ANASAYFA arrow right Yaşam

En sık rastlanan skolyoz tipi, büyüme ve gelişme çağında ortaya çıkıyor

En sık rastlanan skolyoz tipi, büyüme ve gelişme çağında ortaya çıkıyor
YAYINLAMA: 24 Haziran 2024 / 13.26
GÜNCELLEME: 24 Haziran 2024 / 13.26

"Skolyoz, omurganın 10 dereceden fazla bir eğilmesi olarak tanımlanıyor. Bu durum, bebeklikten yetişkinliğe kadar farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Yapısal anatomik bozukluklar, travmalar, tümörler, kalça ve ayak deformiteleri, bel fıtığı, kas hastalıkları ve nörolojik rahatsızlıklar skolyozun sebepleri arasında yer alır. Ancak en sık rastlanan skolyoz tipi, büyüme ve gelişme çağında, yani 10-18 yaş aralığında ortaya çıkan ve nedeni tam olarak bilinmeyen Adolesan İdiopatik Skolyoz'dur (Ergenlik Dönemi Sebebi Bilinmeyen Skolyoz). "Boy uzaması devam eden hastalarda 20 derecenin altındaki skolyozlar, erken teşhis edilirse fizik tedavi ve hastaya özel egzersiz programı ile tedavi edilebilir. Ancak 20 derece üzerindeki vakalarda, korseleme tedavisi ek olarak uygulanır.

Skolyoz derecesi 40'ın üzerindeyse, genellikle cerrahi müdahale gerekir. Skolyozlu hastalarda, genellikle eğrilik dışında başka belirtiler görülmez. "Genellikle düşük dereceli skolyozlar, farklı nedenlerle yapılan muayene ve grafilerde hekimler tarafından tespit edilir. Aileler, çocuklarında duruş bozukluğu veya omuz seviye farkı gibi şikayetlerle sıkça polikliniğe başvururlar. Skolyoz muayenesinde en yaygın kullanılan yöntemlerden biri Adam's testidir. Bu testte, hastaya postür analiz cetveli önünde eğilmesi istenir ve omurgadaki eğrilik ile sırtta yükseklik farkı gözlemlenir."

Medical Point Gaziantep Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonu Uzman Dr. Fatma Şeker "Genellikle başlangıç aşamasında skolyoz olan kişiler ciddi bir ağrı hissetmezler. Ancak omuzlarda, kürek kemiklerinde ve leğen kemiklerinde görülen seviye farkları, ailelerin dikkatini çekebilir. Zamanla, sırt ve bel ağrısı gibi şikayetler gelişebilir. Temel sorun, bozulmuş omurga yapısının neden olduğu asimetrik kas hareketlerinden kaynaklanan ağrıdır. Skolyozdan şüpheleniyorsanız, bir Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanına başvurmanız önemlidir."

Skolyoza neden olabilecek kas hastalıkları, nörolojik hastalıklar, ortopedik deformiteler, bacak uzunluk farkı veya skolyoza neden olabilecek diğer belirtiler varsa, bu durumlarla ilgili muayeneler yapılır. Skolyozun derecesi ve tipi skolyoz grafileri ile değerlendirilirken, büyüme çekirdeklerinin durumu el veya kalça grafileriyle belirlenir. Eğer başka hastalıklar düşünülüyorsa, bu hastalıklarla ilgili MR, kan testleri, grafiler ve EMG gibi tetkikler istenebilir. Adolesan İdiopatik Skolyoz hastalarında, büyümenin durmasıyla skolyozun ilerlemesi de durur. Nihai tedavi ne olursa olsun, skolyozlu hastalara kişiye özel egzersizler ve fizik tedavi ve rehabilitasyon programları önerilir.

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *