ANASAYFA arrow right Ekonomi

Emeklilere umut, yılbaşına kaldı

Emeklilere umut, yılbaşına kaldı
YAYINLAMA: 08 Eylül 2023 / 15.45
GÜNCELLEME: 08 Eylül 2023 / 15.46
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Emeklilerimizle ilgili dengeleyici bir çalışmayı dikkate alabiliriz. Yıl sonuna kadar çalışmalarımızı sonuçlandırmayı öngörüyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dün açıklanan Orta Vadeli Program’ı (OVP) değerlendirmek üzere Ankara’da basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, emekli maaşlarına beklenen zam hakkında da konuştu. Yılmaz, enflasyon farkının yansımasının memur emeklilerinin maaşlarında görüleceğini, diğer emeklilerle ilgili dengeleyici bir çalışmayı dikkate alabileceklerini söyledi. Yılmaz, bu konuda çalışmaları yıl sonuna kadar sonuçlandırmayı öngördüklerini aktardı.

OVP'nin "gerçekçi olduğuna" yönelik değerlendirmeler aldıklarını savunan Yılmaz, en önemli unsurun bunun uygulanması olduğunu söyledi. "Siyasi iradeyle politika ve reformların hayata geçirileceğini" belirten Yılmaz, "Büyümenin kompozisyonu değişti. Büyüme enflasyona katkı verici bir çerçevede şekillendirildi" dedi.

OVP'de sapma olup olmayacağı ile ilgili de konuşan Yılmaz, mevcut verilerle en gerçekçi tahminleri yaptıklarına inandıklarını ifade etti. Yatırım Ortamı Eylem Planı'na da değinen Yılmaz, "Kanuni ve idari olmak üzere iki paket çalışmayı düşünüyoruz. Eylem planının ilk paketini sonbaharda Meclis'e sunmayı planlıyoruz" diye konuştu.

'KAMU TASARRUFLARI ARTACAK'

Kamu tasarruflarının artacağını aktaran Yılmaz, bütçe açıklarının azalmasının, toplam tasarrufları artırdığını belirtti. OVP'nin dört temel amacı olduğunu söyleyen Yılmaz, "Birinci amaç depremin rehabilitesi ve riskleri azaltmak. Enflasyonda tek haneye düşerken bile büyüme ve istihdam devam edecek" dedi.

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *