ANASAYFA arrow right Güncel

Sarayın bir günlük elektrik gideri 14 bin konuta bedel

Sarayın bir günlük elektrik gideri 14 bin konuta bedel
YAYINLAMA: 05 Temmuz 2024 / 14.25
GÜNCELLEME: 05 Temmuz 2024 / 14.25

Elektriğe gelen yüzde 38 zamma rağmen Cumhurbaşkanlığı sarayının ışıklarının 3 farklı saat diliminde de yandığı belirtildi. 

EPDK, enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle mesken abone grubu için satış fiyatlarına yüzde 38 zam getirildiğini duyurdu. Zam 1 Temmuz 2024 itibarıyla geçerli oldu. Elektriğe gelen zam vatandaşın tepkisine neden olurken sarayın ışıkları dikkat çekti. 

Sözcü gazetesinden Zekeriya Albayrak'ın haberine göre, çarşamba günü saat 21.00’de sonra perşembe sabaha karşı 00.45’de ve ardından da 04.50’de 3 kez sarayın ışıklarının yandığı gözlemlendi. 

Her üç saat diliminde de Saray’ın ışıklarının tümü yanıyordu. CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, hafta başında “Saray’ın elektrikleri sabaha kadar yanıyor ve her ay 14 bin konut kadar elektrik harcıyor. Zamlar Saray’ı etkilemiyor. Orası yine ışıl ışıl” diye tepki göstermişti.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın elektrik giderleri, Cumhurbaşkanlığı bütçesinin mal ve hizmet alım giderlerine tahsis edilen ödenek kaleminden karşılanıyor. Bu ödenek kalemi elektrik faturalarının yanı sıra su, akaryakıt, yakacak, temizlik ve bahçe malzemeleri, yiyecek içecek, haberleşme taşıma, kira, temsil ağırlama, sosyal tesislerin bakım ve onarım giderleri, tedavi giderleri ve bilgisayar alımı gibi birçok harcama için kullanılıyor. Bu kalem için ayrılan kaynak geçen yıla göre yüzde 81 oranında artırılarak 3 milyar 822 milyon TL’den 6 milyar 931 milyon liraya çıkarıldı.

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *