17 Temmuz 2019, Çarşamba Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Yaşamadıktan sonra
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Sanat
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
İNCİR ÇEKİRDEĞİNİ DOLDURAN HEYKELLER: KUŞADASI NECATİ KORKMAZ MİKRO MİNYATÜR MÜZESİ
Leyla Adın
Şimdilerde bağırarak konuşma moda
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Elma – armut – kiraz
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
Kağıt Bardak
ÇOK OKUNAN HABERLER
Esad rejimi ve Rusya'dan İdlib'e saldırı: 12 ölü, 15 yaralı
Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri diploma aldı
Lüks araçla birlikte 60 bin lira da kül oldu
Pendik'te yunusların denizdeki gösterisi kamerada
Suriye'de savaşın çocuklarına ilk kaykay parkı
AB’den Türkiye’ye yaptırım kararı
Doğaya, ağaca ve canlıya her türlü saldırıyı kınıyoruz
S-400 teslimatında onuncu uçak Mürted Hava Üssü'ne indi
Hindistan'da bina çöktü: 12 ölü, 30 kişi enkaz altında
AB, İran'a itiraz hakkını kullanmadı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Dijital dünyada çocuklar siber zorbalık mağduru oluyorDünyada her üç internet kullanıcısının biri çocuk; internet kullanıcısı olan her dört çocuktan birinin sosyal medya sitelerinde olumsuz/üzücü bir deneyimi var; her üç çocuktan biri siber zorbalık mağduru oluyor. İçinde bulunduğumuz dönemi yorumlarken hemen herkesin ortaklaşabileceği az sayıdaki konudan birisi de toplumsal yaşamın son yıllarda büyük bir hızla değiştiği ve bu değişime teknolojinin öncülük ettiği olacaktır.
Bu hızlı ve hatta baş döndürücü değişim toplumsal yaşamı yavaşça (!) ama kararlı bir biçimde neredeyse baştan aşağı değiştirirken toplumsal bir olgu olarak çocukluğu da biçimlendiriyor.Bu kısa yazı da çocukluğun değişimini ele almak olanaklı değil. Bu nedenle bu yazıda değişimin çocuk koruma politika ve sistemleri üzerine etkisini ele almak istedik.Dijital dünya veya çevrimiçi yaşam çocuk koruma politikalarını nasıl etkiledi ve etkileyecek sorusuna yanıt vermekten çok, konuya kapı aralamayı ve akıllarda yeni sorular bırakmayı amaçladık.
Fırsatlar ve riskler
Türkiye'de çocuk koruma dendiğinde çoğunlukla “ve doğal olarak” çocuk yoksulluğu, çocuğa yönelen şiddet, çocuk emeğinin sömürülmesi gibi belli başlı sorun alanları akla geliyor.
Oysa dijital dünyanın getirdiği yepyeni sorunlar var ve henüz bunlara ilişkin kapsamlı bir anlayış ve hizmet politikamız olduğu söylenemez.
Bilindiği gibi Türkiye'de gelir dağılımı eşitsizliğine ilişkin rakamlar, bu konunun Türkiye’nin kalıcı sorunlarından birisi olduğunu gösteriyor. Gelir dağılımı eşitsizliği, parçalı bir toplumsal yapı ortaya çıkartıyor.
Gelişmiş refah devleti uygulamaları da olmayınca toplumun alt ve alt orta sosyoekonomik gelir grubunda yer alan çocuklar, halen “gelişmiş” ülkelerin yüz yıl önce maruz kaldıkları (ve büyük ölçüde çözdükleri) sorunlarla boğuşuyor.
Öte yandan Türkiye’de hızla büyüyen bir orta/orta-üst ve üst sosyoekonomik grup var. Sosyal ve ekonomik farklılıklar toplumda aynı anda, farklı çocukluklar ve farklı çocukluk dönemine özgü özelliklerin bir arada görünmesine neden oluyor.
Ancak bazı ortaklıklar da yok değil. Örneğin dijital dünya, her sosyoekonomik gruptan çocuk için yaşamın önemli bir parçası çevrimiçi (online ya da dijital) yaşam, çocuklar için içine doğdukları bir gerçeklik.
Türkiye özelinde farklı sosyolojik – ekonomik – kültürel çevrelerdeki çocukların dijital dünya kullanma alışkanlıkları üzerine bir araştırma yok. Hem kullanım biçimleri hem süreleri bakımından farklar çıkacağını öngörebiliriz, ama tam olarak neler olup bittiğini ancak araştırarak bulabiliriz.
UNICEF Dünya Çocuklarının Durumu Raporu (2017), düşük gelirli ülkelerde çocukların dijital cihazlara erişim taleplerinin diğer ülkelerdeki yaşıtlarının 2,5 katı fazla olduğunu ortaya koyuyor. UNICEF aynı zamanda uyarıyor:
“Gerekli güvenlik önlemleri alınmamışsa dünyadaki en dezavantajlı çocuklar çevrimiçi (online) risklere daha da açık hale gelecektir.”
Türkiye gibi yapısal sosyoekonomik sorunlar nedeniyle toplumsal gruplar arasında önemli farklılıklar bulunan bir ülkede doğal olarak çocuk koruma politika ve hizmetleri acil ihtiyaçların karşılanmasına odaklanıyor. Türkiye’de henüz en acil ihtiyaçların yanıtlanması hariç kapsamlı bir çocuk koruma sistemi olmaması, yeni dijital dünya karşısında çocukların ve ailelerin yalnız kalmalarına neden oluyor.
Mevcut ortamda dijital dünya ve çocuklara ilişkin tepkiler (biraz da ne yapacağını bilememekten) olumsuz şekilleniyor. Çevrimiçi (online) yaşama yönelen negatif algı oldukça yoğun. Oysa Selwyn ve Odabaşı’nın (2017:1) da dediği gibi "günümüzde çocukların çevrimiçi yaşaması, hem riskler hem de fırsatlar hakkında yeni soruları ortaya çıkarmaktadır".
Yani risk ve fırsatlar eş zamanlı sunuluyor. İngiltere’de faaliyet gösteren Çocuklara Kötü Muameleyi Önleme Derneği (NSPCC) tarafından hazırlanan “Net Aware Report” adlı çalışmada, dijital dünyanın çocuklara hem risk hem de fırsat sunduğu dile getiriliyor.
11-18 yaş aralığında 1,696 çocukla gerçekleştirilen araştırma (Zati, 2018) sonunda çocukların dijital medyada video izlemek ve paylaşmak, fotoğraf paylaşmak ve oyun oynayamak gibi yollarla eğlenme fırsatı bulduğunu ve en çok da bu sebeple sosyal medyada olduğunu söylüyor.
İletişim, kendini ifade etme, kendini temsil etme, yaratıcılık ve çevrimiçi özerkliğin de digital dünya tarafından çocuklara sunulan fırsat olduğu dile getiriliyor. Ancak aynı zamanda da bu fırsatların riskleri barındırdığı da ifade ediliyor.
Yabancılarla etkileşim: Bu başlık istenmeyen arkadaşlık tekliflerini, cinsel veya saldırgan mesajları ve gizlilik eksikliği korkusunu barındırıyor. Şiddet ve kin, cinsel içerikli görüntüler, zorbalığa maruz kalma da çocukların digital platformlarda maruz kaldıkları risklerin başında geliyor.
Bir yandan bu alandaki hızlı gelişmeler, öte yandan çocuk koruma sisteminin zayıflığı, yetişkinlerin daha çok risklere odaklanmasına neden oluyor. Oysa sürekli sorunlara odaklanmak fırsatları da kullanamamamız anlamına geliyor.
Bu nedenle bu yeni çevrimiçi yaşama ayak uyduran bir çocuk koruma sistemi kurmak gerekiyor. Bunu yaparken iki noktanın üzerini çizmek önemli. Birincisi çocuklara yönelik sosyal hizmetlerin ve çocuk koruma hizmetlerinin çocuklar için erişilebilirliğini arttırmak, ikincisi ise çocuğun güvenliğini (özgürlükleri sınırlandırmadan) sağlamak için dijital yaşam ve çocuk ilişkisinin temel ilkelerini oluşturmak. Bianet

31 Mart 2018 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Teknoloji Haberleri

Çin’e elektronik ürün satan Elektra elektronik hedefine Amerika’yı da aldı
6 kıtada 60 ülkeye ihracat gerçekleştiren şirket, fabrika kapasitesini ikiye katlayan yatırımla 2020’de ihracat or
 
Mobil hat abonelik başvuru işlemleri e-Devlet'te
Çok sayıda hizmetin yer aldığı ve her geçen gün bir yenisi eklenmeye devam eden E-Devlet'te artık Mobil hat abonelik baş
 
Çin'in insanlı, suya batırılabilir yeni aracı görevini tamamladı
Shenhai Yongshi (Derin Deniz Savaşçısı) adlı insanlı denize batırılabilir aracı ile yüklü bilim araştırma gemisi Tansuo-
 
İlk kez 3.5 GHz bandı üzerinden 5G bağlantısı gerçekleştirildi
Turkcell 5G çalışmaları kapsamında bir ilke daha imza attı. Ericsson işbirliğiyle Türkiye’nin ilk uluslararası sta

HKÜ’nün girişimci öğrencisi, akıllı saat projesi ile Silikon Vadisi’nde
Ülkemizin en girişimci ve yenilikçi üniversiteleri arasında yer alan Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) akademisyen ve öğ
 
CO-OP Modeli ile Teorik ve Pratik Eğitim bir arada
Teorik olarak öğrendikleri bilgileri sanayi ve iş dünyasının çeşitli yerlerinde uygulama fırsatı sunan eğitim modeli CO-
 
Gaziantep, bayramda mobil interneti en çok kullanan 10 ilden biri oldu
Bayramı 17 bin terabayt data, 1.5 milyar dakika konuşma ve 680 milyon SMS ile kutladık Arife ve bayram günleri de dahil
 
Dünyada 1 milyarın üzerinde insan dijital oyun oynuyor
TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu Raporuna göre, dünyada 1 milyarın üzerinde insan dijital oyun oynuyor ve oyun

Çin yapay zeka ile ekonomisine yeni bir canlılık enjekte etmeyi amaçlıyor
Tianjin'deki İkinci Dünya Yapay Zekâ Kongresi'nde insan sesini kusursuzca taklit edebilen, yargıçlara karar aşamasında y
 
Türkiye’nin otomobili üretilecek
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin kuruluşu tamamlandı. Türkiye’nin Otomobili’ni
 
Türkiye’de akıllı telefon kiralama devri başlıyor
Vodafone, kurumsal müşterilerine yönelik devreye aldığı Kurumsal Telefon Kiralama Hizmeti ile Türkiye’de bir ilke
 
Otomobil Robot ve Enerji Topluluğu Türkiye Şampiyonu oldu
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Otomobil Robot ve Enerji Topluluğu (ORET), “Erzincan Rotek RoboTeam 18” yarışm

Robotlar siyasete giriyor
Japonya’nın başkenti Tokyo’da bir robot, belediye başkanlığına aday oldu. Seçmenlere vaatlerde bulunan Robot
 
4,5G abone sayısı 64 milyon 558 bine yükseldi
Türkiye'de geçen yıl sonu itibarıyla toplam 77 milyon 800 bin 170 mobil abone bulunurken, Interpress’in konuyla il
 
Bahçeşehir Koleji Robotik Alanında ulusal turnuvada
Türkiye’de Bilim Kahramanları Derneği tarafından ve yapılan 20 Ocak’ta İstanbul’da başlayan Ankara, Bu
 
“Türkiye bir blockchain teknolojisi ülkesi olabilir”
20 yılı aşkın bilişim ve teknoloji kariyerini blockchain yatırımcısı ve danışmanı olarak sürdüren Tayfun Topkoç, Türkiye
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya