ANASAYFA arrow right 20 Yıl Önce

Tiftik Keçisi’nin yurt dışında satılması yasak

Tiftik Keçisi’nin yurt dışında satılması yasak
YAYINLAMA: 16 Nisan 2020 / 00.08
GÜNCELLEME: 16 Nisan 2020 / 00.08
Sınır ve Kıyı Ticareti Yönetmeliği ile bu yönetmeliğin 11. maddesi gereğince hazırlanan Gaziantep Valiliği Sınır Ticareti Yönergesi’ne göre, “Sınır Ticareti yapılabilir” belgesi düzenleniyor. Vali Erhan Tanju, sınır ticareti yapmak isteyen vatandaşın, Gaziantepli olmasının şart olduğunu söyledi.
Valiliğin Sınır Ticareti Yönergesine göre, Kilis ve Kahramanmaraş’tan yapılacak giriş ve çıkışlarda, Suriye’ye, tiftik keçisi, tütün tohumu ve fidesi, uyuşturucu maddeler ile kültür-tabiat varlıkları götürülüp satılamayacak. Yeni yönetmeliğe göre ayrıca, Suriye&den ülkemize de zirai amaçla kullanılan bitki, ot, tabii gübre, yaprak sap ve saman ile uyuşturucu madde, gümüş ve diğer metallerden yapılan eşyalar, canlı cansız av ve yaban hayvanları da sokulamayacak.
“Sınır Ticareti yapılabilir” belgesi alan vatandaşın, yurt dışına çıkış ve dönüşlerinde 50 bin doları aşamayacak şekilde eşyayı getirebileceğini söyleyen Vali Erhan Tanju, “Sınır Ticareti yapmak isteyenler bir dilekçe ile başvurup, kendilerine verilecek belgeyi Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’ne teslim etmeleri gerekir” dedi.
bu ticareti yalnızca Gaziantep sınırları içinde oturanların yapabileceği belirtilerek, istek sahibinin yurtdışına götürdüğü malı Valiliğin tespit ettiği fiyata satmaları zorunluluğun da olduğu bildirildi.
Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *