ANASAYFA arrow right Güncel

Kaynaklar keyfi kullanılıyor, paralel bir devlet yapılanması oluşturuluyor

Kaynaklar keyfi kullanılıyor, paralel bir devlet yapılanması oluşturuluyor
YAYINLAMA: 10 Haziran 2024 / 20.21
GÜNCELLEME: 10 Haziran 2024 / 20.21

Eğitim İş Sendikası Gaziantep Şubesi, Türkiye Maarif Vakfı’na aktarılan bütçenin her yıl artmasına tepki gösterdi

 

2016 yılında 90 milyon lira aktarılan Türkiye Maarif Vakfı’na 2017 yılında 241 milyon lira, 2018 yılında 351 milyon lira, 2019 yılında 422 milyon lira, 2020 yılında 259 milyon lira, 2021 yılında 1 milyar 77 milyon lira, 2022 yılında 1 milyar 871 milyon lira ve 2023 yılında ise 2 milyar 955 milyon lira para aktarıldı.

Vakıflara yapılan bağışlar ve destekler üzerinden bir torpil sistemi yaratıldı

Şube Başkanı Ali Arpat, ‘’ Vakıflar üzerinden para aktarıldığını, denetimden uzak şekilde kaynakların keyfi kullanıldığını, paralel bir devlet yapılanması oluşturulduğunu, vakıflara yapılan bağışlar ve destekler üzerinden bir torpil sistemi yaratıldığını görüyoruz’’ dedi.

Maarif Vakfı, kamuda tasarruf tedbirlerinden muaf tutulmuş durumda

Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, Türkiye Maarif Vakfı'na MEB bütçesinden 5,7 milyar TL kaynak aktarılacağını bu rakamın 2016 yılında vakfa aktarılan 90 milyon TL'nin 63 katına denk geldiğini söyleyen Arpat, ‘’Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğrudan kendisine yakın üyeleri atadığı ve böylece eğitimin planlanması ve yönetiminin Saray’a bağlanmasının kılıfı olan Maarif Vakfı, kamuda tasarruf tedbirlerinden muaf tutulmuş durumda. Eğitimin güncel gereksinimlerini karşılamaktan ve öğrenci/eğitim emekçilerinin ihtiyaçlarını gidermekten uzak olan MEB bütçesinden bu kadar büyük bir kaynağın aktarılması, AKP iktidarının kamusal eğitime ne kadar az önem verdiğini açıkça gösteriyor’’ eleştirisini yaptı.

Böyle bir vakfın kurulması akıllara birçok soru işareti getiriyor

Eğitim politikalarının belirlenmesinde ve uygulanmasında şeffaflığın, hesap verebilirliliğin ve katılımcılığın esas olduğunu kaydeden Arpat, ‘’Böyle bir vakfın kurulması akıllara birçok soru işareti getiriyor. Bu paranın nereye gideceği net olarak biliniyor mu? Vakfın hangi faaliyetleri için kullanılacağı şeffaf bir şekilde kamuoyuna açıklanıyor mu?  Kamusal eğitimde yaşanan sorunlar göz ardı edilirken, Vakfa ayrılan bu devasa bütçe, eğitimde eşitsizlikleri derinleştirmeyecek mi? Bu durum, kamu kaynaklarının şeffaf ve hesap verebilir bir şekilde kullanılması ilkesine aykırı değil mi? Kamu kaynakları öncelikli ihtiyaçlara göre değil, siyasi ve ideolojik tercihlere göre mi dağıtılmaktadır?’’ sorusunu sordu.

Asıl sorulması gereken, bir devlet neden vakıf kurar

Arpat, ‘’Asıl sorulması gereken, bir devlet neden vakıf kurar?. Amaç, kamu kaynaklarının, meşru görülecek bir yöntemle bütçe dışına çıkarılarak, denetimden uzak bir şekilde harcanması, kendilerine yakın tarikat ve cemaatlerin faaliyetlerine yasal kılıf hazırlanması, devlet kasasından bu yapılanmalara para aktarılması. Kamusal eğitim için kullanılması gereken milli eğitim bütçesinin, tüm denetimlerden muaf hale getirilmiş Maarif Vakfı ile paylaşılması derhal engellenmeli’’ çağrısında bulundu.

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *