24 Şubat 2020, Pazartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Benden ibret al
Ayfer Tuzcu Ünsal
Halep mutfağından tatlar 2
Metin Atamer
Nereden nereye
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Medeniyetlerin Tanığı, Kilikya’nın Başkenti: TARSUS
Leyla Adın
Zehir, korku, kıskançlık, öfke ve nefret
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av Şafak Yılmaz
Si Vis Paces Pare Bellum
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Anladık! Yıl 2020!
Bülent YILMAZ
Rakı masasında meze
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
Yaşlılık nedir? (2)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
4. İdlib şehidi de son yolculuğuna uğurlandı
2001 krizinden daha derin bir krize doğru gidiyoruz
Dün sendikamızı kapatan, bizleri kapıkulu görenler, bugün yoklar
En çok ihtiyaç duyulan ara eleman sorununa ciddi katkı sağlanacak
“Eşitlik, Laiklik, Özgürlük ve İnsanca Bir Yaşam”
Ortaokul ve liselerde sınıf tekrarı geri geliyor
SANKO Holding mühendisleri, öğrencilere mentorluk desteği sağlayacak
Gaziantep FK 90+2’de berabere 1-1
Seçkinli öğrenciler, üç kategoride derece aldı
Çin'de korona virüsü salgınında ölü sayısı 2 bin 347'ye yükseldi
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
 
Olumlu Düşünce faydalı mı?

   26 Kasım 2019
 

Olumlu düşünmenin önemli olduğunu ilk vurgulayan yazarlardan birisi Napoleon Hill’dir. “Düşün ve zengin ol” kitabı milyonlarca sattı. Napoleon Hill “Düşün ve Zengin ol” kitabını yeni çıkarmıştı. Yayımcısı, yazarı okurları ile buluşturmak için bir imza günü tertiplemişti. Napoleon Hill yayınevinde kitaplarını imzalıyordu. Tam o sırada ülkenin en zengin adamı Henry Ford içeri girdi. Henry Ford çok kitap okuyan birisiydi. Kitaplarla ilgilenmeye başladı. Napoleon Hill’in kitap imzaladığını görünce yayımcıya “Bu adam ne yapıyor?” diye sordu. Henry Ford’u tanıyan yayınevi sahibi “Efendim, o büyük bir yazar, gelin sizi tanıştırayım. Sizinle tanışmaktan memnun olacaktır” dedi. Beraber Napoleon Hill’in yanına gittiler. Yayınevi sahibi “Düşün ve zengin ol, kitabının yazarı” diye onları tanıştırdı. Henry Ford kitabı eline aldı, kapağını inceledi, içini karıştırdı ve Napoleon Hill’e “Buraya kendi arabanızla mı yoksa belediye otobüsü ile mi geldiniz?” diye sordu. Napoleon Hill bu soru karşısında şaşırsa da cevap vermek zorunda kaldı. “Belediye otobüsü ile geldim” dedi.

Henry Ford “Lütfen sürekli olumlu düşünün. Güzel bir araba garajınızda belirince bu kitabı bana getirin. Ancak o zaman okurum. Ben Henry Ford’um. Sadece düşünmekle zengin olunamayacağını biliyorum. Bu kitaba ihtiyacım da yok. Bu kitap çok satacak.  Çünkü herkes zengin olmak ister. Siz bu kitabı satarak çok zengin olacaksınız. Benim bu kitabı satın alma şartım şu: Araba sadece sizin düşünceniz sayesinde ortaya çıkarsa satın alacağım” dedi.  Napoleon Hill hiçbir zaman Henry Ford’a gidemedi. Henry Ford arada sırada Napoleon Hill’i arıyordu. “Araba ne oldu? Hala garajında belirmediyse kitabı satıştan çekmelisin. Çünkü bu düpedüz dolandırıcılık, insanların duygularını sömürmek” diyordu.

 

Rhonda Byrne tarafından yazılan The Secret (Sır) kitabı da son yıllar da en çok satan kitaplar arasında yerini aldı. Milyonlarca adet sattı. Yüzlerce dile çevrildi. Filmleri yapıldı. Aslında Napoleon Hill’in “Düşün ve zengin ol” kitabının günümüz versiyonundan başka bir şey değildi. Okuyan bazı insanlar kitabının büyüsüne kapılıp intihar ettiler. Sadece düşünmekle hiçbir şey elde edemezsin. Olumlu ya da olumsuz hiçbir şey ifade etmiyor. Düşünce zihnin ürettiği bir üründür. Paranın iki yüzü gibidirler. Zihnin ürettiği şeyin sadece bir ürün olduğunun farkına varırsan hiçbir düşünce sana zarar ya da yarar sağlamaz. Sadece düşünmekle hiçbir şey elde edemezsin. Her düşünce eyleme dönüştükçe bir anlam kazanır.

Olumlu düşünmekle bilincinin bir tarafını bastırırsın. Senin olumsuz düşünceye de ihtiyacın var. Üzerine freni boşalmış bir tır gelirken “Aman ne güzel, tır beni ezmeye geliyor” diyemezsin. Tabiî ki düşünmek güzel bir şey ama hayatta her şeyi sadece düşünceye bağlamak doğru değil. "Güzel düşünürsen başına güzel şeyler gelir, kötü düşünürsen başına kötü şeyler gelir” yaklaşımı çok mantıklı değil. Hiç kimse çocuğu hastalansın istemez. Hiç kimse evi yansın istemez. Hiç kimse iflas etmek istemez. Ama bunlar hayatta her zaman başımıza gelen şeyler. Bir şey olacaksa onu hiçbir düşünce engelleyemez. Dünyada kim savaş olsun istiyor? Hiç kimse savaşı istemiyor ama savaştan da geçilmiyor. Dünyanın her yanında savaş var, acı var.

 

Bir de zihindeki olumsuz düşüncelerin olumlu düşüncelerle bastırılması ileride çok daha büyük problemlerin ortaya çıkmasına nende olabiliyor. Olumsuz düşünceye de hayat hakkı tanımak lazım. Şimdi bastırılan basit olumsuz bir düşünce ileri de tufan şeklinde ortaya çıkabilir. Bastırılan bir duygu seni mahveder. Meşru dairede düşünceni, duygunu ifade etmelisin. Sevmediğin bir insana “Seni seviyorum” demek ne kadar mantıklı? Düşüncelerini olumlu, olumsuz kabul ettiğin zaman düşüncelerin ötesine geçersin. Zihnine olumsuz bir düşünce geldiğinde onu anlamaya çalış. Nerden ve neden geldiğini analiz et. Anlaşılan düşünce zaten kendiliğinden kaybolur ve gider. Düşünceyle savaşmak sana hep kaybettirir. Obsesif kompülsif bozukluk (Okb) yaşayan insanlar sabahtan akşama kadar düşünceleri ile dövüşen insanlardır. Hayatında olumluyu, olumsuzu aşarsan varoluşsal olursun. Olumsuz düşünmek de hayatın bir gerçeğidir ve sen bu gerçeği bastıramazsın, yok sayamazsın. Ama her şeyi dozunda yaşamak lazım… Fakir bir insan sürekli araba sahibi olduğunu düşünsün. Garajda araba belirmeyince bir süre sonra hayal kırıklığı yaşayıp derin bir bunalıma girebilir. Hedeflerin olsun, amacın olsun ama şunu unutma her şey kazanılır. Son yıllarda ülkemizde şans oyunlarına karşı müthiş bir rağbet var. Bu toplumun çöküşüdür. “Kolay yoldan para sahibi olmak” düşüncesi bir veba gibidir. Alın teri, beyin teri yoksa hiçbir şey kazanamazsınız. Düşünce paranın iki yüzü yazı ve tura gibidir. Sen her ikisini de kabul edersen paraya sahip olursun. Bir yüzünü kabul edip diğer yüzünü ret etmek sana fayda sağlamaz, sadece seni gerer.

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Benden ibret al
 . İzzeti nefsini satmak
 . Hayatın ritmi
 . Fethetmek gerek
 . Rolünü iyi oyna
 . Trappist Manastırı
 . Berberden öğrendim
 . Değerini artırmaz
 . Olumlu felsefe
 . İçindekini at
 . Uyanık Okçu
 . Yükünü boşalt
 . Merkezde ol
 . Veliden öğretmene mektup
 . Dindar mısın, dinci misin?
 . Dost ol
 . Kendinle baş başa
 . Soruyu soran kim?
 . Olumlu Düşünce faydalı mı?
 . Değişim
 . Aynı suç
 . Başına geleceği bilmiyor
 . Hazır olmak
 . Akılsız Kral
 . Karanlığı gömmek
 . Çifte standart
 . Kendini yakala
 . Yaşamadıktan sonra
 . Edilgen olmak
 . Ne olduğun önemli
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya