20 Temmuz 2019, Cumartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Yaşamadıktan sonra
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Saltanat
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
İNCİR ÇEKİRDEĞİNİ DOLDURAN HEYKELLER: KUŞADASI NECATİ KORKMAZ MİKRO MİNYATÜR MÜZESİ
Leyla Adın
Gaziantep, yaşanabilir bir yer mi?
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Açmaza çekidüzen
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
Yaptırımlar ve İranlılar
ÇOK OKUNAN HABERLER
1 litre benzinden 300 litre gaz
Kendilerini polis olarak tanıtarak turistleri gasp eden 3 İranlı yakalandı
Dikildikten 21 yıl sonra çiçek açtı
Yaşlı teyzenin şoföre engelli rampası sitemi sosyal medyayı salladı
Rizeli'nin topladığı çayı kamyona yüklemek için bulduğu yöntem güldürdü
Uyuşturucuyla mücadeleye yönelik çalışmalar hayati önem taşıyor
Çocuklara yönelik bir eğitim modülü geliştirilmesi amaçlanıyor
Türkiye’de “teknoloji” alanında 5 yılda 24 bine yakın patent başvurusu yapıldı
Bebek ölümleri meclis gündemindeydi
Tefecilik operasyonunda 9 gözaltı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Ülkelerin karbon salınımları 4 yılın ardından ilk kez arttıPolonya’daki Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi yaklaşırken iklim yıkımın etkilerini ortaya çıkaran raporlar peşi sıra yayımlanmaya başladı. BM’nin Paris’te verilen sözlerin tutulmadığını gösteren emisyon açığı raporu, ABD’de Trump’ın “inanmıyorum” diyerek reddettiği Ulusal İklim Değerlendirmesi Raporu, dizel yakıt kaynaklı hava kirliğinin AB’nin sağlık harcamalarına maliyetini ortaya çıkaran Avrupa Kamu Sağlığı Birliği’nin son raporu ve Amazonlar’daki yıkımı ortaya çıkaran uydu görüntüleri bu hafta gündemimize giren konular arasında.
BM Emisyon Açığı Raporu Birleşmiş Milletler’in 2-14 Aralık tarihleri arasında Polonya'nın Katowice kentinde düzenleyeceği, “BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 24. Taraflar Konferansı“ öncesinde yayımladığı rapor, Paris’te verilen sözlerin tutulmadığını gözler önüne seriyor. BM'nin karbon salımı farkı raporuna göre, ülkelerin salımları 4 yılın ardından ilk kez arttı. Bu durum, iklim değişikliğiyle küresel mücadele konusunda Paris’te verilen sözlerin tutulmadığını, çabaların yetersiz kaldığını ve ekonomik büyümenin geçen yılki artışın sorumlusu olduğunu gösteriyor.
Küresel emisyonların tarihteki en yüksek düzeye eriştiğinin de söylendiği raporda, Paris’te belirlenen ortalama sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutma hedefinin tutturmanın halen mümkün olduğu, ama bunun için ülkelerin 3 kat daha çaba sarfetmesi gerektiği söylendi. BM’nin raporunda, bu şekilde gidildiği takdirde, ortalama sıcaklık artışının hızlanarak devam edeceği ve yüzyılın sonuna kadar 3,2 dereceye ulaşabileceği uyarısı yapılıyor.
Dördüncü ABD Ulusal İklim Değerlendirmesi Raporu ABD’nin California eyaletinde günlerce süren, 88 insanın yaşamına mal olan ve 153 bin 336 hektar ormanlık alanı içindeki canlılarla birlikte yok eden orman yangınları bu hafta nihayet kontrol altına alınabildi. Kayıp 158 kişi için arama çalışmaları devam ederken, yaşanan felaketin eyaletin tarihindeki en büyük ve en yıkıcı orman yangını olduğu söylendi. Ortaya çıkan maddi kaybın da 19 milyar dolara kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. Geçen hafta içinde yapılan öngörülerden bir diğeri de, ABD’de Kongre’ye bağlı ABD Küresel Değişim Araştırma Programı tarafından yayımlanan, 30’dan fazla Federal kuruma bağlı yüzlerce bilim insanı tarafından hazırlanan 1600 küsur sayfalık dev “Ulusal İklim Değerlendirmesi” raporunda yapıldı. Voice of America’nın haberine göre, Amerika’da son birkaç yılda muazzam tahribata yol açan hava koşullarında rekorlar kırıldığını belirten rapor, 2015’ten bu yana bu hava olaylarının 400 milyar dolara mal olduğunu ortaya çıkardı. Raporda ayrıca, iklim değişikliğinin etkisiyle yaşanan aşırı hava koşullarının daha da sık yaşandığı ve yangınlar sonucu ortaya çıkan kirliliğinin sağlık riski oluşturmaya başladığı söylendi.
İklim değişikliğinin etkileriyle ülkenin altyapısı ve mülklerindeki kayıpların artacağı ve ülke ekonomisini yüz milyarlarca dolarlık zarara uğratacağı da yapılan öngörüler arasında. Ülkenin saygın bilim insanları tarafından yayımlanan bu çalışmanın öncesinde, ülkenin doğusunu etkisi altına alan soğuk havalara dair attığı tweetinde, “Sert ve uzun sürecek bir soğuk hava dalgası tüm rekorları kırabilir. Küresel ısınmaya ne oldu?” ifadelerinin kullanan başkan Trump rapora kısaca “inanmadığını” söyledi. İklim değişikliğine “aldatmaca”, küresel ısınmanın Çin tarafından uydurulan bir yalan, California’nın tarihi yangınlarının, ormanlarının iyi yönetilemediğinin sonucu ortaya çıkan bir durum olduğunu söyleyen Trump, bu sefer de Senato’nun raporuna inanmayı reddederek tepkilere neden oldu. AB’de Dizel Emisyonlarının Sağlığa Etkisi ve Maliyeti Raporu vrupa Kamu Sağlığı Birliği (EPHA) tarafından yayımlanan son rapor, dizel yakıt kaynaklı hava kirliğinin AB’nin sağlık harcamalarına maliyetinin 70 milyar avro olduğu açıklandı. Volkswagen firmasının emisyon skandalı ile 2 yıl önce gündeme gelen konu, geçtiğimiz sene de, dizel kaynaklı hava kirliğinin dünyada her yıl en az 38 bin kişinin erken ölümüne neden olduğunu ortaya çıkaran bilimsel bir araştırma ile tartışmaların odağı haline gelmişti. EPHA’nın yöneticilerin Zoltán Massay-Kosubek, The Guardian Gazetesi’ne verdiği mülakatta, diabet ve erken bunama gibi hastalıkların hava kirliği ile bağını ortaya çıkaran geniş kapsamlı araştırmaların henüz yapılmadığını söyledikten sonra, yapılan bu araştırmanın sadece yüzeydeki durumu aktardığını ifade etti.
Amazon’daki yıkımı gösteren uydu görüntüleri Dünyanın en büyük tropik yağmur ormanlarına ev sahipliği yapan Amazon ormanlarında, bir yılda İstanbul’un beş katı büyüklüğünde bir alanın insanlar tarafından tahrip edildiği uydu görüntüleri tarafından ortaya çıkarıldı. Ağustos 2017 ve Temmuz 2018 tarihleri arasında yaklaşık 7 bin 900 kilometrekarelik alanın yok edildiği tahmin edilirken, bu oranın önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,7 fazla olduğu belirtildi. Geçtiğimiz ay gerçekleşen seçimler öncesinde, çevre ve tarım bakanlıklarını tek bir kurum altında toplamak, orman tahribatına verilen cezaları sınırlandırmak ve çevre ajansının yetkisini zayıflatmak gibi vaatlerde bulunan, Brezilya’nın yeni seçilen aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, konuya dair bir açıklama yapmadı. Biliminsanlarının, endüstriyel hayvancılık, kereste imalatı ve soya plantasyonları için, Amazon Ormanlarının yüzde 60’ını barındıran topraklarda daha fazla yıkım gerçekleştirmemesi için uyarıda bulundukları Bolsanaro yönetimine bir uyarı da geçtiğimiz hafta Amazon yerlilerinden geldi. Dokuz ülkeden, 500 farklı farklı yerli grubun temsiliyle oluşturulan COICA (Coordinadora de la Organizaciones Indígenas de la Cuenca Amazónica) adlı oluşum bio-çeşitliği ve kültürel farklılığın korunması için, And Dağları, Amazon Ormanları ve Atlantik kıyılarını içine alan, tarımsal faliyetler, madencilik ve küresel iklim değişikliğinin etkilerinden korunan dev bir koridor oluşturulmasını talep etti. COICA Başkan yardımcısı Tuntiak Katan tarafından yapılan açıklamada, Ormandan geliyoruz ve olanlar konusunda endişeliyiz” denildi. Commondreams.org sitesinde yer alan habere göre, Katan sözlerini şu şekilde sürdü; “Yerli topluluklar tüm insanlık için hayatın bekçisi, ama şimdi kendi ormanlarını korudukları için tehlike altındalar. Bizler doğa ile bütünleşiğiz ve doğayı korumak için yasalara ihtiyacımız var.”bianet

01 Aralık 2018 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Yaşam Haberleri

400 kuş türünden 313’ü ülke sınırları içinde ürüyor
WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Türkiye’de hangi türlerin güncel olarak ürediğini tespit eden, bu türleri
 
Türkiye’de kadınlar, erkeklerden ortalama 6,1 yıl daha fazla yaşıyor
Dünya üzerindeki tüm ülkelerde kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı görülürken, Türkiye’de kadınların erkekle
 
Deniz canlıları, şirketlerin tek kullanımlık plastik bağımlılığı nedeniyle acı çekiyor
Atlantik okyanusları ve Akdeniz'de Greenpeace tarafından incelenen 102 deniz kaplumbağasının hepsinin bağırsağında mikro
 
Kömürlü termik santrallerin yüzde 42'si zarar ediyor
2010 yılından bu yana neredeyse iki katı artan güneş ve rüzgâr enerjisi kurulu gücü 2050’de toplam kurulu gücün yü

26 yılda, bin 269 kişi öldü 5 bin 91 kişi de yaralandı
Karamayınları engellilik nedeni olamaz
 
Yangında öldü
Gaziantep'te bir ev yangınında Erol Taş isimli bir kişi yaşamını yitirdi. Erol Taş, yangın devam ederken binaya
 
Girdiği deniz ölümüne neden oldu
Gaziantep'te yaşayan 27 yaşındaki Hüseyin Gezer'in arkadaşları ile Mersin'de gittiği deniz ölümüne neden
 
Kız kaçırmak için araç çaldılar
Çalıntı araçta bulunan biri kız 3 kişi, polis kontrol noktasında yakalanarak gözaltına alındı

Silah sesi üzerine gittiği odada kızını kanlar içerisinde buldu
Gaziantep'te yan odadan gelen silah sesi üzerine odaya giren anne, kızını kanlar içerisinde yerde yatarken
 
Artık okula anne kucağında değil tekerlekli sandalyede gidecek
Büyükşehir Belediyesi, kas hastalığı nedeniyle yürüyemeyen ve okula annesinin kucağında
 
Eski eşi ile birlikte 2 kişiyi öldüren emekli polis Mersin'de yakalandı
Gaziantep'te boşandığı eski eşini öldürdükten sonra Mersin'de de bir kişiyi öldürerek kaçan
 
Türkiye'de tek olan dişi jaguar "Hasret"e eş bulmaya çalışıyor
Hayvanat Bahçesi yetkilileri, uzun süren eş bulma çalışmalarının ardından geçen aylarda muradına eren

"Aile içi sorunlar en çok kadınları vuruyor"
Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi'nin Psikiyatri Uzmanlarından Dr. Hatice Turan,
 
Otomobil, motosiklete çarptı
Yayaya çarpmamak için manevra yaparak devrilen motosikletin sürücüsüne arkadan gelen otomobil çarptı.
 
Akıl fukarası gençliğin hali!
Gaziantep'te trafikte seyir halinde olan bir otobüse tutunarak giden bisikletli genç, kazaya davetiye çıkardı.
 
Eşine tecavüz ettiği iddiasıyla arkadaşını öldürdü
Gaziantep'te eşine uyuşturucu vererek zorla birlikte olduğu iddiasıyla arkadaşını öldüren genç Adana’da
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya