ANASAYFA arrow right Ekonomi

Türkiye'deki enflasyon artışı AB ortalamasının 30 kat üzerinde

Türkiye'deki enflasyon artışı AB ortalamasının 30 kat üzerinde
YAYINLAMA: 11 Nisan 2024 / 11.59
GÜNCELLEME: 11 Nisan 2024 / 11.59

Dünyada gıda enflasyonunun en fazla olduğu ülke olan Türkiye, et fiyatlarındaki artışta da Avrupa'da ilk sırada. Türkiye’de et fiyatlarındaki artış, Avrupa Birliği (AB) ortalamasını 30’a katladı.

Avrupa Birliği’nin (AB) İstatistik Ofisi Eurostat’ın şubat ayına ilişkin raporuna göre AB’nin 27 ülkesinde et fiyatları, geçen yılın şubat ayına göre ortalama yüzde 3.3 yükseldi. Türkiye’de de et fiyatları şubatta yıllık bazda yüzde 100.4 arttı.

Sözcü'den Tolga Uğur'un haberine göre, et fiyatlarındaki artış AB ülkelerini yaklaşık 30’a katlamış oldu.

Avrupa’da Türkiye’den sonra et fiyatlarındaki en büyük artış yüzde 10.2 ile İzlanda’da görüldü. Sırbistan yüzde 9’luk artışla üçüncü olurken, Sırbistan’ı Bulgaristan ve Karadağ izledi. İspanya’da ise et fiyatları yüzde 4.7, İtalya’da yüzde 3.1, Almanya’da yüzde 3, Fransa’da ise yüzde 2.3 arttı. Danimarka’da et fiyatları yıllık bazda yüzde 0.6, Finlandiya’da yüzde 2.2, Çekya’da ise yüzde 5.1 oranında düştü.

Bazı Avrupa ülkelerinde et fiyatları gerilerken Türkiye’de fiyatlar yükseliyor. Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre martta aylık enflasyon yüzde 3.1 olurken et fiyatları hızla arttı. TÜİK verilerine göre martta kuzu eti yüzde 18.8, dana eti yüzde 14.7, tavuk eti yüzde 12.2 zamlandı. Bir başka ifadeyle Türkiye’de aylık et enflasyonu, Avrupa ülkelerinin yıllık enflasyonunu geçti.

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *