16 Temmuz 2019, Salı Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Yaşamadıktan sonra
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Sanat
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Amsterdam’ın Gizemli Heykelleri
Leyla Adın
Şimdilerde bağırarak konuşma moda
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Önlem2 Çaresini buldum!
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
Kağıt Bardak
ÇOK OKUNAN HABERLER
Çanakkale'den Londra'ya: Hasankeyf kurtulsun
ABD, Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırıyor
İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4 yaralı
Denizde oluşan hortum kameralara yansıdı
Barıştırmak için buluşturduğu arkadaşların silahlı kavgasında öldü
Türkiye, hapsetmede OECD İkincisi
Ovakent'teki gençlerin geleceği için çifte tesis
ABD, Türkiye'yi cezalandırma yaptırımlarını belirledi
2. etap kamp çalışmaları başladı
Satranç turnuvası düzenlendi
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Türkiye’de diyabetli hasta sayısı 6-7 milyon civarındaSANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi ev sahipliğinde “Oftalmolojide Güncel Pratik Yaklaşımlar: Tanı ve Tedavide Ne Yapıyorum?” konulu bilimsel toplantı düzenlendi

SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleşen toplantının açılışında bir konuşma yapan SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, “Bilginin paylaşımı için bugün bizlere birlikte olan değerli konuşmacılarımıza ve değerli katılımcılarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Üniversitelerin görevlerinden birinin öğrenci yetiştirmek olduğunu belirten Prof. Dr. Dağlı, SANKO Üniversitesi’nin lisans olduğu kadar yüksek lisans ve doktora programlarıyla da adından söz ettirdiğini söyledi.
Üniversitelerin ayrıca hizmet görevleri olduğunu anımsatan Prof. Dr. Dağlı, “SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi 1996 yılından bu yana bölge insanına sağlık hizmeti vermekte ve üniversitenin hizmet görevini başarıyla yerine getirmektedir” ifadelerin kullandı.
Üniversitenin görevlerinden bir diğerinin bilgiyi üretmek ve bilginin paylaşılmasını sağlamak olduğunu dile getiren Prof. Dr. Dağlı, “Bu tür bilimsel toplantılar büyük önem taşımakta. Bugün gerçekleşen toplantının ev sahibi olduğumuz için çok mutluyuz. 5 yıldır SANKONUK Programıyla da yurtdışından 20’ye yakın Türk bilim insanımızla bölgemiz akademisyenleri ve halkımızla bir araya getirerek, bilgi paylaşımı sağladık” diye konuştu.
Oturum Başkanlığı Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Necdet Bekir’in gerçekleştirdiği “Diyabetik Makula Ödemi” konulu ilk oturumda, SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Erhan Özyol Diyabetik Makula Ödeminin Patofizyolojisi ve Kliniği konusunda bir sunum yaptı.
Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de diyabet hastalığının görülme sıklığının her geçen gün arttığına işaret eden Doç. Dr. Erhan Özyol, “Diyabet hastalığının gözde ortaya çıkma mekanizmaları ve gözdeki bulguları dikkat çekicidir” dedi.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Emin Özmert ise olgular üzerinden kendi klinik deneyimleri ve güncel pratik yaklaşımlarla ilgili paylaşımlarda bulundu.
Prof. Dr. Özmert, Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonunun toplumdaki yaşlılık oranının artmasına bağlı olarak günümüzde çok sık görüldüğüne dikkat çekti.
“Santral görüş dediğimiz merkezi görüşü bozarak çok ciddi sorun ve problemlere yol açan Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonunun kuru ve yaş olarak tipleri vardır. Yaş tipinin günümüzde tedavisi vardır. Erken tanı ve tedavi çok önemlidir” diyen Prof. Dr. Özmert, kuru tipiyle ilgili şu bilgileri paylaştı:“Kuru tipin şu anda bir tedavisi olmamakla birlikte ultraviyole ve ışıklardan korunmak yanında vitamin desteği almak önemli rol oynamaktadır. Konuyla ilgili yoğun bir şekilde kök hücre ve gen çalışmaları yapılmaktadır”
Sarı nokta hastalığının özellikle ailesinde bu hikâye olanlarda 45 – 50 yaşlarından sonra daha sık görüldüğüne vurgu yapan Prof. Dr. Özmert, “Hastalık, kırık, çatlak görme, baktığı yerde bulanık görme şeklinde kendisini belli eder, çok ciddi körlüklere yol açabilir. Bu nedenle de erken tanı konması ve uygun tedavi uygulanması çok önemlidir” uyarısını yaptı.
Prof. Dr. Özmert, Diabetes Mellitus yani şeker hastalığı ile ilgili olaraksa şunları kaydetti:“Diyabet hastalığının toplumda görülme sıklığı artmaktadır. Çok ciddi ekonomik problemlere ve sosyal kayıplara yol açmaktadır. Özellikle, diyabete bağlı görme noktasında şişme ve kanama meydana gelmektedir. İyi tedavi edilmezse çok ciddi körlüklere sebep olmaktadır. Bugün şeker hastalığına bağlı göz hastalıklarının tedavileri başarıyla yapılmaktadır. Erken tedaviye başlanması ciddi körlükleri azaltmaktadır.”
Oturum Başkanlığını İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Yılmaz Özyazgan’ın yaptığı “Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu” konusunun işlendiği toplantının ikinci oturumunda ise SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Pelin Özyol hastalığın patofizyolojisi ve kliniği konusunda paylaşımda bulundu.
“Halk arasında ‘Sarı Nokta Hastalığı’ olarak bilinen Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu 65 yaş üstü kişilerde önemli görme kaybı nedenlerindendir” diyen Doç. Dr. Pelin Özyol, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonunun ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artar. ‘Kuru tip’ formu belirgin görme kaybına neden olmazken ‘yaş tip’ formu ciddi görme kaybı yapabilmektedir. Bu nedenle görme kaybı olmadan ileri yaştaki hastaların göz doktorları tarafından düzenli olarak muayenelerinin yapılıp, yaş tipe dönüşüm için risk faktörlerinin belirlenmesi gerekir.”
Toplantının üçüncü ve son bölümünde Gaziantep Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kıvanç Güngör oturum başkanlığı yaptı.
Türkiye’de diyabetli hasta sayısının 6-7 milyon civarında olduğunun tahmin edildiğini vurgulayan ve bu hızıyla devam ederse, 20 yıl sonra bu sayının 2 katına çıkabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Güngör, şöyle devam etti:
“Diyabetli hastaların ve ailelerinin bu hastalığın tedavisini tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz şartlarında, kendi açılarından yönetmekteki güçlüklerini, sıkıntılarını biliyoruz. Bu hastaların bir şekilde dörtte birinden fazlasının gözlerinde diyabetik retinopati görülüyor. Maalesef diyabetin gözde, özellikle retinada oluşturduğu hasarların önemli bir kısmı, önlem alınmazsa ve uygun şekilde tedavi edilemezse geri dönemiyor.
Hastaların ve ailelerin azımsanmayacak kısmının, bizim istediğimiz düzeyde hastalığın göze olan etkilerini bilmediği düşüncesini taşıyorum. Hastalarımızın tedaviye uyumlarında henüz arzu ettiğimiz seviyeye ulaşamasak da özellikle meslektaşlarımızın elindeki tedavi imkanlarının artması, bunların optimalize olması ve halkı bilgilendirme projelerinin de giderek daha hedef odaklı hale gelmesiyle her geçen gün daha da artmaktadır.
Bu hastalığın komplikasyonlarının ne anlama geldiğini yaşayanlar yani hasta, hasta yakınları, hekimler ve ilgili sağlık personeli bilir. 1-2 metre mesafeden dahi beni seçemeyen, sesime doğru hareket edebilen, yanındakilerin yardımıyla hastaneye güçlükle gelebilen insanların, tedavi ile birlikte hastaneye kendiliğinden gelebilmesi, yürüyebilmesi, yolda karşıdan karşıya geçebilmesi, hatta araba kullanabilmesinin benim için neler ifade ettiğini size nasıl aktarabilirim bilemiyorum. Ama beni en çok etkileyenin hastanın yüzünde ve gözünde gördüğüm gerçek ışığın benimkiyle birleştiğinde oluşan armoninin anlatılmaz mutluluğu olduğunu bilmenizi isterim.”
Toplantıya SANKO Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Metin Bayram, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşen Bayram ile Gaziantep ve çevre illerde görev yapan çok sayıda göz hastalıkları uzmanı katıldı.

05 Mart 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Sağlık Haberleri

Mide yanması olanlara sık ve az yeme uyarısı
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Çabuk, mide asidi ve yiyeceklerin içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile oluşan ve
 
Türkiye’nin beslenme durumu ve kanser insidansındaki rolü anlatılacak
II. Beslenme ve Diyetetik Günleri kapsamında ‘Kanser ve Beslenme Sempozyumu-2019’ düzenlenecek SANKO Üniver
 
Vatandaşın sağlığa harcadığı para her geçen yıl artıyor
Gaziantep-Kilis Tabip Odası eski Başkanı Hamza Ağca, Şubat ayında ilaca yapılan yüzde 26 zammı eleştirirken, ilerleyen z
 
Türkiye’nin yüzde 69’u sağlık diyor
Türkiye’de 18 yaş ve üzeri bireyler için mutluluk kaynağı olan değerler belirlenirken, 2018 yılında Türkiye’

Bütün sağlık hizmetleri dijital onaydan geçecek
Sağlık Bakanı, denetim mekanizmalarının güçlendirileceğini belirterek, bütün sağlık hizmetlerinin dijital onaydan geçece
 
Erkek kanserlerinin yüzde 1’i, kadın kanserlerinin yüzde 5’i HPV’ye bağlı
Dünya genelinde en sık görülen enfeksiyonların başında yer alan HPV virüsü, kadınlarda ve erkeklerde meydana gelebilen r
 
“İlk yardım hayat kurtarır”
5 dakika içinde uygulanması gereken temel yaşam desteği
 
Kızamık vakaları üç kat arttı, 72 kişi öldü
DSÖ: Avrupa'da kızamık vakaları son on yılın en yüksek seviyesinde

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu kalıcı böbrek hasarına sebep olabilir
SANKO Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faruk Küçükdurmaz, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonun ka
 
SGK 30 ilacı daha ödeme listesine ekledi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonu’nda
 
İlaç, ekonomik krizden daha fazla etkilendi
Eczacılar sıkıntılı ve zor günler geçiriyor. Çünkü ilaçların yüzde 55’inin ithal olması, ülkemizde üretilen ilaçla
 
"Antidepresan ilaç kullanımı tehlikeli düzeyde"
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ruh sağlığı merkezleri önerdi... Bahçeli, “Gaziantep’te bir boşanma vakası

Çevresel faktörlerin sağlık üzerine etkileri paylaşılsın
TTB, Sağlık Bakanlığı’na “Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli İllerinde Çevresel Faktörlerin ve S
 
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemleri 2018’de de can aldı
Sağlıkta şiddetten şehir hastanelerine, barış savunucusu hekimlerden kürtaj tartışmalarına, aşı karşıtlığından çevre kir
 
Yapay zekâ ve kanser ilaç keşfi konusunda bilgi verilecek
SANKO Üniversitesi tarafından düzenlenen bilimsel etkinlikler kapsamında ABD, Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesi Çobanoğl
 
Obezite ve diyabet hastalarına beslenme konusunda bilgi verildi
SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerinin kurduğu Yaşam Rehberim Kulübü,
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya