20 Nisan 2019, Cumartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Sahiplenmek öldürür
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Kelin Merhemi
Hikmet Aksoy
Oy dingala dingala...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Avrupa’nın Başkenti : Brüksel
Leyla Adın
Sözün gücü ve etkisi
Yaşar Özen
Gesi ve Tavlusun
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Büyücülük
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
Hükümet Kadın!..
ÇOK OKUNAN HABERLER
Yeni istihdam alanları ile işsizliğin önüne geçilebilir
Demokrasi kazandı
Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı
Atanmayı bekleyen 400 bin öğretmen var
Esnaf gelecekten pek de umutlu değil
SANKO Okulları öğrencisi Alper Gezer piyanoda ikinci
Bakır fiyatlarının istikrarsız olması sektörü endişelendiriyor
Gazişehir, Bolu deplasmanına gidiyor
Yayımlanan kitap sayısı ise 61 bin 235
AK Parti'de 10 il başkanı topun ağzında
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
UCM tutuklansın dedi El Beşir Türkiye'ye geldiSudan: Çalınan devrimler, darbeler, Darfur katliamı ve El Beşir

Son aylarda yaşananlar Sudan’ın bağımsızlığını kazandığı 1956’dan beri yaşadıklarının sıkıştırılmış hali gibi. Sudan halkının ülke tarihi boyunca “yeter artık” diyerek başlattığı halk ayaklanması ya da devrim girişimleri her zaman ordunun kanlı darbeleriyle karşılaştı.
Sudan’da 18 Aralık 2018’de başlayan eylemler, 2008’de ülkenin güney batısındaki Darfur’da başlayan ayaklanmayı andırıyordu. Darfur ekonomik olarak geri kalmış ülkenin en ihmal edilmiş bölgelerinden biriydi.
El Beşir 2008’de Darfur’a askerlerini gönderdiğinde katliam yaşandı; ordu bu kez “başkan”dan yana tavır almadı. El beşir tutuklandı, iktidar dönemi sona ermiş görünüyor.
Son aylarda yaşananlar Sudan’ın bağımsızlığını kazandığı 1956’dan beri yaşadıklarının sıkıştırılmış hali gibi.
Önce Osmanlı, sonra Kavalalı
Sudan 1517’de Mısır’ı alan Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına katıldı. 1805’te Osmanlı’ya karşı ayaklanıp Mısır’ı alan Kavalalı Mehmet Ali Paşa Sudan’ı da topraklarına kattı. Bu topraklar daha sonrasında Mısır’ı yöneten İngiltere’nin yönetimi sürdü. 1881 – 1899 yılları arasında Muhammed Ahmed el-Mehdi liderliğinde başlayan ve Sudan tarihinde ‘Mehdi İsyanı’ olarak bilinen halk hareketi İngiltere tarafından bastırıldı. Sudan 1956’da bağımsızlığına kavuştu.
Seçimle göreve gelen ilk hükümet 1958’de General Abbud liderliğinde askeri darbe ile devrildi. İngiltere yönetimi döneminde başlayan kuzey güney gerilimi bağımsızlık sonrası daha da arttı. 1962’de iç savaş başladı.
Sudan'ın Ekim Devrim'i
1964’te Genelar Abdud yönetimine karşı ayaklanan halk yönetimi devirdi. Ulusal hükümet kuruldu. Bu halk ayaklanması ise Sudan’da “Ekim Devrimi” olarak adlandırılıyor. Ancak devrim heyecanı kısa sünrü 1969’da General Cafer Numayri askeri darbe yaptı. Ekim Devrimi’ni yapan güçlerden komünistlerin1971’deki devrim yapma teşebbüsü General Cafer Numayri tarafından kanlı biçimde engellendi. Komünist liderler katledildi.
Şeriat ilan ediliyor
Kuzey güney savaşı 1972’de barış anlaşmasıyla sona erdi. Güney Sudan özerk yönetim hakkı elde etti. Ancak 1978’de Güney Sudan’da petrol bulundu ve 1983’te Kuzey Sudan güçleri Güney’deki özerk bölgeye saldırdı. Aynı yıl General Numayri ülkede şeriat ilan etti.
Numayri şeriati iki yıl sürebildi; Sudan halkı ayaklandı. Numayri görevden azledildi; ancak yönetimi demokratik seçimlerin yapılacağı garantisiyle geçici askeri konsey devraldı.
Güneyle barış istenmiyor
Seçimler bir yıl sonra yapıldı. Koalisyon hükümeti kuruldu. Güney Sudan ile süren sorunu çözmek isteyen koalisyonun sol eğilimli partisi Demokratik Birlik, Güney Sudan özerk yönetimiyle barış anlaşması imzalamak istedi; ancak yine askeri darbe oldu.
El beşir dönemi
1989’daki darbeyi yapan komutanlar kendilerine “Devrimci Komutanlar konseyi” adını verdi. Konsey başkanlığa Ömer El Beşiri seçti. Böylece 30 yılık El Beşir dönemi başladı.
Sudan görünürde Cumhuriyet’ti artık. Ancak 1999’da El Beşir, kendisine muhalefet eden Hasan El Turabi ile çatışması nedeniyle meclisi feshetti.
Sudan yeni seçime gitti. 2000 yılında yapılan seçimlerde muhalefet boykot kararı aldı. El Beşir kazandı.
Darfur katliamı
2003’de ekonomik olarak ülkenin en çok sorun yaşayan bölgelerinden olan güney batıdaki Darfur’da El Beşir yönetimine karşı ayaklanma başladı.
El Beşir ayaklanmayı bastırmak için orduyu kullandı. Yüzbinler Darfurlu ordunun saldırısı nedeniyle Çad’a sığındı, bölgede katliam yaşandı.
Sudan'da yan dönemde kuzey ile güney arasında barış görümeleri yapılıyordu. 2005 yılı Ocak ayında imzalanan anlaşmaya göre altı yıl içinde Güney Sudan'a yeniden özerklik verilecekti.
Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) tarafından 2 Şubat 2008'de yayınlanan "Sudan: Darfur'da yerinden edilenler, bir öfke nesli" isimli rapora göre 2003'ten itibaren Sudan'da yaşanan çatışmaların sonucunda 90 bin kişinin öldürüldüğü, 200 bin kişinin çatışma kaynaklı bir sebepten öldüğü ve iki, üç milyondan fazla insanın da yerinden edildiği tahmin ediliyor.
Rapora göre, evlerinden ve topluluklarından ayrılmak zorunda bırakılan bu insanların çoğu, zorunlu iç göç mağdurları için Darfur çevresinde açılan 65 civarındaki kampta yaşıyor. Ayrıca Darfur'dan kaçan 240 bin kişinin Doğu Çad'da 12 mülteci kampında yaşadığı biliniyor.
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de Darfur'da hükümete bağlı silahlı güçler ve Cancavit milislerin bir etnik temizlik operasyonu yürüttüğünü açıklamıştı.
2011'de Güney Sudan özerk bölgesinde referandum yapıldı. Güney Sudan halkı bağımsızlıktan yana oy kullandı. böylece Sudan ikiye bölündü.
Temmuz 2008’de Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Ömer El Beşir’in Darfur’da soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlediği gerekçeleri ile tutuklanmasını istedi.
UCM’nin soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekle suçladığı El Beşir, 2008 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Türkiye'ye de geldi.
AKP iktidarı El Beşir hakkında verilen uluslararası kararları dinlemedi; El Beşir iktidarıyla ticari ve siyasi ilişkilerini sürdürdü.
UCM aynı kararı 2009’da da yineledi. El Beşir 9 Kasım 2009'da İstanbul'da yapılacak olan İslam Konferansı Örgütü zirvesine katılmak üzere Türkiye’nin davetlisiydi. İmzaladığı uluslararası anlaşmalar nedeniyle Türkiye’nin El Beşir’i tutuklayarak UCM’ye teslim etmesi gerekiyordu. 8 Kasım 2008 akşamı El-Beşir'in ziyareti "Sudan'da beklenmeyen bir sorun nedeniyle" ertelendiği açıklandı.
Ancak Türkiye Sudan ile ilişkilerini sürdürdü. El Beşir Erdoğan yönetimini; Erdoğan da El Beşir yönetimini desktekledi. Aralık 2017'de AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak Sudan'a gitti. Erdoğan kendisini karşılayan Ömer el-Beşir'e "Kardeşim El-Beşir" diye hitap etmişti. Bianet

13 Nisan 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Siyaset Haberleri

AK Parti'de 10 il başkanı topun ağzında
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti teşkilat yönetimi ile bir araya gelerek 81 ilin seçim performansını masaya yatırdı. 10&#
 
YSK'nın 3 ayı beklemeden kararını vermesi öngörülüyor
YSK'nın 3 ayı beklemeden kararını vermesi öngörülüyor
 
İranlı Bakan, Şam dosyasını Erdoğan'a sundu
İran Dışişleri Bakanı, Şam ziyaretinin ardından Suriye gündemiyle Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a,
 
Avrupa ve dünyada popülist sağ figürler giderek güçleniyor"
"İstanbul Politikalar Merkezi, Sabancı Üniversitesi ve Stiftung Mercator girişiminin düzenlediği "Almanya'da Popülist Eğ

Avrupa Konseyi'nden YSK'ya KHK'lı belediye başkanları çağrısı
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland YSK Başkanı Sadi Güven'e mektup yazdı. Seçimlerde kazanana değil, kaybedene mazba
 
Kabinenin gündemi 31 Mart ve ABD
Seçimlerin ardından parti kurmaylarıyla bir araya gelerek sonuçlar üzerinde genel bir değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı
 
Mülkiyeliler Birliği’nden mazbata açıklaması: Halkın iradesi yok sayılıyor
31 Mart yerel seçimini kazanana bazı adaylara mazbata verilmemesiyle ilgili açıklama yapan Mülkiyeliler Birliği, “
 
"Halkın iradesinin yerine getirilmesi mutlak önceliktir"
Avrupa Konseyi: Seçim sonuçlarına saygı gösterilsin

AB, ABD’yle ticaret görüşmelerine yeşil ışık yaktı
Komisyon’un Ocak ayında sunduğu iki yönerge AB üyelerinin büyük çoğundan destek görmüştü.Kaynak: AB, ABD’yle
 
KHK ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmeyecek
Yüksek Seçim Kurulu, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen adaylara mazbata ver
 
Sebze fiyatları oyu etkiledi
Seçim sonuçlarına yönelik itiraz süreci devam ederken; AK Parti’de, Türkiye genelindeki oy sonuçlarına ne gibi fak
 
Türkiye’de 825 bin 400 kişi AB vatandaşlığı aldı
Avrupa Birliği ülkelerinden en fazla vatandaşlık alan ülkeler sıralaması belli olurken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları

''Türkiye'nin NATO üyeliğini sorgulamak çok büyük yanlış''
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuk olduğu bir özel kanalda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Çavuşoğlu, S-400 iç
 
'Bu sürecin tek yetkilisi YSK'dır'
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu sürecin tek yetkilisi YSK’dır
 
ABD askerlerini Libya'dan çekiyor
ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM), Libya'daki Amerikan askerinin çekildiğini açıkladı.
 
“Gerek S-400 gerek F-35 konusunda görüşlerimiz farklı”
Bakan Çavuşoğlu: 'ABD'den Patriot almak için mektup gönderdik, 17 ay sonra cevap geldi'
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya