ANASAYFA arrow right Güncel

"Yüzbinlerce öğretmen geçim sıkıntısı yaşıyor"

YAYINLAMA: 24 Kasım 2022 / 20.08
GÜNCELLEME: 24 Kasım 2022 / 20.08
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Eğitim Sen Genel Başkanı Necla Kurul: "Yüz binlerce öğretmenin geçim sıkıntısı yaşadığı, yüksek kiralar ve faturalar nedeniyle ay sonunu getirmekte zorlandığı bir dönemde öğretmenlere yönelik içi boş söylemlerin hiçbir anlamı kalmadı."

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

Eğitim Sen Genel Merkezi’nde yapılan açıklamada konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Prof. Dr. Necla Kurul. Öğretmenler Günü’nün tüm dünyada 5 Ekim’de kutlandığını ancak Türkiye’de 12 Eylül Askeri Darbe sonrası ilan edilen 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olarak kabul edildiğini söyledi.

Kurul, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“24 Kasım tarihinin, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gün olması açısından tarihsel bir gerçekliği ve önemi olduğu açıktır. Ancak bu durum, ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’nün 12 Eylül darbecileri tarafından ilan edildiği gerçeğinin üzerini asla örtmemelidir.

“Bizler açısından 24 Kasım tarihi, bu yönüyle 12 Eylül’ün karanlık zihniyetinin ve günümüzdeki temsilcilerinin oluşturmak istediği örgütsüz ve itaatkâr öğretmen profilinin idealleştirildiği simgesel bir gündür.

"ÖMK ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştirdi"

“Öğretmenler 24 Kasım’ı, öğretmenlik mesleğini değersizleştiren ve itibarsızlaştıran, öğretmenlerin acil ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, özlük haklarını zayıflatan, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) düzenlemesi ile karşılamaktadır.

"Boş söylemlerin hiçbir anlamı kalmadı"

“Öğretmenler, ‘nitelikli okul/niteliksiz okul’ ayrımında olduğu gibi, kariyer basamakları üzerinden ‘yeterli öğretmen/yetersiz öğretmen’ algısı yaratılarak değersizleştirilmelerine karşı meslek onurlarına sahip çıkmaya çalışıyor.

"Yüz binlerce öğretmenin geçim sıkıntısı yaşadığı, yüksek kiralar ve faturalar nedeniyle ay sonunu getirmekte zorlandığı bir dönemde öğretmenlere yönelik içi boş söylemlerin hiçbir anlamı kalmamıştır.

"Son yılda öğretmen maaşları mum gibi eridi"

"Bir öğretmenin maaşı son 10 yılda dolar bazında mum gibi eridi. 2013 yılında bir öğretmen, maaşı ile 14 çeyrek altın alabiliyorken, şu anda aynı derecedeki öğretmen aldığı maaşla ancak 5,5 çeyrek altın alabiliyor.

"Eğitim, öğretim ve bilim hizmeti alanında yıllardır büyük bir özveriyle görev yapan idari ve teknik personel, memur ve yardımcı hizmetler sınıfında çalışan eğitim emekçilerinin durumu çok daha vahimdir.

"Eğitim sadece öğretmenlerden ibaret değil"

"Eğitim hizmetleri sadece öğretmenlerle değil, memur, yardımcı hizmetli, idari ve teknik personel ile birlikte yürütülen bir ekip işidir. Eğitim Sen açısından eğitim öğretim süreçlerinde emek harcayan herkesin emeği önemli ve değerlidir.

"Bu nedenle öğretmenler ile memur, yardımcı hizmetli, idari ve teknik personeli ayrı tutan, onların emeğini yok sayan her türlü yaklaşım ve uygulamanın karşısında olduğumuz bilinmelidir.

"Maaşlar insanlık onuruna yakışır düzeye çekilmelidir"

"Öğretmenlerimize insanca yaşayabilecekleri, nitelikli hizmet verebilecekleri çalışma ve yaşam koşulları yaratılmalı; bunun için de başta maaşlar olmak üzere mesleki ve özlük hakları insan onuruna yaraşır düzeye yükseltilmelidir.

"KHK’lerle yaratılan haksız ve hukuksuz uygulamalara derhal son verilmeli, meslektaşlarımızın tüm haklarıyla birlikte işine ve öğrencilerine kavuşması için gerekli adımlar atılmalıdır."

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *