29 Şubat 2020, Cumartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
En fakir kim
Ayfer Tuzcu Ünsal
Halep mutfağından tatlar 2
Metin Atamer
Nereden nereye
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Dokumanın Cenneti: Buldan
Leyla Adın
Kaybedilenler
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Aykut: In memoriam
Av Şafak Yılmaz
Kış kampı
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Anladık! Yıl 2020!
Bülent YILMAZ
Korku
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
Yaşlılık nedir? (5)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
Türkiye tarihinin kara lekesi 28 Şubat
Göçmenler Edirne'ye akın ediyor
İncirlik Üssü'nde hareketlilik!
Dünya Kutup Ayıları Günü kutlu olsun
‘YeşilAntep Projesi’nin tanıtımı yapıldı
Gebelik, kadınlar için yeni bir başlangıç, yeni umutlar, artı değerdir
Zamanı verimli kullanabilmek için sağlıklı bir birey olmalıyız
Antrenman, çift kale maçla son buldu
Satranç Turnuvası’nda birinci oldu
Topyekun çatışma riski var
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Sektöre ve firmalara değer katmak istiyoruz
“Panama Danışmanlık olarak akredite Kobi Danışmanlarımız ile fikirden projeye üretimden satışa her alanda Kobilerimizin yanındayız”
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Türkiye’de diyabetli hasta sayısı 6-7 milyon civarındaSANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi ev sahipliğinde “Oftalmolojide Güncel Pratik Yaklaşımlar: Tanı ve Tedavide Ne Yapıyorum?” konulu bilimsel toplantı düzenlendi

SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleşen toplantının açılışında bir konuşma yapan SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, “Bilginin paylaşımı için bugün bizlere birlikte olan değerli konuşmacılarımıza ve değerli katılımcılarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Üniversitelerin görevlerinden birinin öğrenci yetiştirmek olduğunu belirten Prof. Dr. Dağlı, SANKO Üniversitesi’nin lisans olduğu kadar yüksek lisans ve doktora programlarıyla da adından söz ettirdiğini söyledi.
Üniversitelerin ayrıca hizmet görevleri olduğunu anımsatan Prof. Dr. Dağlı, “SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi 1996 yılından bu yana bölge insanına sağlık hizmeti vermekte ve üniversitenin hizmet görevini başarıyla yerine getirmektedir” ifadelerin kullandı.
Üniversitenin görevlerinden bir diğerinin bilgiyi üretmek ve bilginin paylaşılmasını sağlamak olduğunu dile getiren Prof. Dr. Dağlı, “Bu tür bilimsel toplantılar büyük önem taşımakta. Bugün gerçekleşen toplantının ev sahibi olduğumuz için çok mutluyuz. 5 yıldır SANKONUK Programıyla da yurtdışından 20’ye yakın Türk bilim insanımızla bölgemiz akademisyenleri ve halkımızla bir araya getirerek, bilgi paylaşımı sağladık” diye konuştu.
Oturum Başkanlığı Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Necdet Bekir’in gerçekleştirdiği “Diyabetik Makula Ödemi” konulu ilk oturumda, SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Erhan Özyol Diyabetik Makula Ödeminin Patofizyolojisi ve Kliniği konusunda bir sunum yaptı.
Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de diyabet hastalığının görülme sıklığının her geçen gün arttığına işaret eden Doç. Dr. Erhan Özyol, “Diyabet hastalığının gözde ortaya çıkma mekanizmaları ve gözdeki bulguları dikkat çekicidir” dedi.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Emin Özmert ise olgular üzerinden kendi klinik deneyimleri ve güncel pratik yaklaşımlarla ilgili paylaşımlarda bulundu.
Prof. Dr. Özmert, Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonunun toplumdaki yaşlılık oranının artmasına bağlı olarak günümüzde çok sık görüldüğüne dikkat çekti.
“Santral görüş dediğimiz merkezi görüşü bozarak çok ciddi sorun ve problemlere yol açan Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonunun kuru ve yaş olarak tipleri vardır. Yaş tipinin günümüzde tedavisi vardır. Erken tanı ve tedavi çok önemlidir” diyen Prof. Dr. Özmert, kuru tipiyle ilgili şu bilgileri paylaştı:“Kuru tipin şu anda bir tedavisi olmamakla birlikte ultraviyole ve ışıklardan korunmak yanında vitamin desteği almak önemli rol oynamaktadır. Konuyla ilgili yoğun bir şekilde kök hücre ve gen çalışmaları yapılmaktadır”
Sarı nokta hastalığının özellikle ailesinde bu hikâye olanlarda 45 – 50 yaşlarından sonra daha sık görüldüğüne vurgu yapan Prof. Dr. Özmert, “Hastalık, kırık, çatlak görme, baktığı yerde bulanık görme şeklinde kendisini belli eder, çok ciddi körlüklere yol açabilir. Bu nedenle de erken tanı konması ve uygun tedavi uygulanması çok önemlidir” uyarısını yaptı.
Prof. Dr. Özmert, Diabetes Mellitus yani şeker hastalığı ile ilgili olaraksa şunları kaydetti:“Diyabet hastalığının toplumda görülme sıklığı artmaktadır. Çok ciddi ekonomik problemlere ve sosyal kayıplara yol açmaktadır. Özellikle, diyabete bağlı görme noktasında şişme ve kanama meydana gelmektedir. İyi tedavi edilmezse çok ciddi körlüklere sebep olmaktadır. Bugün şeker hastalığına bağlı göz hastalıklarının tedavileri başarıyla yapılmaktadır. Erken tedaviye başlanması ciddi körlükleri azaltmaktadır.”
Oturum Başkanlığını İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Yılmaz Özyazgan’ın yaptığı “Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu” konusunun işlendiği toplantının ikinci oturumunda ise SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Pelin Özyol hastalığın patofizyolojisi ve kliniği konusunda paylaşımda bulundu.
“Halk arasında ‘Sarı Nokta Hastalığı’ olarak bilinen Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu 65 yaş üstü kişilerde önemli görme kaybı nedenlerindendir” diyen Doç. Dr. Pelin Özyol, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonunun ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artar. ‘Kuru tip’ formu belirgin görme kaybına neden olmazken ‘yaş tip’ formu ciddi görme kaybı yapabilmektedir. Bu nedenle görme kaybı olmadan ileri yaştaki hastaların göz doktorları tarafından düzenli olarak muayenelerinin yapılıp, yaş tipe dönüşüm için risk faktörlerinin belirlenmesi gerekir.”
Toplantının üçüncü ve son bölümünde Gaziantep Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kıvanç Güngör oturum başkanlığı yaptı.
Türkiye’de diyabetli hasta sayısının 6-7 milyon civarında olduğunun tahmin edildiğini vurgulayan ve bu hızıyla devam ederse, 20 yıl sonra bu sayının 2 katına çıkabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Güngör, şöyle devam etti:
“Diyabetli hastaların ve ailelerinin bu hastalığın tedavisini tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz şartlarında, kendi açılarından yönetmekteki güçlüklerini, sıkıntılarını biliyoruz. Bu hastaların bir şekilde dörtte birinden fazlasının gözlerinde diyabetik retinopati görülüyor. Maalesef diyabetin gözde, özellikle retinada oluşturduğu hasarların önemli bir kısmı, önlem alınmazsa ve uygun şekilde tedavi edilemezse geri dönemiyor.
Hastaların ve ailelerin azımsanmayacak kısmının, bizim istediğimiz düzeyde hastalığın göze olan etkilerini bilmediği düşüncesini taşıyorum. Hastalarımızın tedaviye uyumlarında henüz arzu ettiğimiz seviyeye ulaşamasak da özellikle meslektaşlarımızın elindeki tedavi imkanlarının artması, bunların optimalize olması ve halkı bilgilendirme projelerinin de giderek daha hedef odaklı hale gelmesiyle her geçen gün daha da artmaktadır.
Bu hastalığın komplikasyonlarının ne anlama geldiğini yaşayanlar yani hasta, hasta yakınları, hekimler ve ilgili sağlık personeli bilir. 1-2 metre mesafeden dahi beni seçemeyen, sesime doğru hareket edebilen, yanındakilerin yardımıyla hastaneye güçlükle gelebilen insanların, tedavi ile birlikte hastaneye kendiliğinden gelebilmesi, yürüyebilmesi, yolda karşıdan karşıya geçebilmesi, hatta araba kullanabilmesinin benim için neler ifade ettiğini size nasıl aktarabilirim bilemiyorum. Ama beni en çok etkileyenin hastanın yüzünde ve gözünde gördüğüm gerçek ışığın benimkiyle birleştiğinde oluşan armoninin anlatılmaz mutluluğu olduğunu bilmenizi isterim.”
Toplantıya SANKO Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Metin Bayram, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşen Bayram ile Gaziantep ve çevre illerde görev yapan çok sayıda göz hastalıkları uzmanı katıldı.

05 Mart 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Sağlık Haberleri

Tüm hastalıkların yüzde 10’u nadir hastalık
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı - Genetik Bilim Dalı’ndan Prof.
 
"Koronavirüs riski kapıya kadar geldi"
Sağlık Bakanı Koca, “Giderek dünyaya yayılan bir virüs var. Bu yayılmadan daha da önemlisi sınır komşumuz İran'da
 
30 yaş üzeri dört kadından biri idrar kaçırma problemi yaşıyor
Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü’nün seminerleri devam ediyor. Canped ve Kontinans Derneği’nin birlikte gerçekleş
 
“Gebelikte Beslenme”nin püf noktaları anlatılacak
SANKO Üniversitesi sosyal sorumluluk projeleri kapsamında düzenlediği halka açık konferanslara devam ediyor.

Kışın ani hava değişimi kılcal damar çatlamasına yol açıyor
SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Fatma Elif Yıldırı
 
Menenjit aşısı, zorunlu aşı listesine alınmalı
Genel Sağlık İş Sendikası İl Temsilcisi Prof. Dr. Ercan küçükosmanoğlu, Menenjit aşısının Sağlık Bakanlığı’nın zor
 
Döner sermaye kanayan yara oldu
Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, çalışanların döner sermaye ödemelerinde kayıp yaşadıklarını iddia ederek,
 
"Karaciğer yağlanmasından sporla kurtulun"
Özel Hatem Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doktor Muzaffer Ertürk, karaciğer yağlanmasının obezite ve şeker hastalığın

Deprem korkusu uyku bozukluğuna neden oluyor
Son günlerde sıklıkla olan depremler, insanların deprem korkusunu artırıyor.
 
Sağlık emekçileri, 5 taleple 15 Mart’ta beyaz mitinge çağırıyor
Sağlıkta dönüşüm politikalarının sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti tetiklediğine dikkat çeken sağlık meslek odaları B
 
"Biyonik kulak ameliyatı işitme kaybına çözüm oluyor"
SANKO Üniversitesi Hastanesi Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Koray Tümüklü, ileri ve çok ileri iş
 
Sigarayı bırakmak için en önemli kural, kararlı olmaktır
Gaziantep Özel Anka Hastanesi, "Dünya Sigarayı Bırakma Günü"ne özel etkinlik düzenledi. Hastane lobisinde gerçekleştiril

Öksürük ve balgam akut bronşitin en önemli klinik belirtileri
SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Nevhiz Gündoğdu, bronşitin en sık gö
 
Kanser günümüzde sık görülen hastalık
SANKO Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Göktürk Maralcan, kanserin günümüzde sık görülen bir hastalı
 
Soğuk hava kolesterolü tetikliyor
Yazın havanın sıcak olması ister istemez insanın iştahını azaltır. Ağır gıdalar, terlemeyi artırıp kişinin konforunu boz
 
“İyi huylu prostat büyümesi yaşam kalitesini düşürüyor”
SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Küçükdurmaz, iyi huylu prostat büyümesinin
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya