ANASAYFA arrow right Güncel

En temel gayemiz, evrensel bilgi üretimine katkı sağlayan bireyler yetiştirmek

En temel gayemiz, evrensel bilgi üretimine katkı sağlayan bireyler yetiştirmek
YAYINLAMA: 03 Aralık 2023 / 18.40
GÜNCELLEME: 03 Aralık 2023 / 19.05
SANKO Üniversitesi 2023- 2024 Akademik Yılı Açılışı, Abdulkadir Konukoğlu Kültür ve Spor Merkezi’nde yapıldı.

Mütevelli Heyet Başkanı Zeki Konukoğlu yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, üniversitemizin 10’uncu yılını kutlamanın heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek duygularını dile getirdi.

“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu devam ettirecek sizlersiniz.’ İfadesinden aldığımız ilhamla, Konukoğlu Ailesi olarak, ülkemize farklı sektörlerde değer katan yatırımlarımızın yanı sıra, sosyal sorumluluk misyonuyla sağlık ve eğitim alanlarında da hizmet vermek için gayret gösteriyoruz” diyen Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu misyon kapsamında, kurduğumuz Sani Konukoğlu vakfı tarafından ülkemize kazandırılan üniversitemiz, geleceğin sağlık profesyonellerini yetiştirerek kentimizin yanı sıra, Türkiye’nin ve insanlığın sağlık standartlarının yükselmesine katkı sağlamayı amaç edinmiştir.

Üniversitemiz ilk kurulduğunda 53 akademik, 32 idari personel ve 231 öğrenciyle başladığımız yolculuğumuza, bugün iki yerleşkede iki fakülte, bir enstitü ve bir meslek yüksekokulu olarak 154 akademik, 93 idari personel ve üniversiteye bu yıl kayıt yaptıran 580 öğrenci dahil olmak üzere öğrenim gören toplam 1.728 öğrencimizle eğitim faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Ayrıca üniversitemizin on yıllık süreci içerisinde 60 profesör, 32 doçent, 103 Dr. Öğretim üyesi, 41 öğretim görevlisi ve 21 araştırma görevlisinin de yükseltme ve atamaları yapıldı.

Bunun yanı sıra üniversitemizi ülkemizin ve dünyanın saygın eğitim ve bilim yuvalarından biri haline getirmek ve sadece sağlık alanında değil, farklı sektörlerde de katkı sunabilmek amacıyla mevcut programlarımıza ek olarak işletme fakültesi ve meslek yüksekokulu kurulması için yüksek öğretim kuruluna yaptığımız başvuru kabul edildi. Önümüzdeki yıllarda farklı alanlarda da eğitim görecek öğrencilerimizle buluşacak olmanın heyecanı içindeyiz.”

Konukoğlu, “Üniversitemiz kurulduğu günden beri desteklerini esirgemeyen Onursal Başkanımız, değerli ağabeyim Abdulkadir Konukoğlu başta olmak üzere, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanım, sevgili kardeşim Adil Sani Konukoğlu’na ve holding yönetimine, mütevelli heyet üyelerimize, üniversite yönetimimize, akademik ve idari personel ile öğrencilerimize teşekkür ediyor, yeni akademik yılın hayırlı olmasını diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Rektör Prof. Dr. Dağlı ise konuşmasında, eğitim yolculuğunda; ilk günkü prensiplerinin ışığında öğrencileri, yetkin akademik ve idari kadro sayesinde her yıl başarı çıtasını yükselterek emin adımlarla ilerlediklerinin altını çizdi.

Prof. Dr. Dağlı, 21’inci yüzyılın, teknolojinin çok hızlı değiştiği ve geliştiği bir yüzyıl olduğuna vurgu yaparak, özetle şunları anlattı: “Teknolojik gelişmeler doğal olarak eğitim ve öğretim süreçlerini de derinden etkilemektedir. Günümüz dünyasında, bilgi ve iletişim teknolojileri, bireylerin ve toplumların gelişimi için vazgeçilmez hale gelmiştir. Bu doğrultuda; Üniversitemiz, üstlendiği misyon çerçevesinde, öğrenen merkezli ve sorgulayıcı yaklaşımı geliştirmeye yönelik, deneyimli kadrosu ile güncel ekipmanın kullanıldığı eğitim ve öğretim hizmeti sunmayı amaç edinmiştir.

En temel gayemiz, üretken, hızlı ve doğru karar alabilen, yenilikçi, toplumun değişen ihtiyaçlarına cevap verebilen, araştırma becerisi kazanmış, bilgisi ve özgüveni ile üstleneceği sorumlulukları başarıyla yerine getirecek, etik değerler çerçevesinde araştırma yaparak, evrensel bilgi üretimine katkı sağlayan bireyler yetiştirmektir.”

SANKO Üniversitesi’nin güçlü alt yapıya ve güçlü ekibe sahip büyük bir aile olduğuna işaret eden Prof. Dr. Dağlı, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Bizlerden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Onursal Başkanım Sayın Abdulkadir Konukoğlu başta olmak üzere Mütevelli Heyet Başkanım Sayın Zeki Konukoğlu’na, Holding Yönetim Kurulu Başkanım Sayın Adil Sani Konukoğlu’na, Mütevelli Heyet Üyelerimize ve Konukoğlu Ailesinin fertlerine şükranlarımı sunuyorum.

Yeni akademik yılımızda hocalarım ve idari personelimin katkılarıyla yeni araştırmalar, yeni tecrübeler ve yeni projeler ile, birlikte daha büyük başarılara imza atacağımıza ve bilimin ışığında eğitimimizi en iyi şekilde sürdüreceğimize olan inancım tamdır.

Yeni akademik yılımızın, tüm öğrencilerime, akademik ve idari çalışma arkadaşlarıma başarılı ve hayırlı olmasını diliyorum.”

İlk dersi ise veren bilim insanı Prof. Dr. Necmettin Sökücü, cerrahinin önemini ve gelişim sürecine değinerek, “Cerrahi sadece meslek değil aynı zamanda yaşam biçimidir, kişisel yaşamdan fedakarlık gerektiren özel bir alandır” ifadelerini kullandı.

Açılış dersinin ardından Prof. Dr. Necmettin Sökücü’ye Mütevelli Heyet Başkanı Zeki Konukoğlu ve Rektör Prof. Dr. Güner Dağlı tarafından armağan ve çiçek takdim edildi.

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *