ANASAYFA arrow right Güncel

Ev sahibi-kiracı kavgalarında 11 kişi öldü, 46 kişi yaralandı

Ev sahibi-kiracı kavgalarında 11 kişi öldü, 46 kişi yaralandı
YAYINLAMA: 18 Eylül 2023 / 16.33
GÜNCELLEME: 18 Eylül 2023 / 16.34
Ekonomik krizle beraber artan kiralar nedeniyle kiracı ile ev sahibi karşı karşıya geliyor. Adliyelerdeki uyuşmazlık dosyalarının sayısı, bu yılın ilk üç ayında geçen yılın toplamını geçti. Kavgaya dönüşen uyuşmazlıklarda ise en az 11 kişi öldü, 46 kişi yaralandı, yüzlerce kişi de gözaltına alındı.

Yüksek enflasyonla birlikte uçuşa geçen kiralar, ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiriyor. 2023'ün ilk 3 ayında kiracı ve ev sahipleri arasında çıkan kavgalarda hayatını kaybeden, yaralanan ve gözaltına alınıp tutuklananlar oldu.

10 Haber’in derlemesine göre, yüksek enflasyon ve 6 Şubat depremlerinin ardından ülke genelinde uçuşa geçen kira artışları ev sahibi ve kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Ev sahibi- kiracı uyuşmazlıklarının mahkemelerde yarattığı yoğunluk bir yılı bulan bekleme sürelerine yol açtı, bunun üzerine arabulucu yöntemi devreye sokuldu.

Sınırlamaya uyulmadı

Hükümet, geçen yıl kiralarda yaşanan fahiş artışlar nedeniyle kira artış oranına yüzde 25 zam sınırlaması getirilmişti. Sonrasında söz konusu düzenlemenin süresi uzatıldı. Ancak bu sınırlamaya çok yüksek oranda uyulmadı.

2023'ün ilk çeyreğinde İstanbul’da sulh hukuk mahkemelerinde açılan davaların yaklaşık yüzde 65’i ev sahipleri ile kiracı arasındaki anlaşmazlıklardan oluştu. 2022'deki toplam ev sahibi- kiracı uyuşmazlığı dosya sayısı yılın ilk çeyreğinde geçildi.

Tüm bunlar ortaya meydan muharebesini andıran görüntüler çıkmasına sebep oldu. Tartışmalar kavgaya dönüştü. Çocuklar, akrabalar da karıştı. Açık kaynaklardan derlenen verilere göre, bu yıl kiracı-ev sahibi kavgalarında en az 11 kişi hayatını kaybetti, 46 kişi ciddi şekilde yaralandı. Yüzlerce kişinin gözaltına alındığı kavgalarda en az 14 kişi de tutuklandı.

Savaş bilançosunu andıran bu rakamların dışında absürt ev sahibi- kiracı uyuşmazlıkları da görüldü. Kimisi kiracısına milyonlar teklif etti, kimi evin kapısına zehirli ilaç döktü, kimi de ev sahibine ses bombası attı. Hatta bir ev sahibi kiracısı adına flört uygulamasından hesap açıp kiracısını yıldırmaya çalıştı.

Tablonun çok daha vahim olduğu ve çözüm bulunması gerektiği ortada. 10 Haber'in derlemesine göre, sadece basına yansıyan kiracı-ev sahibi kavgalarının bilançosu şöyle:

4 Ocak 2023: Denizli’de alacağının geciktiğini iddia eden ev sahibi, kiracısının kapısına dayandı. Zorla eve girmeye çalışan ve evinin boşaltılmasını isteyen ev sahibi kiracısına bıçakla saldırdı.

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *