ANASAYFA arrow right 20 Yıl Önce

Postacılarımız çaresiz

Postacılarımız çaresiz
YAYINLAMA: 16 Nisan 2020 / 00.08
GÜNCELLEME: 16 Nisan 2020 / 00.08
PTT’nin Posta ve Telgraf Müdürlüğü’nde 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri gereğince sözleşmeli personel olarak çalışan dağıtıcıların hiçbir sosyal haklarından yararlanamadıkları belirtildi.
Gaziantep, gerek iş hacmi, gerek yerleşim alanı olarak her geçen gün büyüyor. Bu büyümeye karşılık PTT dağıtıcıları hala 1986 yılında belirlenen kadroya göre çalışıyorlar. Altı yıl önce belirlenen kadroya göre, 96 yaya posta dağıtıcının görev yaptığı ifade edilerek, bu sayının yetersiz kaldığı kaydediliyor.
Halen şehir içinde yaya olarak 81 dağıtıcının görev yaptığı vurgulanarak, insan haklarının konuşulduğu ülkemizde dağıtıcılarının hiçbir haktan yararlanmadıkları ifade edildi.
Sözleşmeli olarak çalışan dağıtıcıların, sözleşmede yer alan yıllık izin, haftalık çalışma saati, fazla mesai konularında kendilerine tanınan haklarını kullanamadıkları ve yasal haklarını kullanmalarına izin verilmediği belirtildi.
Sözleşmede, her dağıtıcının yıllık 30 günlük ücretli izin süresi olmasına rağmen, kadro yetersizliğinden 5-6 yıldır beri hiçbirinin bu izni kullanmadığı kaydedildi. üstelik sözleşme gereği kullanılmayan izinler bir sonraki yıla da aktarılamıyor, yani dağıtıcı kendine yasal olarak tanınmış izini kullanamıyor.
Eğer dağıtıcı kendine ait malzemeye de bakabilecek başka dağıtıcı bulabilirse, ancak 15 günlük bir izin kullanabiliyor. Yine sözleşme şartlarına göre, haftalık çalışma süresi 40 saat olarak belirlendiği halde Cumartesi ve iş hacminin yoğun olduğu günlerde bu sürenin 56 saati bulduğu ifade ediliyor. Fazladan çalışılan saatler için herhangi bir ücret ödemiyor.
Dağıtıcılarla aynı sözleşmeye bağlı diğer PTT çalışanlarının da ayrı ücreti aldığı, yıllık izinlerini kullandığı ve haftada 40 saatten fazla çalışmadığı belertiliyor. Eksik kadroyla altı yıldır ağır şartlar altında çalışan dağıtıcıların, yıkında 5 dağıtıcının da emekliye ayrılmasıyla daha da zorlanacakları vurgulanarak, Gaziantep’in yükünü kaldıramayacakları belirtildi.
Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *