tanırdım. Sunday Times  gazetesinde köşe yazarı olarak görev yapmakta. Kırk yıldır arkadaşlığımız devam etmekte. İlk tanıştığımız günlerde Daily News adlı gazetede muhabir olarak çalışmaktaydı. Daha sonraları yazarlığa terfi etmişti. BBC de de bir ara muhabirlik yapmış, oradada çalışırken bağlarımızı hiç koparmamıştık. 

 

Ankara’dan direk Londra uçağı olmadığından Istanbul aktarmalı bilet aldım. Istanbul’daki yeni hava alanına indik. Hava alanı açılalı 1 gün olmuş, kimse neyin nasıl olacağını bilmediğinden kaybolmamak adına Istanbul’daki transfer için yardım istedim. Uçaktan indiğimizde kapıda yanlarında elektrikli yürüyen sandalye olan yolcu yardımcıları ile karşılaştım. Gideceğim kapıya kadar beni götüreceklerini söylediler. Teşekkür ederek pilli tekerlekli sandalyeye bindim. Yola koyulduk. Sandalyeyi kullanan delikanlı ile başladık sohbete. ‘’Amca, bu hava alanı erken açıldı, herşey bitmemiş durumda. Hava alanının bitmesine daha bir kaç sene gerekir’’ demesinden, onlarında pek mutlu olmadıklarını anladım.’ Zaten uçaklara yakıtı Azerbeycan verecek, Hava alanı içindeki bütün satış mağazaları yabancıların. Sadece bir tane lokanta Recep beyin çocuklarınınmış. 

 

Kanımca bu dükkanlar ve servisler için bir sözleşme yapılmış olsa gerek ki sözleşme adına alel acele bu hava limanı açılmış olduğunu düşünmekteyim. Sağlimen uçağa binip Londra yolunu tutarken, yeni Istanbul hava limanında boş uçak park yerlerinde onlarca 737 uçaklarının durduğunu seyretmek, ekonomi adına üzüntü duymamak elde değildi. Kalkış için bir pistin başına gittik, rüzgar yöndeğiştirdi izahı ile bir başka kalkış pistine yollandık.

 

Londra’da Victor ve Barry hava alanında beni karşıladılar. Otele gitmeden önce Westminister de gazetecilerin  gittiği PRESS adlı bir pub a gittik. Etraf gazeteci dolu. Bende hemen konuşulan konunun içinde buldum kendimi. Ingiltere’de BREXİT konusunda halk ve parlemento arasında oluşan sürtüşmeye nasıl bir çözüm bulunacak diye herkes bir fikir atmaktadı ortaya . Ertesi günü yapacağımız toplantıya bir alıştırma niteliğinde idi bu tartışmalar. Charing Cross da ki PRESS Pub da  birer biraları yuvarladık. Daha sonra ikinci biralar geldi. Benim alışamadığım bir içki içme kültürü vardı karşımda. Derken üçüncü bardaklar geldi. Benim istihab haddimin sınırı zorlanmaktaydı. Kimileri tuvalet ihtiyaclarını giderip döndüklerinde, içmeye devam etmekteydiler. Dördüncü bardakta benimde sınırlarım zorlandı, yorgun düşmüştüm. Ortada konuşulan konularda halkın yeterince bilinçlenmediği için İngliz halkı Avrupa birliğinden çıkma üzerine verdikleri kararlar, ülkeye zarar verecekti. Burada basının çok etkisi olduğunu söylemekteydiler. Halk konuda ince detayı bilmediklerinden verdikleri olumsuz oyların konuyu nereye götüreceğinden habersiz oldukları tartışılmaktaydı. Gecenin ilerleyen saatlerinde ülke meselelerinin bir PUB ortamında tartışılması beni yormaktaydı. Gecenin bir yarısında konuyu kapatmak mecburiyetinde kaldığımızda zaten Pub kapanma saatine gelmişdi. Ertesi günü beni otelden alacaklarını söylediler. Zaten yorgunluk ve bira oteldeki odama zor attım kendimi. 

 

Ertesi günü beni alıp Westminister deki parlemento binasına götürdüler. Basın mensupları ile Başbakanın yapacağı konuşma için  beyaz boyalı odada yerlerimizi aldık. Zarif bayan  olan Theresa May  gelip kürsüden samimi düşüncelerini paylaştı. Basının bu konuda önemli görevi olduğunu söyledi ve toplantıya gelenlere düşüncelerini sordu. Victor elini kaldırarak Türkiyeden bir müsafir basın mensubu olduğunu ve bana söz verilmesini önererek beni işaret etti.  Kibar bir Bayan başbakan olarak Theresa May beni işaret ederek ‘ Yes Mr. Atamer ‘ diyerek benim düşüncelerimi sordu.

 

Bende konunun basit bir işlem hatası olduğunu ifade ederek, zaten yeterince halk aydınlanmamış, belirsizlik ise küçük bir oranla olumsuzluğu göstermiş, Bu nedenle yöresel yargıçlardan bir kurul oluşturun, olumsuz oyları tekrar saysınlar ve sunucun ne olması gereğinide bu yargıçlara dikte edin, istediğiniz netice çıkacağından emin olduğumu beyan ettim. ‘’Bakın biz bunu ülkemizdeki yerel yönetim seçimlerinde denedik. Sonuca neredeyse olaşmış oluyoruz ‘’ dediğimde salonda sessizlik hüküm sürdü. Başbakan ‘ın yeşil gözlerinde bir anda ışık yandığını hissettim. Barry  ve Victor yanıma geldi ‘ Metin bunu telefonda da bize söyleyebilirdin ‘ dediklerinde gözlerimde ve dudaklarımdaki gülümsemeyi anladılar, uykudan uyandığımda Onlara unuttum diyemedim ‘Kelin merhemi olsa kendi başına sürer’ diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Basit hesap
 . Dinleme adabı
 . Bakış açısı
 . Kayyum
 . Maarif
 . İda dağı
 . Tarif edin
 . Adil
 . Saltanat
 . Sanat
 . Saray
 . TEKSİR
 . Amerika Projesi
 . Nerde yanlış yaptım
 . Algı
 . Ekran
 . Korkunun ecele
 . Vatan
 . Kemancı
 . Arzuhalci
 . Sahtekârlık
 . İhtimaller hesabı
 . Guguk İpi
 . 60 sene sonra
 . Gulliver’in Macerası
 . Kelin Merhemi
 . Topal Ördek
 . Bir sandık sonrası
 . İnanç
 . Anadolu
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya