03 Nisan 2020, Cuma Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
Nurgün Balcıoğlu
Varını veren utanmamış!
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Kendini yargılama
Ayfer Tuzcu Ünsal
Antep’te hamam gelenek ve görenekleri (2)
Metin Atamer
Ben yaptım oldu
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Anadolu’nun İlk Demiryolu Hattı: İzmir-Aydın Demiryolu
Leyla Adın
Eski bir tapınak yazıtı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Av Şafak Yılmaz
Corona virüsü
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Kininizi diri tutun!
Bülent Yılmaz
Kabus!
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe Kepkep
Sağlıklı ve doğru beslenme nedir? (3)
Ali Ihsan Kaya
Gelir vergisi beyanı başladı
ÇOK OKUNAN HABERLER
Gaziantep’te 37 vaka var
Merinos, işletme bulunan Valiliklere 10 biner koli yardım yapıyor
Kontrollü sokağa çıkma yasağı da dahil radikal tedbirler alınmalı
Dar gelirlilere, yaşlılara ve kronik hastalara gıda desteği
Şehirlerarası yolculuğu daha da zorlaştıracağız
Cezaevlerindeki hastaların sağlık hakları ihlal ediliyor
İhracat düşüş oranımız yüzde 4,9
Wimbledon 2021'e ertelendi
Korona virüs testi yaptırmamak için doktorlara direndi
MIT Profesörü: Virüs 8 metreye kadar sıçrayabiliyor
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Sektöre ve firmalara değer katmak istiyoruz
“Panama Danışmanlık olarak akredite Kobi Danışmanlarımız ile fikirden projeye üretimden satışa her alanda Kobilerimizin yanındayız”
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Bülent Yılmaz
 
Ahlak ve erdem

   23 Aralık 2019
 

Bir muhabire görev versek ve “çık sokağa, vatandaşa sor, ahlak deyince ne anlıyorsunuz” desek… Akşam gazeteye geldiğinde nasıl cevaplar toplamış olarak gelir sizce? Ya da size sorsam bu soruyu, siz ne cevap verirsiniz?

Türk Dil Kurumu ahlakı şöyle tanımlar: Bir toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları davranış biçimleri ve kuralları. Ahlak kuralları zamana ve topluma göre değişebilir elbette. Bundan elli yıl önce toplumun ahlaksız bulduğu bazı davranışlar bugün artık ahlaksızlık olarak görünmeyebilir. Farklı toplumların ahlak anlayışları da farklıdır. Sözgelimi, batı toplumlarında büyüklerinin yanında ayak ayak üstüne atmak, açık giyinmek ( ne demekse!) ahlaksızlık olarak değerlendirilmez. Oysa bizim gibi ülkelerde bu saydıklarımız – ben de katılmamakla beraber-  hoş karşılanmaz. Yalan söylemek, kamu malını kişisel amaçları için kullanmak, israf etmemek tüm toplumlarda hoş karşılanmaz ama gariptir bazı toplumlarda bunların yanlış olduğu bilindiği halde, toplum böyle davrananlara karşı da bir tepki göstermez.

Söz gelimi, eski ABD başkanı Bill Clinton’ın, bir beyaz saray stajyeri ile cinsel birliktelik kurmasına Amerikan toplumu tepki göstermemiştir. Ancak, Clinton’ın böyle bir ilişkisi olmadığı yönündeki beyanının “yalan” çıkması üzerine Amerikan toplumu muazzam bir tepki göstermiş ve “evlilik dışı ilişki” kurduğu için değil YALAN SÖYLEDİĞİ için başkanlarını ayıplamıştır.

2012 yılında Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff görevinden istifa etti. Yolsuzluk yaptığı için mi? Hayır!  Vatanına ihanet mi etti? Hayır! Peki neden istifa etti biliyor musunuz? Bizler için saçma sapan ve boş olarak görülecek suçlamalardan dolayı istifa etti.  İstifaya gerekçe teşkil eden nedenler, bizim standartlarımıza göre aslında incir kabuğunu doldurmayacak şeyler; eşten dosttan düşük faizle kredi almak, varlıklı dostlar tarafından lüks oteller/mekânlarda “ağırlanmak”, ekonomi bileti ile uçakta “beleşten” birinci sınıfa atlamak gibi fasa fiso (!) işler…

Suçlamaları soruşturan savcı, Cumhurbaşkanı’nın dokunulmazlığının kaldırılmasını istediği an, Wulff istifa etti. Basın, kamuoyu, yargı ve bürokrasi bu konuda asla geri adım atmadı. Tekrar ediyorum, ortada ne bir yolsuzluk var, ne de ihanet var… Alman toplumu meseleye sadece “ahlak” ve “etik” açısından baktığı için bu sona gelindi. Bu Almanlar’da da hiç kafa yok değil mi? Uğraştıkları şeye bak! Demek ki Almanlar’da, “bal tutan barmağını yalar” diye bir atasözü yok! Yazık!

Çünkü Alman eğitim sistemi, 15. Yüzyıl başlarında Philipp Melancthon’un temellerini attığı ve antik dillerin (yunanca ve latince) öğrenilme zorunluluğu ile bugünlere geldi. Bu dillerin öğrenilme zorunluluğu, sadece yeni bir dil öğrenme değildi elbette. Amaç, “değişmez insan davranışları”nın ve evrensel ahlak ve etik değerlerinin ana kaynaklarından öğrenilmesini sağlamaktı. Tabii bunda, Martin Luther’in, Melancthon’a desteği asla yadsınamaz!

Ahlak ve etik deyince dünya bakın bu konuya nasıl yaklaşıyor? Bu konuda dünyadan bazı birkaç örneği de sizlerle paylaşmak istiyorum:

Avusturya Halk Partisi politikacılarından Norbert Kapeller ,on yıl önce ölmüş bir yakınının engelli kartını kullandığı tespit edilince, “uğraştığınız şeye bakın “ demedi, istifa etti.

Alışveriş merkezindeki çatının çökmesiyle 54 kişi hayatını kaybedince "Benim de sorumluluğum var." diyen Letonya Başbakanı Valdis Dombrovskis  istifa etti.

İtalya’da yolsuzluk çok olur diye biliriz ama, İtalya Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Maurizio Lupi yaptıkları ihalelerde yolsuzluk yaptığı ve bir işadamından 10.350 euro değerinde saat aldığı ortaya çıkınca istifa etti. ( 10 bin avroluk saati duyunca , “ucuza gitmiş” dediğinizi duyar gibi oldum.)

İsveç Ulaştırma Bakanı Maria Borelius evinde sigortasız şekilde dadı çalıştırdığı için istifa etti.

Güney Kore Başbakanı Chung Hong Won öğrencilerin okul gezisi için taşındığı feribot faciasında 276 kişi hayatını kaybedince, “feribotu ben mi sürdüm kardeşim” demedi,  istifa etti.

Japonya Tarım Bakanı Seiichi Ota okullara bir hata sonucu küflü pirinç gönderilince özür dileme şeklini istifa ederek gösterdi

Japonya Spor ve Eğitim Bakanı Hakubun Shimomura 2020 Olimpiyat Oyunları için inşa edilen stadyum maliyetindeki öngörülemeyen artış nedeniyle, “ben bundan sonra insan içine çıkamam ” dedi ve istifa etti

Norveç Adalet Bakanı Knut Storberget 77 kişinin hayatını kaybettiği Oslo'daki çifte saldırıda yetersiz kaldığı eleştirileri yapılınca istifa etmişti.

Hep batıdan örnek vermek doğru olmaz değil mi? O zaman buyrun Mısır’a bakalım: Mısır Ulaştırma Bakanı Rashad al-Mateeni 49 kişinin öldüğü tren kazası sonucu  “benden istifa etmemi isteyenler bu elim olayı siyası ranta dönüştürmek istiyorlar “ demedi,  istifa etti

Tokyo Valisi Naoki Inose, Özel hastaneden rüşvet aldığı iddiaları üzerine -kanıtlanmamasına rağmen- şüpheleri gidermek amacıyla istifa etti

İsveç Maliye Bakanı Mona Sahlin,   devlet kasasından çikolata almak için 60 lira kullandığı ortaya çıkınca istifa etti.

Akşam eve gittiğinizde çocuğunuz sizin yanınızda ayak ayak üstüne attığı için ona kızmayın. Yalan söylerse kızın, otobüse kartını okutmadan binmişse kızın, sırasını beklemek yerine sıraya “kaynak olduğu” için kızın, çöpünü yere atarsa kızın. Çocuklarımıza “sözde” değil,  “özde” ahlak nedir, onu öğretelim!

Bu konuya devam edeceğiz….

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Kabus!
 . Tüketiciler için ipuçları
 . Korona günleri
 . Paylaşmak
 . Ignorance is bliss
 . Corona
 . Bahar
 . Körlük
 . Liyakat
 . Umut
 . Korku
 . Rakı masasında meze
 . Eğitim sistemimizin iki sorunu
 . Teknoloji bağımlılığı
 . Toplumsal cinnet
 . Köylülük (2)
 . Köylülük (1)
 . Politize olmuş toplum
 . Kokuların en güzeli
 . Deprem
 . İsraf
 . İfrat-tefrit
 . Tüketirken tükenmek
 . Bu sözleri söyleyen benim atam olamaz
 . Sözcüklere hapsolmak
 . Drone çıktı, mertlik bozuldu!!!
 . Devletin asık yüzü
 . Dindar olmak mı, ahlaklı olmak mı?
 . Ahlak! Sadece ahlak! Mutlak ahlak!
 . Togo kuleleri
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya