ANASAYFA arrow right Güncel

KOSGEB girişimcilik destekleri üst limiti 2 milyon TL’ye çıkarıldı

KOSGEB girişimcilik destekleri üst limiti 2 milyon TL’ye çıkarıldı
YAYINLAMA: 15 Mayıs 2024 / 19.02
GÜNCELLEME: 15 Mayıs 2024 / 19.02

Girişimcilik destekleri güncellendi. KOSGEB, Girişimcilik desteklerini bugünkü şartlara göre tekrar güncelledi. Desteğin üst limiti 375 bin TL’den 2 milyon TL’ye çıkarıldı. İş Geliştirme Desteğine ise yılda belirli dönemlerde başvuru alınacak. İlk dönem başvurular 10 Mayıs – 28 Haziran 2024 tarihleri arasında olacak.

Girişimcilik desteklerinin güncellendiğini açıklayan KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Muhammed Paksoy, KOSGEB girişimcilik desteklerinin üst limitin 375 bin TL’den 2 milyon TL’ye çıkarıldığını belirtti.

KOBİ ve girişimcilerin ihtiyaçlarına göre destek programları sürekli güncellendi

Girişimcilik Desteklerinin güncellendiğini düzenlemeye ilişkin detayları ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır tarafından paylaşıldığını ifade eden Paksoy, ‘’ 2009 yılında başlayan bu süreçle birlikte KOBİ’lerin geliştirilmesi ve katma değer sağlayacak daha nitelikli işletmelerin kurulması amacıyla yeni destek programları kurgulandı. Günün şartlarına, KOBİ ve girişimcilerin ihtiyaçlarına göre bu destek programları sürekli güncellendi’’ dedi.

Desteğin üst limiti 375 bin TL’den 2 milyon TL’ye çıkarıldı

Üst limitin 2 milyon TL’ye çıkarıldığını açıklayan Paksoy, ‘’Bugüne kadar girişimcilik alanında çok önemli destekler vererek hizmet, ticaret, imalat ve bilişim alanlarda yeni işletmelerin kurulmasına, kurulduktan sonra da bu işletmelerin geliştirilmesine ve sürdürülebillirliklerine katkı sağlayan KOSGEB, Girişimcilik desteklerini bugünkü şartlara göre tekrar güncelledi. Desteğin üst limiti 375 bin TL’den 2 milyon TL’ye çıkarıldı’’ müjdesini verdi.

İş kurma desteği kapsamında girişimcilere yüzde 100 destek oranı ile geri ödemesiz olarak kuruluş ve personel desteği sağlanacağını hatırlatan Paksoy, ‘’Gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10 bin TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 20 bin TL tutarında kuruluş desteği veriliyor. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda kuruluş desteğine 10 bin TL daha ilave ediliyor. Ayrıca destek kapsamında personel giderlerine de işletmenin vergi mükellefiyetinin devam etmesi şartıyla 3 yıl boyunca çalışanı olduğu her yıl için 1 aylık brüt asgari ücretin iş verene toplam maliyeti tutarı kadar destek sağlanıyor’’ açıklamasını yaptı.

Paksoy, ‘’İş kurma desteğine, destek programına başvuru tarihi itibariyle işletmesini en fazla 1 yıl öncesinde kurmuş olan girişimciler başvuru yapabilecek. KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde faaliyet gösteren tüm işletmeler iş kurma desteğinden yararlanabilecek’’ ifadelerine yer verdi.

İş Geliştirme Desteği kapsamında ise girişimcilere 1,5 milyon TL üst limit dahilinde yüzde 80 destek oranı ile geri ödemeli olarak destek sağlanacağını sözlerine ekleyen Paksoy, ‘’Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda destek üst limitine 150 bin TL daha ilave ediliyor. Destek kapsamında işletmenin personel giderleri, makine-teçhizat ve kalıp giderleri, yazılım giderleri ve hizmet alımı giderlerine (eğitim, danışmanlık ve yönderlik, belgelendirme, test ve analiz, pazarlama, tasarım, sınai mülkiyet hakları giderleri) destek sağlanıyor’’ dedi.

Başvuran şirketlerin başvuru tarihinden en az 3 yıl önce kurulmuş olması lazım

İş geliştirme desteğine destek programına başvuru tarihi itibariyle işletmesini en fazla 3 yıl öncesinde kurmuş olan girişimciler başvuru yapabileceğinin altını çizen Paksoy, ‘’NACE Rev. 2’ye göre; imalat, telekomünikasyon, bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler, bilgi hizmet faaliyetleri, bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri sektörlerinde faaliyet gösteren işletmeler iş geliştirme desteğinden yararlanabilecek. Geri ödemeli destekler için herhangi bir faiz ve komisyon uygulanmayacak olup işletmelerin geri ödemeleri 36 aylık program süresi sonunda başlayacak’’ diye konuştu.

İlk dönem başvurular 10 Mayıs 28 Haziran 2024 tarihleri arasında olacak

KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Muhammed Paksoy, konuşmasını şöyle tamamladı: ‘’İş Kurma Desteğine başvurular sürekli olacak. İş Geliştirme Desteği’ne ise yılda belirli dönemlerde başvuru alınacak. İlk dönem başvurular 10 Mayıs-28 Haziran 2024 tarihleri arasında olacak. İş geliştirme desteği kapsamında alınan başvurular, kurul ve jüri değerlendirmesi sonucuna göre sıralanacak ve desteklemeye hak kazananlar ilan edilecek.’’

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *