23 Ekim 2018, Salı Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
ANAP’ın bomba gibi adayı
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
İstek ve arzular
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
FUTBOL
Hikmet Aksoy
Şimdi kılıf zamanı!..
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Harput / Elazığ
Leyla Adın
Yaşar Kemal’i okumalıyız
Yaşar Özen
İYİ Kİ VAR
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
.. Erbap Yorumu…
Aykut Tuzcu
Netice Hatice mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
Ankas’tan deplasmanda 1 – 2
Türkiye'deki erkeklerin ortalama 60 yaşında emekli olduğu görüldü
Beyin pili tedavisi ile hayata yeniden bağlandı
Başkan adayları seçmenlerine ulaşarak oylarını almaya çalışıyor
Amerika dolar yakıyor, gelişmiş ülkeler piyasadan para çekiyor
Sermaye güdümlü tarım politikaları kırsal kesimi iyice yoksullaştırdı
Bakış açısı değişmedikçe problemler çözülemez
Ara vermeden antrenman
PTT A.Ş. 178’inci kuruluş yıldönümünü kutluyor
“Şahıslara karşı işlenen suçlara devletin af yetkisi yoktur”
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Dünya nüfusu Afrika ve Asya’da mega metropollere yığılıyor2100 yılına gelindiğinde, dünya nüfusunun yüzde 40’ının çocukların ise yüzde 50’sinin Afrikalı olacağı öngörülüyor. Dünya’daki en hızlı demografik değişimlerinden biri bizi bekliyor. BM ise hazırladığı raporda bunun nasıl bir sonuç getireceğinden emin değil.
Ekonomik kalkınmayla paralel bir şekilde geliştiği düşünülen şehirleşme kavramı artık değişiyor. Avrupa ve Kuzey Amerika’da 19. yüzyılda hızla tırmanan şehirleşme oranları 20. yüzyılın sonlarına doğru doyum noktasına ulaştı. 1950’lerden sonra Asya ve Afrika’da atağa geçen nüfus patlaması ise önümüzdeki yıllarda buradaki şehirlerin nüfus olarak şu anki şehirleri geçeceğini düşündürüyor. Şehirleşme oranlarının bu hızda devam ettiği senaryoda da aklımıza şu soru geliyor: Artık metropol denildiğinde aklımıza New York, Los Angeles yerine Lagos, Kinşasa gibi şehirler mi gelecek?
The Guardian’ın haberine göre şehirde yaşayan nüfus ülke nüfusuyla karşılaştırıldığında beş kıta içinden Avrupa yüzde 73’lük, Güney Amerika yüzde 83’lük, Kuzey Amerika ise yüzde 82 oranlarında en üst sırada yer alıyor. Dünya nüfusu bu yazı yayına girdiği sırada 7 milyar 609 milyon 792 bin 305 idi. (Kaynak: worldometers)
Afrika ve Asya’da ise bu oran sırasıyla yüzde 40 ve yüzde 48’e düşüyor. Bu iki kıta ise artan doğum oranları ve göçün etkisiyle meydana gelen dudak uçuklatıcı büyümelerle birlikte diğer üç kıtayı geçeceğinin sinyallerini veriyor.
Ontario Üniversitesi’nden Daniel Hoornweg ve Kevin Pope’un 2016’da gerçekleştirdiği çalışmaya göre ülkelerin doğum kontrol oranlarını ve şehirleşmeyi kontrol altına almadıkları bir durumda 35 yıl içinde 100’den fazla şehir 5,5 milyondan fazla nüfusa sahip olmuş olacak. 2100 yılına gelindiğinde ise dünyanın nüfus merkezleri Asya ve Afrika’ya kayacak. 101 en büyük şehirden yalnızca 14 tanesi Avrupa ve Amerika metropollerinden oluşacak.
Lagos en kalabalık şehir olmaya aday
Nüfus patlamasının en çarpıcı örneklerinden biri Nijerya’daki Lagos. 1960 yılından günümüze 200 bin nüfuslu sahil kenarı bir kırsal kasaba olan Lagos, günümüzde 20 milyon insana ev sahipliği yapıyor. Şu anda dünyanın en büyük kentinden birisi olan bu şehir bir yanında varlıklı mahalleleri bir yanında gecekondu mahalleri ile kaotik bir metropol resmi sunuyor. Sokaklar trafik ile felç olmuş, hava dumanla kaplı, şehrin ana çöplüğü 40 hektarlık bir alanı kaplamış durumda ve burada yaklaşık günde 10 bin ton atık birikiyor.
Ancak Hoornweg ve Kevin Pope’un 2016’da gerçekleştirdiği çalışma Lagos’ta son 60 yılda yaşanan değişimin önümüzdeki 60 yılda olacak değişimin yanında bir hiç olacağını öngörüyor. Eğer Nijerya’nın nüfusu bu hızda artmaya devam ederse ve şehre göç bu hızında olursa Lagos 85 ile 100 milyon arasındaki bir nüfus ile dünyanın en büyük metropolü olabilir. 2100 yılına geldiğimizde Kaliforniya’dakinden ya da İngiltere’den daha fazla insana ev sahipliği yapacağı ve büyük bir şekilde genişleyip çevresel sorunlara sebep olacağı ön görülüyor.
Hoornweg ve Pope’a göre Asya ve Afrika’daki küçük şehirler katlanarak artabilir. Dünyadaki en yüksek doğum oranına sahip ve dünyanın en fazla nüfusa sahip sekizinci ülkesi olan Nijer’in başkenti Niamey bir milyondan daha az nüfusa sahipken 2100 yılına gelindiğinde 46 milyon nüfusa ulaşabilir. Malavi’nin en yüksek nüfusa sahip ikinci şehri olan Blantyre ise daha da şehirleşerek bugünkü New York’un yerin alabilir.
“Seul da 1980’de bugünkü
halini tahmin edemezdi”
1920 yılında yalnızca 20 bin kişinin yaşadığı Kinşasa ise 1940 yılında 450 bin, günümüzde ise 12 milyon kişiye ulaştı. 50 yıl içinde 75 milyon kişiye ulaşacağı öngörülüyor. Şehre genel olarak baktığımızda batı standartlarından farklı bir metropol ile karşı karşıya geliyoruz. Altyapısı olmayan veya var olanın da sallantıda olduğu, gecekondular ile sürekli plansız bir şekilde genişleyen bir şehir. Guardian’ın haberine göre Dünya Bankası Afrika temsilcisi Somik Lall şu değerlendirmede bulunuyor:
“Bugün oraya gittiğinizde düzensizlik ve kargaşa görürsünüz. Evet 2050 yılına gelindiğinde Afrika’nın en büyük ikinci şehri olacak ama şehrin gelecekte de böyle görüneceğine, şu anki halinin ileriye dönük bir model olduğuna inanmıyorum. Seul da 1980 yılında bugünkü halini asla tahmin edemezdi. Kirli, pis bir endüstri şehriydi. Afrika da genç bir çalışma nüfusu var. Kinşasa gibi yerler dünyanın en dinamik yerleri.”
Asıl korktuğu şeyin ekonomik gelişmenin nüfus artışını karşılayamayacak olması olduğunu belirten Lall “Pislik ve kir için o kadar endişelenmiyorum. O sonraki aşama. Üretken bir şehir istemekle sevimli bir şehir istemeyi birbirine karıştırıyoruz. Ben herkesin iyi bir işi olmasını garantilemeye çalışıyorum” diye belirtiyor.
1950 ile 1990 yılları arasında her yıl nüfusuna neredeyse yarım milyon ekleyen Tokyo’nun şu andaki nüfusu 36 milyon. Ancak önümüzdeki yıllarda Tokyo’da çok büyük bir artış gözlenmeyeceği ve 2050 yılında dünyanın en kalabalık şehri statüsünden Kinşasa ve Lagos şehirlerinin de arkasında kalarak yedinci sıraya düşeceği öngörülüyor.
Dünya nüfusunun yüzde
40’ı Afrikalı olacak
BM 2017 yılı nüfus tahminlerine göre 33 yıl içinde dünya nüfusu 2,9 milyar artacak. Bu da başka bir Çin ve Hindistan’ın daha oluşması demek. Her ne kadar nüfusun tam olarak ne kadar artacağını tespit etmek olanaksız da olsa genç nüfusun fazla olduğu, doğurgan olduğu ve gittikçe şehirleştiği birer gerçek.
2100 yılına gelindiğinde, dünya nüfusunun yüzde 40’ının çocukların ise yüzde 50’sinin Afrikalı olacağı öngörülüyor. Dünya’daki en hızlı demografik değişimlerinden biri bizi bekliyor. BM ise hazırladığı raporda bunun nasıl bir sonuç getireceğinden emin değil. Ya üst üste gecekondular, solunamaz bir hava, su ve yiyecek sıkıntısı çeken yoksullaşmış bir topluluk ile bu büyüyen şehirler yeni metropol imgesi olacak ya da sürdürülebilir bir forma doğru geçiş yapacaklar. Bunların hepsi bu değişikliklere nasıl cevap vereceklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kaynaklar: The Guardian, UN World Population Prospectsbianet

22 Mart 2018 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Dünyadan Haberleri

Suudi Arabistan borsası çöktü
ABD Başkanı Donald Trump'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı olayı ile ilgili olarak Suudi Arabistan hakkında yaptığı açıklama Suu
 
Dünyanın en güçlü şehri Londra
Her yıl düzenli olarak hazırlanan Küresel Güçlü Şehir Endeksi‘nin 2017 yılı verileri açıklanırken, Türkiye’d
 
Af Örgütü, Cemal Kaşıkçı için kampanya başlattı
Uluslararası Af Örgütü, “Cemal Kaşıkçı nerede?” adlı bir kampanya başlattı; kampanya kapsamında Suudi Arabis
 
ABD, Asya, Afrika ve Rusya pazarında artış var, fırsat çok
Dünyanın önde gelen moda ve tekstil fuarları arasında yer alan Premiere Vision İstanbul, 9’uncu kez kapılarını İst

Endonezya'da deprem ve tsunami; Ölü sayısı 832
Endonezya'da deprem ve ardından oluşan tsunamide 800'ü aşkın kişi hayatını kaybetti; 16 bin kişi yerinden edilerek kampl
 
Dünyada 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor
Son 50 yıldır okuma yazma oranında önemli artışlar kaydedilirken, dünya üzerinde hala 750 milyon kişinin okuma yazma bil
 
Trump'tan İran ve Rusya'ya: Büyük bir insani hata yaparlar
İdlib operasyonu için müzakereler sürerken ABD Başkanı Donald Trump'tan Rusya ve İran'a mesaj geldi. ABD Başkanı, "Rusla
 
Yunanistan’daki yangın felaketinde ölü sayısı 79’a yükseldi
Yunanistan’ın başkenti Atina yakınlarında meydana gelen yangın felaketinde ölü sayısının 79’a yükseldiği açı

“İşbirliği yapabilmek için gerekli kaynaklara sahibiz”
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Rusya ve ABD, proaktif bir şekilde bu konuda liderlik üstlenebilir ve insani
 
İrlanda, fosil yakıt kullanımından çekilen ilk ülke oldu
İrlanda dün aldığı tarihi kararla fosil yakıtlardan geri çekilme yasasını kabul etti. Ülke dünyada fosil yakıt yatırımla
 
10 binden fazla mülteci çocuk Avrupa’da kayboldu
Avrupa Birliği ülkelerine giden mülteci çocuklardan 10 binden fazlası kayboldu. Çocukların fuhuş ve organ çetelerinin el
 
“ABD, ekonomi tarihinin en büyük ticaret savaşını başlattı”
ABD Başkanı Donald Trump, Çin`den 34 milyar dolar tutarında ithalat için yeni gümrük tarifelerinin yürürlüğe girdiğini,

Trump, New York’taki özgürlük heykelinde protesto edildi
ABD’nin New York eyaletinde Manhattan’daki gökdelenler ve şehrin hemen önündeki özgürlük adasında yükselen,
 
Almanya arabuluculuk yapıyor
Almanya’nın rehine değişimi için İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yaptığı bildiriliyor. El Hayat gazetesi,
 
Almanya'da Hükümet krizi 3 maddelik mülteci politikasıyla çözüldü
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in mülteci politikasını eleştiren ve istifa edeceğini söyleyen İçişleri Bakanı Seehofer,
 
AB'den May'e Brexit Uyarısı: Zaman daralıyor
Avrupa Birliği ülkeleri Brexit müzakereleriyle ilgili sürecin yavaş ilerlemesi üzerine birlikten çıkmak isteyen İngilter
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya