05 Nisan 2020, Pazar Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
Nurgün Balcıoğlu
Gökten para yağacak mı?!
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Kendini yargılama
Ayfer Tuzcu Ünsal
Antep’te hamam gelenek ve görenekleri (2)
Metin Atamer
Ben yaptım oldu
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Anadolu’nun İlk Demiryolu Hattı: İzmir-Aydın Demiryolu
Leyla Adın
Eski bir tapınak yazıtı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Av Şafak Yılmaz
Covid 19 kıskacında sosyal devlet
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Kininizi diri tutun!
Bülent Yılmaz
Koronadan sonra dünya
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe Kepkep
Sağlıklı ve doğru beslenme nedir? (3)
Ali Ihsan Kaya
Gelir vergisi beyanı başladı
ÇOK OKUNAN HABERLER
Gaziantep FK’da bazı oyuncular sokağa çıkamayacak
Sağlık Bakanı Koca: Genç nüfusun hareketliliği en zayıf noktalarımızdan biri
Gaziantep’e giriş çıkışlar kapatıldı
Bin 856 liseye yerleştirme yapılacak
AB'den BM'nin Ateşkes Çağrısına Destek: İnsanlığı ancak birlikte koruyabiliriz
Korona virüs denetimlerinde pes dedirten görüntü
"Eczaneler bulaş riskinin en fazla olduğu yerler"
Dolu, cadde ve sokakları beyaza bürüdü
İspanya'da bilanço ağırlaşıyor: 11 bin 744 ölüm
Mülteciler sınırda öldürüldü ve kötü muameleye uğradı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Sektöre ve firmalara değer katmak istiyoruz
“Panama Danışmanlık olarak akredite Kobi Danışmanlarımız ile fikirden projeye üretimden satışa her alanda Kobilerimizin yanındayız”
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
 
A dan İ ye yöneticilik 2

   12 Kasım 2019
 

Çareyi dışarıda arayan... Bir kurtarıcı gelse de, beni bu civardaki “Eskimiş yüzlere mahkûm olmaktan bir kurtarsa” diyerek çare etrafta arayan yönetici. Bulununca da hemen o yeninin yüzünü eskitip, eskitecek yeni yüzler aramaya başlar.  

Çeken... Çalışanları ittirerek çalıştıramayıp, çekerek çalıştırma yolunu deneyen yönetici. Daha yorucu bir yöntemdir, başlamadan önce karşıdaki kişinin zahmete değip değmeyeceğini iyi tartmak gerekir.

Çeteleci... “Her hataya bir eksi, her iyi yapılana bir artı verelim, sonuçta bir eksi bir artıyı götürür,” anlayışına sahip yönetici. İşini, “Üç artı bir eksiyi götürür,” gibi ince hesaplara dayalı değişik versiyonlarla devam eder.

Demir yumruklu... Kadife eldiven içinde veya çıplak sert yumruğunu kullanan yönetici. Bu tarzın iyi tarafı, çalışanların laubali bir şekilde etrafta dolanarak, boşa vakit geçirmesini önlemesi. Boşa geçen vakit çalışanlarca demir yumruk korkusundan kapalı kapılar ardına gizlenir. 

Deveyi güden... Batıda “My way or highway,” denilen, “Ya benim yolumu benimsersin ya da diyarı terk edersin, yola koyulursun” veya atalarımızın kim için dediği belli olmayan “Ya bu deveyi güdersin, ya da bu diyardan gidersin!” tarzına sahip yönetici. Tarzın çok açık ve seçik olması bakımından kimse için şaşırtıcı olmaz. 

Eli sopalı... “Verecek sopayı, falakayı ne de olsa dayak cennetten çıkmadır,” felsefesine bağlı kalan yönetici. 

Ezen... “Limon gibi ez, suyunu çıkar,” düşüncesini uygulayan yönetici. Batılı müttefiklerimizin vatandaşı olan veya olmayan tüm çalışanlarına uyguladığı yöntemdir ama sen yapacak olsan aynı müttefiklerin tebelleş olup insan hakları şampiyonluğu taslar. 

Gezip – gören... Gezmeyen ayağa taş değmediğini bilen yönetici. Gezen ayağa değeceğine göre çok dolaşan çok görür. Tek tehlike, gezenin her gördüğüne anında bilir bilmez müdahale ederek otoriteyi, iyilik yapıyorum diye paçavraya çevirmesi ve kendini komik duruma düşürmesi olabilir. Bunlar Robert Frost’un “Bir çitin niçin konduğunu bilmeden kaldırmaya kalkmayın,” sözünün değerini başını taşa vurduktan sonra anlar.

Görünmez elçi... Bir yandan, “Ben fikrimi söylerim, kararı siz verirsiniz,” derken, diğer yandan Truva atı misali adamlarını içeri yerleştirip, kendi fikirlerinin başkalarınca satılması yaklaşımıdır.

İlk gelene soralım...

Büyük holding patronu o yıl yapılacak maaş zamlarını konuşmak üzere müdürlerini toplar. Herkes bir heyecanlı ki bir heyecanlı; ne de olsa içinde kendi alacağı zam olunca insan daha başka bir hoş oluyor. Toplantı münakaşalarla uzayıp giderken patron keyifle onları süzer.

Sonunda bakar kimse onun istediği yüzdeyi söylemiyor duruma müdahale eder – “Bakın bir türlü karara varamıyorsunuz. Şimdi ben siz bir yönetim tekniği öğreteceğim. İçeri ilk kim girerse ondan bir sayı söylemesini isteyeceğiz. Aklınıza bir şey gelmesin diye ben sormayacağım, herhangi biriniz sorun. Hangi sayısı söylerse o kadar zam yapacağız.” Herkesin aklı yatar,  kabul derler.

Biraz sonra kapı açılır içeri çaycı girer. Birisi çaycıya sorar – “Bana bir ile on arasında bir sayı söyle.” Çaycı duraksamaz - “Beş.” Patron müdürlere döner – “Zam oranı yüzde beş, arkadaşlar. Ona göre hazırlığınızı yapın.”

Tam kalkarlarken toplantıya tecrübe edinsin diye katılan oğlu tüm cesaretini toplayıp patron babasına sorar –“Baba, bu tekniği ben anlamadım!”

Patron sırıtır – “Anlamayacak ne var. Toplantıdan önce çaycıya içeri girdiğinde sana ne sorarlarsa sorsunlar beş diyeceksin diye tembih etmiştim.”

Oğlan hala anlamamıştır - “Peki içeri onun gireceğini nasıl bildin?”

Patron daha da keyiflenir - “Sekretere de çaycıdan başkasını içeri alma diye tembih etmiştim.”

Gözü yaşlı... Erkek takımına, mağdur dilber rolü oynayan kadın yönetici. Erkeğe, koruma içgüdüsünü gıdıklayarak hitap eder.

Havuççu... İyi yapana havuç vermeden, havucu uzunca bir sırığın ucuna bağlayan, sopayı da adamın sırtına bağlayan yönetici. Çalışan ürüdükçe havuç da beraber yürür, havuç sürekli ağzını sulandırır ama bir türlü havuca ulaşamaz. İşte havucundan olmadan uygulanabilecek bir yöntem. Karşısı işin farkına varana kadar bir süre idare eder.  

Her telden çalan... “Her işi yaparım, abi” felsefesini uygulayan yönetici. Ortama göre her yola, şekle ve kılığa girer, her fonksiyonel alanda (pazarlama, finansman, üretim, araştırma geliştirme, satın alma gibi) bilgi sahibi, beceri yelpazesi geniş yönetici.

Hoca-bacı... Amerikalıların “Kaşı sırtımı, kaşıyayım sırtını,”, bizdeki karşılığıyla “Geç kıyağını, geçeyim kıyağımı,” deyimini benimseyen yönetici. Parsayı, eşit düzeyde paylaşma tarzına, hoca-bacı yöneticiliği deniyor. Hoca - bacı yönetici her ne kadar kitaba sığmıyorsa da, el ele tutuşunca, yere çakılana kadar, havada ikmal bile yapabileceğini sanır.

Enteraktif... Etkileşim yoluyla iş gören yönetici. Bu yol proaktif yöneticilik gibi zahmetli, meşakkatlidir. O itibarla yöneticilerin yaklaşık yüzde on kadarı tarafından kullanılır.

İnsancıl... Çalışanlarla birlikteliği önemseyen ve çalışanların başarılı olması için onların yolunu açan yönetici. 

İttiren... İnsanları ittirirsek daha iyi çalışırlar felsefesini kabullenen yönetici. Marşı basmayan düz vites bir aracı motorunu çalıştırmak için kullanılan yöntemin insanlara uygulanmasıdır. Araç bir rampanın başına kadar götürülür, yokuş aşağı durulur. Kontak açılır, araba yokuştan aşağıya sallanır, biraz hız kazanınca ikinci vitese atılır, sonra ayak debriyajdan hızla çekilirken gaz verilir. Çalışmadığı takdirde bu yöntem aracı çalıştırana veya rampa bitene kadar uygulanır. Gene başarılı olunmaz ise bir tamirci çağrılır. 

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Aykut: In memoriam
 . Perde inerken (2)
 . Perde İnerken
 . El ele kol kola 2
 . El ele kol kola
 . Müşteri paydaşın kaygısı
 . Düşler
 . M den Z ye davranış kokteyli
 . Yöneticilik
 . A dan İ ye yöneticilik 2
 . Paydaş azarlaması...
 . A dan İ ye yöneticilik
 . K dan Z ye yöneticilik
 . İş ortağı türleri
 . Niçin izlenir?
 . Pompalananlar
 . Kim bu lider?
 . Siyasiler
 . Adıyla sanıyla
 . Öz lider
 . Akıl satıcısını seçme
 . Konuşma
 . Paydaşın sözel terörü
 . Sihirli Değnek
 . Karşılıklılık ilkesi
 . Sözcükler dünyası
 . Kazı kazan
 . Querencia
 . Pompalananlar...
 . Konuşma
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya