ANASAYFA arrow right Güncel

"Gaziantep Enerji Zirvesi" Gaziantep’te yapılacak

"Gaziantep Enerji Zirvesi" Gaziantep’te yapılacak
YAYINLAMA: 16 Nisan 2020 / 02.46
GÜNCELLEME: 16 Nisan 2020 / 02.46
Büyükşehir Belediyesi tarafından 'Sürdürülebilirlik Akademisi' işbirliğiyle bölgede ilki düzenlenen ve bundan böyle her yıl tekrarlanacak olan "Gaziantep Enerji Zirvesi", 14 Aralık 2012 Cuma günü Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılacak.
Enerji Zirvesi ile sürdürülebilir kalkınma yolunda Gaziantep’in yeni yatırımlar için potansiyel olanakları, geleceğe yönelik vizyonu ve bölgedeki rolünün paylaşılması hedefleniyor. Zirvede Gaziantep'teki küçük ve orta ölçekte işletmeler için yol haritaları, enerji verimliliğinde karlılık konusu, teşvikler, düzenlemeler, yatırım ve yaptırımlar yer alacak.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, zirve hakkında bilgi vererek, "Enerji Zirvesi, gelişen kentimizin enerji dalında gerçekleştirdiği Ekolojik Kent Projesi, İklim Eylem Planı ve daha birçok başarılı projenin tanıtımını yapmak, bu projeleri enerji konusundaki sektör temsilcileri ile buluşturmak, Gaziantep'in enerji hedeflerini oluşturmak ve konuyla ilgili yeni teşvikler hakkında bilgi vermek amacıyla düzenleniyor" şeklinde konuştu.
Kırsal alanın karakterini koruyan ve güçlendiren, çağdaş, öncü ve örnek bir kent planlaması oluşturacağını ifade eden Güzelbey, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı ve Türkiye'de ilk olarak Gaziantep'te hayata geçirilecek olan ‘ekolojik kent’in çevreye katkılarının yanında sunacağı imkanların ve oluşturacağı fırsatların ele alınacağı zirvede, katılımcılarla ekolojik kentin önemi ve bu alanda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, doğal yapıya zarar vermeyen yüksek yalıtım değerine sahip binaların yapımındaki teşvik ve desteklerin de katılımcılarla paylaşılacağını aktardı.
Yeşil Ev Mekanik Kontrol Mühendisi ve Enerji Zirvesi sorumlusu Ayşegül Tekerekoğlu, zirvede yer alacak firmalarla görüşmelerin sürdürüldüğünü, katılımın yoğun olmasının beklendiğini söyledi. Tekerekoğlu, zirvede yer almak isteyen firmaların Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’na başvuru yapabileceklerini dile getirdi.
Zirveye, enerji konusunda bakanlıklar, özel sektör ve derneklerden karar vericiler, uzmanlar ve ilgili tüm taraflar katılıyor. Bölgesel güç olarak Gaziantep’in sürdürülebilir kalkınma yolunda liderlik yaptığı Ekolojik Kent Projesi ile alt yapı ve iş fırsatlarının da paylaşılacak olduğu zirvede; 'Enerji Yönetimi, Enerji Yatırımları, Binalarda Enerji Verimliliği, Karbon Sicili/Uygulamaları ve bu alandaki Teşvikler ve Yasal Düzenlemeler' gibi konular ele alınacak. Enerji Zirvesi’ne bölgede özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin yoğun ilgisinin olacağı bekleniyor. Zirve Sürdürülebilirlik Akademisi işbirliğinde karbon nötr olarak gerçekleştirilecektir.İHA


Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *