ANASAYFA arrow right Ekonomi

Mutfakta ocaklar borçla kaynıyor

Mutfakta ocaklar borçla kaynıyor
YAYINLAMA: 27 Kasım 2023 / 15.39
GÜNCELLEME: 27 Kasım 2023 / 16.30

Dar gelirli kesimin kredi kartları limite ulaşırken, en fazla kart harcaması sadece eylül ayında 113 milyar TL ile market ve AVM’lerde yapıldı. CHP'li vekil Türker Ateş, "Mutfak alışverişini bile borçlanarak yapabilen yoksulun kredi kart esareti" dedi.

CHP Bolu Milletvekili ve Meclis Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Türker Ateş, yoksul kesiminin kredi kartlarının limite dayandığını ve asgari ücretlinin bütçesinin 2 ay geriden geldiğini söyledi.

Türker Ateş, haziran ayından bu yana yükselen faiz oranlarına rağmen dar gelirli kesimde kredi kartı kullanımının arttığına dikkat çekerek “Mutfak alışverişini bile borçlanarak yapabilen yoksulun kredi kart esareti mecburen sürüyor. Kredi kartları limite dayandı. Artan borçlar da faiz yükü nedeniyle alarm vermeye başladı” dedi.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre Ateş; Bankalararası Kart Merkezi'nin verilerine göre eylül ayında en fazla kredi kartı harcamasının market ve AVM'lerde yapıldığını, bu kapsamda vatandaşların 263 milyon kez toplam 113 milyar liralık kart kullanımı gerçekleştirdiğini belirtti. Yemek harcamaları için 106 milyon kez toplam 32 milyar liralık ve çeşitli gıda alımı için 88 milyon kez toplam 45 milyar liralık kredi kartı kullanımı yapıldığını söyleyen CHP'li Ateş, eylülde toplam kredi kartı işlem adedinin 780 milyon ve tutarının da 676 milyar lira olduğunu ekledi.

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *