29 Ocak 2020, Çarşamba Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Rolünü iyi oyna
Ayfer Tuzcu Ünsal
Zeytin Hasadı Şenlikleri(1)
Metin Atamer
Çek bir acılı İstanbul
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
İhraç edilen barış akademisyenlerinin kitap kafesi: Kültürhane
Leyla Adın
Yaşamın 40 altın kuralı
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av Şafak Yılmaz
Su çatlağını buldu
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Anladık! Yıl 2020!
Bülent YILMAZ
Deprem
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
D vitamini (4)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
Cezalar caydırıcı olsa kaçak turların önüne geçilebilir
Güvenlik yok, temizlik yok, bakım yok
Elazığ genelinde deprem anı böyle görüntülendi
AB, cezaevleri personelinin eğitim standartlarının yükseltilmesini destekliyor
Müzede, müzecilikten başka her şey mevcut!
Sivasspor maçı hazırlıkları başladı
Kaçak sigara ve sahte içki operasyonu düzenlendi
Kuşların Ordu'daki yaşam alanı: 'Hoynat Adası'
Zorunlu emisyon testi uygulamaya konuldu
Çocukları da afetlere hazırlamalıyız
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası meclis gündemine geliyorGençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Spor Kulüpleri ve Federasyonları Çalıştayı'nda konuştu. Bakanlık olarak bütün imkanları spor kulüpleri için kullanmaya çalıştıklarını söyleyen Bakan Kasapoğlu, "Meclisimiz Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasasıyla ilgili konuyu yakın bir zamanda gündemine alacak" dedi.
Ankara'da 5 gün sürecek olan Spor Kulüpleri ve Federasyonları Çalıştayı'nın açılış konuşmasında Bakan Kasapoğlu, 2019 yılını, Türk Sporunda birçok ilke ve rekorlara imza atıldığını hatırlatarak "Atletizm, jimnastik, eskrim, güreş, karate, okçuluk, tekvando ve yüzme başta olmak üzere pek çok branşta spor tarihimizin en başarılı neticelerini elde ettik. Futbol A Milli Takımımız pek çok takım sporu milli takımlarımız bizleri gururlandırdı. 2020 yılı ise inşallah madalyalar yılı olacak. Önümüzde Tokyo Olimpiyatları ve Avrupa Futbol Şampiyonası gibi üst düzey organizasyonlar var. Bütün sporcularımız teknik adam ve antrenörlerimiz üst seviyede bir motivasyonla hazırlıklarını sürdürüyorlar. Geçtiğimiz yıl ortaya koyulan başarıları, birlik olarak, kenetlenerek, inanarak, omuz omuza mücadele ederek bu yılda taçlandıracağımıza yürekten inanıyorum. Ben bu vesileyle yeni yılımızın milletimiz ve spor camiamız için sağlık, başarı ve mutluluk içerisinde geçmesini diliyor, çalıştayımızın da hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.
"Bugün Avrupa'nın en modern tesislerine, statlarına sahibiz"
Başarının çok çalışmak, azim, fedakârlık ve en önemlisi de yapılan işi sevmekle gerçekleştiğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, "Bugün Türk sporunun istikrarla yükselen bir ivmeye sahip olmasının en büyük nedeni, üst üste konarak bugüne ulaştırılmış fedakarlıklar ve çalışmalardır. Altını çizerek ifade etmek istiyorum ki hemen her branşta yaşadığımız ‘ilklerin' ve sportif başarıların temelinde Cumhurbaşkanımızın üstün gayretleriyle gerçekleşen ‘Spor tesisleri devrimi' vardır. Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu vizyon çerçevesinde yapılan çalışmalarla ülkemizin dört bir yanında tesis eksiklerimizi tamamladık. Bugün Avrupa'nın en modern tesislerine, statlarına sahibiz. Sporun tabana yayılması için kadın erkek, genç yaşlı, engelli engelsiz demeden bütün vatandaşlarımızın sportif imkanlara rahatlıkla erişimlerini sağladık. Artık gündemimiz niteliklerimizi artırmak ve başarıların sürekliliğini sağlamak için Türk sporunda, insan odaklı yapısal reformlar hayata geçirmek olacaktır" diye konuştu.
"Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bütün imkanlarımızı spor kulüplerimiz için kullanmaya çalışıyoruz ancak bu noktada maalesef önemli sıkıntılar var"
Bakanlığın projeleri ile toplumun bütün kesimlerini kapsayan spor faaliyetleriyle sporun bir hayat tarzı haline gelmesinin önündeki engelleri birer birer ortadan kaldırdıklarını dile getiren, "Bu noktada sporun tabana yayılmasında en büyük görev altını çizmek isterim ki spor kulüplerimize düşüyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bütün imkanlarımızı spor kulüplerimiz için kullanmaya çalışıyoruz ancak bu noktada maalesef önemli sıkıntılar var. Tesisler gelişti, imkanlar genişledi, spor pazarı içerisinde ülkemizin elde ettiği pay arttı, uluslararası organizasyonlar ülkemizde daha fazla yer almaya başladı ancak kulüplerimiz seviyesinde idari ve mali anlamda maalesef bir istikrar yakalayamadık. Mevcut yapı ve anlayışla kulüplerimizin, bilhassa futboldaki faaliyetlerini sürdürmeleri pek mümkün görünmüyor. Mevcut durumu iyi analiz etmeliyiz ve bu endüstrinin dinamolarından biri haline gelmek istiyorsak, analitik bir perspektifle futbola bütüncül bir bakış açısı getirmek mecburiyetindeyiz. Sorunların çözüm yollarını enine boyuna tartışmak zorundayız" şeklinde konuştu.
"Türk sporu, muhtelif nedenlerle son yıllarda büyük sponsorların bir bölümünü kaybetti"
Mevcut ortaklıkların ve mevcut varlıkların değerini artıracak stratejiler artık üretilmesi gerektiğini söyleyen Bakan Kasapoğlu, "Reklam ve sponsor gelirlerini, maç başı gelirleri artıracak eylem planları hayata geçirmeliyiz. Sponsorlar, spor ekonomisinin yapı taşlarıdır. Türk sporu, muhtelif nedenlerle son yıllarda büyük sponsorların bir bölümünü kaybetti. Küresel rekabette, özel sektörden gelecek destek her daim ivme kazandırır. Bu açığı sadece devlet üzerinden kapatmaya çalışmak, devleti en büyük sponsor yapar ki bu da sürdürülebilir bir sistem oluşturmak için rasyonel bir adım değildir. Sponsorların sistemden çıkış nedenleri doğru analiz edilmeli ve onlar yeniden sektöre kazandırılmalıdır" dedi.
"Kulüplerimizdeki yönetim zafiyetleri ortaya çıkıyor"
Almanya, Fransa, İngiltere gibi; idari, mali ve sportif yönden bir yeniden yapılanma sürecine girilmesi gerektiğinin artık su götürmez bir gerçek olduğuna dikkat çeken Bakan Kasapoğlu, "Özellikle futbolumuzun artık kendi değerini, idari, mali ve sportif anlamda çağdaş ve gerçekçi yöntemlerle, uluslararası bakış açısına uygun strateji ve planlarla şekillendirmesi gerekiyor. Çünkü global çapta sportif başarının, finansal ve idari disiplinle eş zamanlı gerçekleştiği bir çağda yaşıyoruz. Kulüplerin idari ve mali disiplini yakalamaları için, liyakat sahibi kimselerin yönetim kadrolarına dahil edilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.
Ülkedeki kulüp yapıları, Avrupa'da hatta dünyada eşine pek az rastlanır bir çeşitlilik gösterdiğini belirten Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Dernek, anonim şirket, müessese, branş ve belediye kulüplerimiz var. Bu durum, yasal anlamda sorunları da beraberinde getiriyor. Milli irademizin tecelligahı Gazi Meclisimiz, üzerine çalıştığı bizim de teknik ve veri desteği verdiğimiz, 'Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasasıyla' bu konuyu yakın bir zamanda gündemine alacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak; bütün paydaşlarımızla, bilgi, birikim ve tecrübe paylaşımı noktasında Gazi Meclisin emrindeyiz. Elbette yasal düzenlemeler problemlerin çözümü için ilk adımlardır. Uygulamalarıyla bu çözümleri sürekli kılacak olanlar, spor kulüplerimizdir. Kulüplerimizin, içinde bulundukları bu girdaptan çıkmaları için herkes elini taşın altına koymalıdır" diye konuştu.
"Altyapılar sözde değil
gerçekte hayata geçmelidir"
Önümüzdeki süreç futbolcu yetiştirme, futbolcu ihracatı, Türk futbolu için markalaşma süreçlerinin hızlandığı bir dönem olacağının altını çizen Bakan Kasapoğlu, "Öyle gençler yetiştirmeli, öyle kadrolar çıkarmalıyız ki milli takımımızın da eli güçlensin. Futbol Milli Takımımız, Avrupa Şampiyonası için oynayacak. İlk maçımıza İtalya'da çıkacağız. Moralimiz, motivasyonumuz son derece yüksek. Şenol Hocamızın ve sporcularımızın, elemelerdeki hırsı, azmi ve inancı gruplarda da göstererek sonuna kadar gideceklerine yürekten inanıyor, her birine ayrı ayrı başarılar diliyorum. Bütün hassasiyetimizle, mevcut spor sistemimizin, çağdaş ve etkin bir spor sistemine dönüşümünü hep beraber sağlayacağız" ifadelerini kullandı.
"Spor Kulüpleri ve Federasyonlar
Çalıştayı hepimiz için bir fırsat"
Katılımcı anlayışla ortak aklın işletildiği ve bu kapsamda bir ilk olma özelliği taşıdığını söyleyen Bakan Kasapoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Spor Kulüpleri ve Federasyonlar Çalıştayı hepimiz için bir fırsat. Önümüzdeki 5 gün boyunca hep beraber bütün fikirlerimizi, analizlerimizi, tespitlerimizi masaya yatıracağız. Sorunlarımızın tamamını kapsamlı bir biçimde ele alarak, çözüm önerileri üreteceğiz. Spor camiamızın en önemli isimleri, bütün tarafları, bakanlığımızın bütün paydaşları bizlerle beraber. Öncelikli ve birincil hedefimiz, güçlü bir spor kültürü oluşturmaktır. Planlı gelişmenin, büyümenin, sürdürülebilir başarının, ekonomik zorlukları aşmanın yollarını birlikte bulacağız. Sadece cesaretle eski hatalarımızla yüzleşelim ve yeni bir başlangıç için samimi şekilde takım ruhunu oluşturalım. Çalıştayımızın ilk gününde ‘Türk Sporunda Gelecek Stratejileri'ni ve ‘Türk Futbolunda Finansal Sorunlar ve Çözüm Önerileri'ni ele alacağız. İkinci gününde ise; ‘Türk Futbolunda Sportif Sorunlara Çözüm Önerileri' ile ‘Türk Futbolunda Marka Yönetimi' başlıklarını görüşeceğiz. Üçüncü günümüzü ise ‘Spor Kulüplerinin Hukuki Sorunları ve Çözüm Önerileri Ortak Oturumu'na ayırdık. Çalıştayın son üç gününde ayrıca olimpik ve paralimpik dalları da kapsayan bütün branşlardaki kulüplerimiz ve federasyonlarımız ile Türk sporunun sorunları ve çözüm önerileri istişare edilecek. Ben gerçekten bu tarihsel anlamda ilk olan Çalıştayın her anlamda son derece önemli ve yol gösterici sonuçlar üreteceği kanaatindeyim."
"Sporda Şiddetsiz İletişim
Projesi çok önemli"
Türk sporunun ortak gayretlerle çok daha yükseklere çıkacağını belirten Bakan Kasapoğlu, "Bunu da fair-play ruhuyla, rakibe ve oyuna saygı duyarak, sporun birleştirici özelliğine sıkı sıkıya kenetlenerek başaracağız. Bu konuda bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanlığımızın başlattığı. Rakibine jest yap sloganıyla hayata geçirilen bu kampanyanın, sporda kin ve nefret söylemlerinin önüne geçilmesi noktasında ciddi bir farkındalık oluşturacağını düşünüyoruz. Hassasiyetlerinden ve çalışmalarından dolayı Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanlığımızı yürekten kutladığımı ifade etmek istiyorum. Ben bu vesileyle çalıştayımızın düzenlenmesinde emeği geçen ve bizlerle beraber olarak bu sürece katkı sağlayan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ülkemiz için, gençlerimiz için, spor camiamız için hayırlı uğurlu olsun" diyerek konuşmasını sonlandırdı. İHA

14 Ocak 2020 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Spor Haberleri

Eski Milli Boksör Coşkun Kesen sağlığına kavuşuyor
Geçtiğimiz hafta kalp krizi geçiren Eski Milli Boksör Coşkun Kesen, sağlığına kavuşuyor.
 
Sporcu performans kampı dolu dolu geçiyor
Şehitkamil Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren futbol ve basketbol akademilerinde farklı kategorilerde eğitim gören
 
Kural hatasıyla ilgili başvuru yapılacak
Süper Lig’de ilk sezonunu yaşayan Gaziantep Futbol Kulübü, sezon başından bu yana oynadığı karşılaşmalarda aleyhin
 
Sivasspor maçı hazırlıkları başladı
Profesyonel Futbol Takımı, Sivasspor maçı hazırlıklarına iki günlük iznin ardından başladı. Teknik Direktör Marius Sumud

Merinos sporun yeni transferleri belli oldu
Türkiye Bayan Voleybol 1.liginde mücadele eden Merinos Spor Bayan Voleybol Takımı Fenerbahce’nin başarılı smaçörü
 
Kutay Sakmak, Türkiye beşincisi olarak Milli Takım Havuzuna girdi
Türkiye Satranç Federasyonu tarafından Antalya’da düzenlenen “Türkiye Satranç Şampiyonası” büyük heyec
 
Adamspor zorlanmadı 3-0
TVF Kadınlar Voleybol 2. Lig’de mücadele eden Adamspor voleybol takımı deplasmanda oynadığı Hatay Voleybol’u
 
Hokey kadınlar A Milli Takımı Avrupa ikincisi
24-26 Ocak tarihleri arasında Hırvatistan’ın Zelina kentinde düzenlenen Kadınlar Salon Hokey Avrupa Şampiyonası C2

Amatör küme maçında depremde vefat edenler için saygı duruşu
İslahiye ilçesinde oynanan İslahiye Belediyespor ile Yavuzelispor amatör küme maçı, depremde hayatını kaybedenler için s
 
Erdoğan, kulüp çalışmalarıyla ilgili bilgiler aldı
Futbol Kulübü Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Başkan Yardımcısı Mahsun Altunkaya, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan&#
 
Ankasspor, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyespor’u 2-1 yendi
Bölgesel Amatör Lig 2’inci grupta Gaziantep’i başarıyla temsil eden Ankasspor, galibiyet halkasına bir yenes
 
Andre Sousa Gaziantep’te
Gaziantep Futbol Kulübü, son olarak Portekiz Ligi takımlarından Belenenses'te forma giyen Andre Sousa ile 1.5 yıllık anl

Gamzenur Sarıkaya ve Hatice Fırat Halter Şampiyonası'na damga vurdu
Büyükşehir Belediyesi Kulübü sporcularından Gamzenur Sarıkaya ve Hatice Fırat Antalya’da düzenlenen Naim Süleymano
 
SANKO Okulları Basketbol Takımı, Gold Sports Camps Turnuvası’nda şampiyon oldu
Antalya’da düzenlenen “2020 Winter Cup” turnuvasında Arda Akıcı, Aras Kızılateş, Demir Şüğün, Çağan Gü
 
“Zor da olsa penaltından bir gol bulduk ve maçı kazandık”
Süper Lig’in 19. haftasında Gaziantep FK’yı 1-0 mağlup eden Gençlerbirliği'nde Teknik Direktör Hamza Hamzaoğ
 
Elif Küçükarslan büyükler 48 kiloda Türkiye Şampiyonu
Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübü, tüm spor dallarında olduğu gibi Judo kategorisinde de önemli bir başarıya imza
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya