ANASAYFA arrow right Güncel

Hakkari'de kayyıma karşı 'Demokrasi Yürüyüşü' başladı

Hakkari'de kayyıma karşı 'Demokrasi Yürüyüşü' başladı
YAYINLAMA: 10 Haziran 2024 / 15.46
GÜNCELLEME: 10 Haziran 2024 / 15.46

Hakkari'de kayyıma karşı yapılacak miting öncesi 'Demokrasi Yürüyüşü' başlatıldı. DEM Parti Milletvekili Saruhan Oluç, "Bu adalet, özgürlük ve demokrasi mücadelesidir" açıklaması yaptı.

Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasına karşı birçok ilde nöbet eylemleri sürerken 13 Haziran’da 'Belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz' şiarıyla Hakkari'de miting düzenlenecek. Miting öncesi Şemdinli ilçesinde 'Demokrasi Yürüyüşü' başladı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Emek ve Özgürlük İttifakı'nın diğer bileşenleri ile Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) öncülüğündeki yürüyüş için ilçe merkezinde açıklama yapıldı.

DEM Parti binası önündeki açıklamaya milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. “Kayyıma geçit yok!” ve “Em rê nadin Qeyûman” yazılı önlükler giyen yürüyüşçüler, açıklama sonrası 3 gün devam edecek ve Hakkari merkezde son bulacak yürüyüşlerine başladı.

DEM Parti Hakkari İl Eşbaşkanı Hümeyra Armut, tüm kesimleri 13 Haziran’da yapılacak mitinge davet etti. DEM Parti Milletvekili Saruhan Oluç ise, kayyım kararına karşı mücadelelerinin sürdüğünü vurguladı.

"Bu, adalet, özgürlük ve demokrasi mücadelesidir. Bu mücadele her yerde sürüyor" diyen Oluç, şunları söyledi:

"İrade gaspı ve Kürt halkına karşı düşmanlığa karşı mücadelemiz devam ediyor. Bu demokrasi ve demokratikleşme mücadelesidir. Bu iktidar, 'kayyımsever' bir iktidar. 8 yıldan bu yana kayyım atıyor ve halkın iradesi gasp ediliyor. Kayyım demek talan, hırsızlık ve Kürt halkının iradesini yok saymak demektir. Bunu asla kabul etmeyeceğiz. Her yerde mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. 13 Haziran’da yapacağımız miting için start veriyoruz. Bu mücadele sürecek. Bu mücadele Kurdistan ve Türkiye’nin her yerinde sürecek. Diz çökmeyen, vicdan sahibi herkesle mücadelemizi büyüteceğiz. Bu iktidara sandıkta cevap verdik, sokaklarda da bunun cevabını vereceğiz."

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *