ANASAYFA arrow right Sağlık

Prof. Dr. Ceyhan’dan bakanlığa gönderme: Virüs şaşırdı, ricat halinde kaçıyor

Prof. Dr. Ceyhan’dan bakanlığa gönderme: Virüs şaşırdı, ricat halinde kaçıyor
YAYINLAMA: 07 Mart 2022 / 15.08
GÜNCELLEME: 07 Mart 2022 / 15.08
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Sağlık Bakanlığı’na göndermede bulunarak, ‘Silahları indirip saldırıya geçince virüs şaşırdı, ricat halinde kaçıyor’ dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maske kuralının açık alanda ve havalandırmaların iyi olduğu kapalı alanlarda kaldırıldığını açıklamıştı. Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da sosyal medya hesabından alınan maske kararı ve korona virüsü vaka sayılarındaki düşüşle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

‘VİRÜS KORKTU, KAÇIYOR! 3-4 GÜNE DENİZE DÖKERİZ’

Sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımla Sağlık Bakanlığı’na tepki gösteren Ceyhan, şunları belirtti:

“Silahları indirip saldırıya geçince virüs şaşırdı, ricat halinde kaçıyor. Meğer vaka sayılarının artmasının nedeni maske ve diğer önlemlermiş. Her ne kadar çalıştığımız hastanelerde vaka sayısında belirgin bir azalma görmüyorsak da, bakanlığın verdiği rakamlara göre her gün vaka sayısı 5-10 bin azalıyor. Biraz azalma hızı yavaşlamazsa, bütün dünyaya keşfettiğimiz bu salgın kontrol yöntemini yani ‘aşı yok, maske yok, önlem yok’ yöntemini izah etmek zorunda kalacağız. Virüse karşı silahları indirdik, bağrımızı açarak saldırıya geçtik. Virüs korktu, kaçıyor. 3-4 güne denize dökeriz. ‘Bu defa da niye önlem aldınız?’ diye soracaklar. ‘3 ay önce önlemleri kaldırsanız, vakalar sıfırlanmıştı’ diyecekler” ifadelerini kullandı.

‘BENCE ARADA BİR ARTSA DAHA UYGUN OLUR’

Ceyhan, “Diğer ülkelerin vaka sayısı eğrisi zikzaklar çiziyor. Bir düşüp bir artıyor. Azalsa bile böyle azalıyor. Her gün böyle büyük azalmalar tuhaf oluyor. Bence arada bir artsa daha uygun olur” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı korona virüsü verilerine göre, 28 Şubat’tan bugüne kadar vaka sayılarında büyük düşüş yaşandı. Verilere göre, vaka sayıları 28 Şubat’ta 64 bin 275, 1 Mart’ta 59 bin 885, 2 Mart’ta 56 bin 780, 3 Mart’ta 49 bin 424, 4 Mart’ta 38 bin 283, 5 Mart’ta 32 bin 389 ve 6 Mart’ta 27 bin 671 oldu. 

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *