ANASAYFA arrow right Ekonomi

Goldman Sachs: Piyasa beklentilerinde muhalefetin kazanma olasılığı daha yüksek

Goldman Sachs: Piyasa beklentilerinde muhalefetin kazanma olasılığı daha yüksek
YAYINLAMA: 12 Mayıs 2023 / 14.40
GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2023 / 14.41
ABD merkezli Goldman Sachs bankası ekonomistlerinin raporuna göre, piyasa beklentilerinde, muhalefetin kazanma olasılığının daha yüksek görüldüğü belirtildi. Muhalefetin iktidara gelmesi durumunda, faizleri kararlı bir şekilde artıracağının düşünüldüğü ifade edildi.

Türkiye'nin sonuçlarını merakla beklediği kritik seçimlere iki gün kalırken, yabancı yatırımcı ve bankaların ülkeye ilgisi de artıyor. Yabancı bankalar, seçim sonrasına ilişkin analizler de yayımlıyor.

Analizlerde seçim sonrası AKP iktidarı ve mevcut ekonomi politikalarının sürmesi halinde karamsar bir tablo öngörülüyor. Ancak iktidar değişimi ve para politikasının rayına oturması halinde ise uzun vadede pozitif beklentiler söz konusu.

Bloomberg'in haberine göre, Goldman Sachs, seçimlere ilişkin analizinde Merkez Bankası’nın (MB) keskin düşüş kaydeden rezervlerinin, kurda oynaklık riskini artırdığını belitti. Analize göre piyasa, Türk lirasında keskin bir değer kaybını fiyatlıyor.

Goldman Sachs ekonomistleri Başak Edizgil ve Clemens Grafe tarafından hazırlanan 10 Mayıs tarihli raporda, şu ifadelere yer verildi: "Bize göre fiyatlanan faiz beklentileri, muhalefetin kazanma olasılığının piyasa beklentilerinde daha yüksek olduğunu ve muhalefetin iktidarında fiyat istikrarına odaklanma programı doğrultusunda faizleri kararlı bir şekilde artıracağı olasılığının öne çıktığını gösteriyor."

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *