ANASAYFA arrow right Güncel

Kasım ayında 137 işçi daha öldü, Antep’te 2 işçi yaşamını yitirdi

Kasım ayında 137 işçi daha öldü, Antep’te 2 işçi yaşamını yitirdi
YAYINLAMA: 06 Aralık 2023 / 22.38
GÜNCELLEME: 06 Aralık 2023 / 22.40

İSİG Meclis'nin kasım ayındaki iş cinayetleri raporuna göre 137 işçi iş cinayetlerinde öldü. İş cinayetlerinin sebeplerinin de araştırıldığı raporda, en fazla ölüm nedeni yüzde 20 oranla 'yüksekten düşme' olduğu belirlendi.

Artı Gerçek - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Kasım ayında yaşanan iş cinayetlerine ilişkin raporu açıkladı. Raporda, Kasım ayında 137 işçinin öldüğü belirtilirken, 11 ayda ise yaşanan iş cinayetlerinde toplamda bin 772 işçinin öldüğü ifade edildi.

Yaşanan iş cinayetleri sebeplerinin paylaşıldığı raporda, yüksekten düşme yüzde 20, ezilme ve göçük yüzde 17, trafik ve servis kazası yüzde 17 olarak açıklandı. Ayrıca raporda, iş cinayetlerinde ikisi çocuk ve yedi mültecinin öldüğü bilgisi yer aldı. 

Kasım ayında iş cinayetlerinin işkollarına göre dağılımı şöyle:

İnşaat, Yol işkolunda 40 işçi; Tarım, Orman işkolunda 17 emekçi (9 işçi ve 8 çiftçi); Gemi, Tersane, Deniz, Liman işkolunda 15 işçi; Taşımacılık işkolunda 13 işçi; Madencilik işkolunda 8 işçi; Belediye, Genel İşler işkolunda 8 işçi; Ticaret, Büro, Eğitim, Sinema işkolunda 7 işçi; Konaklama, Eğlence işkolunda 6 işçi; Metal işkolunda 5 işçi; Çimento, Toprak, Cam işkolunda 4 işçi; Gıda, Şeker işkolunda 3 işçi; Enerji işkolunda 3 işçi; Savunma, Güvenlik işkolunda 2 işçi; Petro-Kimya, Lastik işkolunda 1 işçi; Ağaç, Kağıt işkolunda 1 işçi; Basın, Gazetecilik İşkolunda 1 işçi; elimizdeki veriler ışığında çalıştığı işkolunu belirleyemediğimiz 3 işçi hayatını kaybetti…

Kasım ayında 41 şehirde ve yurtdışında dört ülkede (kısa vadeli çalışmak için gidilen veya Türkiye menşeili şirketlerde çalışan) iş cinayeti tespit etmiş durumdayız:

17 ölüm İstanbul’da; 14 ölüm Zonguldak’ta; 7 ölüm Manisa’da; 6 ölüm Aydın’da; 5’er ölüm Antalya, Hatay, Muğla ve Tekirdağ’da; 4’er ölüm Adana, Denizli, Konya, Mersin’de; 3’er ölüm Ankara, Bursa, Çorum, Isparta, İzmir, Kastamonu, Malatya, Siirt ve Irak’ta; 2’şer ölüm Afyon, Balıkesir, Gaziantep, Kayseri, Ordu ve Şırnak’ta; 1’er ölüm Adıyaman, Ardahan, Bartın, Burdur, Çanakkale, Diyarbakır, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Kocaeli, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Şanlıurfa, Van, Çin, Moritanya ve Sudan’da meydana geldi…

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *