ANASAYFA arrow right 20 Yıl Önce

Doğan: “İstifa konusunu arkadaşlarımla görüşmeliyim”…

Doğan: “İstifa konusunu arkadaşlarımla görüşmeliyim”…
YAYINLAMA: 16 Nisan 2020 / 00.09
GÜNCELLEME: 16 Nisan 2020 / 00.09
SHP’nin 7. Olağanüstü Kurultayı için günlerden beri sürdürülen yoğun mücadele, dün akşam ilk tur oylamada, 516 oy alan Genel Başkan Erdal İnönü’nün zaferiyle sonuçlandı.
Deniz Baykal, büyük beğeni toplayan iki saatlik kurultay konuşması sırasında, seçimi kaybederlerse seçimi istifa edeceği yolundaki spekülasyonları yalanlayarak, “Bu gemi batmasın istiyorum. Gemi batarsa, kaptanı ben olmasam bile, bu geminin miçosu olarak, zeytin dalına selam vererek bende birlikte batarım” dedi.
Baykal’ın bu açıklaması üzerine, 20 Ekim seçimlerinden bu yana “Baykal kazanmazsa partiden istifa ederim” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan’ın tavrının ne olacağı da merakla beklenmeye başlandı.
Dün akşam ilk turda Erdal İnönü’nün yeniden genel başkan seçilmesinden sonra, saat 19:30’da Etap Otel’de Sabah muhabirinin, “Baykal kaybederse partiden istifaya karalıyım demiştiniz, kurultay İnönü’nün zaferi ile sonuçlandı, şimdi ne düşünüyorsunuz? Sorusuna Celal Doğan şu karşılığı verdi: “Henüz çok erken, istifa konusunda benim tek başıma karar vermem yanlış olur. çünkü hem burada, hem de Gaziantep’te birlikte mücadele verdiğimiz arkadaşlarımız var. bir iki gün daha Ankara’da kalarak, bundan sonra nasıl bir tavır izleneceğini belirleyeceğiz. İstifa konusu da ancak bu görüşmelerden sonra açıklığa kavuşacak bir konudur”
Aynı saatlerde kurultay salonunda bulunan Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş ise, kurultay iradesinin çok açık bir şekilde ortaya çıktığını belirterek, bundan sonra partililere düşen görevin, partiyi daha iyiye ve güzele götürmek olduğunu vurguladı.
Parti içi çekişmelerin bu kurultaydan sonra ortadan kalkınmasını kaydeden Ateş, “Şimdi zaman, kalkınma ve hizmet götürme zamanıdır. İç çekişmelerle kaybedilecek zaman yoktur” dedi.
Sabah muhabiri Zübeyir Kandıra’nın “Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan, Baykal kazanmazsa istifa ederim ve partiden 5 bin oyu da birlikte götürürüm demişti, bu konuda neler söyleyeceksiniz?şeklindeki sorusunu Ateş, “Sayın Celal Doğan, eski ve deneyimli bir politikacıdır. Böyle bir sözü Sosyal demokrat bir başkandan duymak mümkün değil. Ben Celal Doğan’ın böyle bir şey söylediğini sanmıyorum. Ayrıca sayın Doğan’ın bir sonu varsa, bana gelsin. Bir Gaziantep Milletvekili ve Bakan’ı olarak, tüm sorunlarını kendisinden duyarak, yardımcı olmak isterim” şeklinde yanıtladı.
Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *