ANASAYFA arrow right Güncel

310 eski vekil 47 milyon lirayı iade etmedi

310 eski vekil 47 milyon lirayı iade etmedi
YAYINLAMA: 18 Nisan 2024 / 17.20
GÜNCELLEME: 18 Nisan 2024 / 17.20

"Bu yaptıkları yemini çiğnemektir, zira böylece toplumun huzur ve refahı için milli dayanışma ve adalet anlayışına aykırı hareket etmiş olmaktadırlar"

310 eski vekil hakkında suç duyurusu: "47 milyon lirayı iade etmediler"

"Bu yaptıkları yemini çiğnemektir, zira böylece toplumun huzur ve refahı için milli dayanışma ve adalet anlayışına aykırı hareket etmiş olmaktadırlar"

Tekirdağ'da yaşayan Salim Koçak, seçimden önce üç aylık maaşlarını peşin olarak alan fakat yeniden milletvekili seçilemeyen 310 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu. Koçak, "Milletin verdiği vekaleti kötüye kullanmak başlı başına bir suçtur. Buna kimsenin hakkı yoktur" şeklinde konuştu.

TBMM'nin 27. döneminde görev yapan 314 milletvekili, 14 Mayıs seçimlerinin ardından yeniden Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girememişti. Vekillikleri sona eren 314 isme Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için toplam 70 milyon TL ödenmişti. Mayıs ayının yarısı ve haziran aylarında vekil olmadıkları halde fazladan ücret alan 314 vekilden; Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Eski İYİ Parti Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, Eski AKP Balıkesir Milletvekili Adil Çelik''Biz bu parayı hak etmedik'' diyerek parayı iade etmişti.

Koçak, suç duyurusu dilekçesinde, "310 eski milletvekili fazladan ödenen parayı iade etmemişler, halkın vergileriyle toplanmış paranın, yani halkın/devletin parasının üstüne çökmüşlerdir. Bu yaptıkları hak, hukuk, adalet, demokrasi ve insan şeref, namus ve haysiyetiyle asla bağdaşmayan bir utançtır" ifadelerine yer verdi.

Salim Koçak, 310 vekilin Meclis’te, “toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakattan ayrılmayacağıma...'' diye yemin ettiğini hatırlatarak, “Bu yaptıkları yemini çiğnemektir. Zira böylece toplumun huzur ve refahı için milli dayanışma ve adalet anlayışına aykırı hareket etmiş olmaktadırlar.” dedi.

Dilekçede, Anayasa’nın 2. ve 5. maddelerini de hatırlatan Koçak, "Söz konusu milletvekilleri, aldıkları paranın yarısı yanlışlıkla ödenmiş olmasına rağmen iade etmemekle bu hükümlere aykırı hareket etmiş olmaktadırlar. Dolayısıyla topluma iyi örnek olması gerekenler tam aksine kötü örnek olmuşlardır" görüşünü ileri sürdü

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *