ANASAYFA arrow right Güncel

Eğitimde paralel devlet yapılanması

Eğitimde paralel devlet yapılanması
YAYINLAMA: 20 Kasım 2023 / 14.57
GÜNCELLEME: 20 Kasım 2023 / 15.45

İYİ Partili Yüksel Selçuk Türkoğlu, Cihannüma Derneği’nin Milli Eğitim Bakanlığı’nda “paralel devlet yapılanması” oluşturduğunu öne sürdü. Türkoğlu, “Cihannüma, ‘Milli Görüş’ tarzında bir yapılanma. Artık öğrenci üzerinde de çalışmalara başladılar" dedi.

 İYİ Parti Bursa Milletvekili Yüksel Selçuk Türkoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bütçe görüşmesinde bakanlıkta yeni bir yapılanma iddiasında bulundu. Türkoğlu, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in de kurucularından olduğu Cihannüma Derneği’nin bakanlıkta etkin olduğunu söyleyerek “Cihannüma’yla yürüdüğünüz yollarda, tıpkı çok öncesinde FETÖ’yle yürüdüğünüz yollar gibi, mahcup olmayasınız” dedi.

Cumhuriyet’ten Aytunç Ürkmez'e konuşan Türkoğlu, Cihannüma’nın 2013’te kurulduğunu anımsatarak, “Kurulduğunda yavaş yavaş faaliyetlerini yürütürken Tekin’in göreve getirilmesiyle de MEB’te faaliyetlerini artırdı. Eğitimi artık Cihannüma yönetiyor. Cihannüma önemli atamalarda referans kaynağı oldu” iddiasında bulundu.

Cihannüma’nın bakanlıkta yapılanmasında kilit ismin bakan yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci olduğunu öne süren Türkoğlu, “Cihannüma, ‘Milli Görüş’ tarzında bir yapılanma. Artık öğrenci üzerinde de çalışmalara başladılar. AKP’nin milli eğitim temel politikası, çağın ve Türk milletinin ihtiyacı olan insanı yetiştirmek değil, seçmen yetiştirmek amacına yöneliktir. AKP, kurumların hepsini işgalci bir anlayışla ele geçirmeye çalışıyor. MEB’te bütün eğitim çalışanları arasında yeni PDY, Cihannüma gibi gözüküyor” ifadelerini kullandı.

 “Bakan Tekin’in mülakattaki ısrarı da Cihannüma’nın önünü açmak” iddiasında bulunan Türkoğlu, “Tekin, geride geleceğini kaybetmiş, işini, statüsünü, ekonomik gücünü elinden aldığı binlerce mazlum bıraktı. Şimdi de çıkmış yeni bir vizyondan bahsediyor. Bu söylediklerim gerçeklik. 2014-2015’te mülakatla atamalarla birçok insanı kıydı. Geçmişi referans göstererek, Cihannüma üzerinden benzer bir tehdidin yaşandığını ve yaşanacağını gösteriyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *