ANASAYFA arrow right Kültür-Sanat

Özdemir, “Bir At Bir Murat” temalı eserlerini sergileyecek

Özdemir, “Bir At Bir Murat” temalı eserlerini sergileyecek
YAYINLAMA: 24 Mayıs 2023 / 14.33
GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2023 / 14.54
Ressam Emine Özdemir, SANKO Sanat Galerisi’nde 26 Mayıs Cuma günü atları konu alan “Bir At Bir Murat” temalı özgün baskı resim sergisini açacak.

Emine Özdemir, 59’uncu kişisel resim sergisinde 25 eserin yer alacağını belirterek, çalışmalarında özgün baskı tekniklerinden ağaç baskı ve linol baskı tekniğini kullandığını söyledi.

Eserlerinde atları işlediğini anlatan Özdemir, “Atları sadece bir hayvan figürü olarak görmüyorum. Duygusal canlılar olan atlar, benim için dostluğu, sevgiyi, sadakati ve birlikte koşulması gereken hayatı ifade ediyor” dedi.

Gaziantep Lisesi ve Tekerekoğlu Anadolu Lisesi’nde 1989- 1996 yılları arasında öğretmen ve idareci olarak görev yaptığını ve bu nedenle Gaziantep’in gönlünde özel bir yeri olduğunu dile getiren Özdemir, şunları kaydetti:

“Bu şehirde öğrenciler yetiştirdim, çok güzel dostluklar kurdum. Yıllar sonra eserlerimle dönmek beni hem duygulandırdı hem de gururlandırdı. Gençliğimi verdiğim, çok güzel yıllar geçirdiğim Gaziantep’te eserlerimi sergileyip sanatseverler ile buluşmama ev sahipliği yapacak olan SANKO Sanat Galerisi’ne şükranlarımı sunuyor, tüm sanatseverleri eserlerimi izlemeye davet ediyorum.”

Özdemir’in “Bir At Bir Murat” isimli özgün baskı resim sergisi, SANKO Park AVM üçüncü katta bulunan SANKO Sanat Galerisi’nde 26 Mayıs Cuma günü saat 17.30’da açılacak.

Emine Özdemir

Emine Özdemir, 1957 yılında Amasya’da doğdu. 1980 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu. Resim öğretmenliğinden 2002 yılında emekli olan Emine Özdemir'in, resim alanında sekiz ödülü bulunuyor, pek çok eseri de sergilenmeye değer görülmüştür. Sanatçının, yurt içinin yanı sıra Bulgaristan, Brezilya, Yunanistan, Sırbistan, Tunus, Japonya, Çin, Polonya, Finlandiya, İran, Arnavutluk, Fas, Litvanya, Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Mısır, Lübnan, Macaristan ve daha birçok ülkede eserleri müze ve koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Sanatçı, eserlerinde ustaca ve titizlikle olgun renkler kullanarak formlarda estetik bir yapı oluşturmaya çalışmıştır. Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği üyesi olan Özdemir, Finlandiya Uluslararası Sanatçılar Birliği üyesidir. İstanbul Exlibris ve GESAM üyesi olan sanatçı, Uluslararası İzmir Özgün Baskı Teknikleri Platformu başkanlığı görevini de yapmaktadır. Evli ve bir çocuk annesi olan sanatçı, İzmir Güzelbahçe’de bulunan atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir
Öğrencilere, küçük gruplarla sinema yapmanın avantajlarını anlatıldı
Öğrencilere, küçük gruplarla sinema yapmanın avantajlarını anlatıldı
Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen “Sanat ve Tasarım Kariyer Günleri” kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.
#Kültür-Sanat / 15 Mayıs 2023
Turgut Pura Vakfı Heykel ödülünü aldı
Turgut Pura Vakfı Heykel ödülünü aldı
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Suat Dündar, bu yıl 40’ncısı düzenlenen Turgut Pura Vakfı Heykel Y...
#Kültür-Sanat / 15 Mayıs 2023
“Deprem felaketi sonrası bölge halkının sanatla buluşması iyileşmeye katkı sunacak”
“Deprem felaketi sonrası bölge halkının sanatla buluşması iyileşmeye katkı sunacak”
Yazar ve fotoğraf sanatçısı Güven Baykan, SANKO Sanat Galerisi’nde “Siyah’tan Beyaza Yalnızlıklar” temalı fotoğraf sergisini açtı.
#Kültür-Sanat / 13 Mayıs 2023
Kodaman’ın sergisi devam ediyor
Kodaman’ın sergisi devam ediyor
Akademisyen ressam Leyla Afacan Kodaman’ın 28 Nisan’da SANKO Sanat Galerisi’nde açtığı 11’inci kişisel sergisi devam ediyor.
#Kültür-Sanat / 09 Mayıs 2023
Kutnu kumaşı geleceğe taşınıyor
Kutnu kumaşı geleceğe taşınıyor
Saray kumaşı olarak bilinen ve Osmanlı padişahlarının kaftanlarında kullanılan kutnu kumaşı, Gaziantep'teki el tezgahlarında geleceğe taşınıyor. Bugün çantadan, ayakkabı,...
#Kültür-Sanat / 29 Nisan 2023
Kodaman’ın 25 eserden oluşan resim sergisi açıldı
Kodaman’ın 25 eserden oluşan resim sergisi açıldı
Akademisyen ressam Leyla Afacan Kodaman, 11’inci kişisel resim sergisini Gaziantep’te sanatın ve sanatçının buluşma merkezi haline gelen SANKO Sanat Galerisi’nde açtı.
#Kültür-Sanat / 29 Nisan 2023
Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *