ANASAYFA arrow right Güncel

Sağduyu, sükunet ve demokrasi hakim olsun

Sağduyu, sükunet ve demokrasi hakim olsun
YAYINLAMA: 12 Mayıs 2023 / 18.16
GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2023 / 18.16
Türkiye’nin kaderini değiştirecek olan seçimlere sadece saatler kaldı. Ülke genelinde 64 milyon 113 bin 941 ve Gaziantep’te ise 1 milyon 358 bin 832 seçmen 13. Cumhurbaşkanı ve milletvekillerini belirlemek için yarın sandık başına gidecek

Parti liderlerinin nefret dili, ülkeyi yine gergin bir ortamda seçime götürüyor… İnsanlar, demokratik bir ülkede olmaması gerektiği kadar  endişeli ve tedirgin… Ortak temenni, seçimlerin demokrasiye yakışır olgunlukta geçmesi ve sonuçlanması

Ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep siyaset arenası da iyice kızıştı. Siyasi partiler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir milletvekili daha fazla göndermek için artık son kozlarını oynuyor. Her siyasi parti katıldıkları programda veya ziyaretlerde vaatlerini anlatarak halktan destek istiyor.

Bu seçim çok çekişmeli ve zor geçecek

2019 yerel seçimlerinde 1 milyon 227 bin olan seçmen sayısı 1 milyon 358 bin 832’ye yükseldi. Gaziantep, bu seçmen sayısı isle TBMM’ye 14 milletvekili gönderecek. Türkiye genelinde olduğu gibi, seçimin kaderini kadınlar ve ilk kez oy kullanacak gençler belirleyecek. Geçmiş dönemdeki seçimlere göre çok daha çekişmeli ve zor geçmesi beklenen seçim sonrasında şehrimizde nasıl bir tablo ortaya çıkacağı merak ediliyor.

AK Parti, mevcut milletvekili sayısını korumak istiyor

Gaziantep’te oy kaybına uğrayan AK Parti, kan kaybını önlemek ve küskünleri yeniden partiye kazandırmak için Eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül öncülüğünde sahaya çıktı. İkinci sırada İl Başkanı Eyup Özkeçeci ve Ali Şahin yer alıyor. AK Parti’de mevcut milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, Ahmet Uzer, Mehmet Sait Kirazoğlu ve Müslüm Yüksel kendilerine listede yer bulamazken, sadece Ali Şahin ile Derya Bakbak listeye girebildi. Ayrıca AK Parti, Cumhur ittifakı içerisinde yer alan HÜDA PAR’ın Genel Sekreteri Şehmuz Demir’i listenin 6’ncı sırasına yerleştirdi.

CHP Gaziantep’ten en az 4 milletvekili çıkarmayı hedefliyor

CHP listesinin ilk iki sırasında İl Başkanlığı yapmış isimler yer alıyor. İlk sırada Av. Hasan Öztürkmen ve Melih Meriç yer alırken, üçüncü sırada ise Millet ittifakı içerisinde bulunan DEVA Partisi’nin İl Başkanı Av. Ertuğrul Kaya bulunuyor. Şehrimizde ayak basmadık yer bırakmayan CHP Gaziantep’ten en az 4 milletvekili çıkarmayı hedefliyor.

Yeşil ve Sol Parti’nin 2 vekil çıkarmasına kesin gözüyle bakılıyor

Halkların Demokrat Partisi ise Emek ve Özgürlük ittifakı içerisinde yer alan Yeşil ve Sol Parti listelerinden seçimlere giriyor. Listenin ilk sırasında Sevda Karaca bulunurken, ikinci sırada ise HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç ve Songül Koçdağ yer alıyor. Yeşil ve Sol Parti’nin 2 vekil çıkarmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Partililer ilk sıra adayına büyük tepki gösterdi

İYİ Parti ise farklı bir isim ile kentimizde siyaset sahnesine çıktı. İlk sırada Mehmet Mustafa Gürban, ikinci sırada eski Milletvekili Mehmet Ay ve üçüncü sırada ise Mehmet Özberk yer alıyor. Partililerin ilk sıra adayına büyük tepki gösterdiği ifade ediliyor. MHP’de ise mevcut milletvekili Av. Sermet Atay ilk sıradan aday gösterilirken, ikinci sıraya ise Mustafa Bozgeyik getirildi. Mevcut Milletvekili Muhittin Taşdoğan ise kendisine üçüncü sıradan yer bulabildi.

Listelerde, kadın aday azlığı dikkat çekti

Siyasi partilerin milletvekili listelerine bakıldığından Yeşil ve Sol Parti dışında diğer partilerde kadın adayların az olması dikkat çekti. AK Parti’de Derya Bakbak ve Feray Yılmaz, CHP’de Adile Merve Altınbaş, Fatma Müge Düşün, Vijdan Aktaş, İYİ Parti’de Medine İlay Yıldırım, Sema Albayram, Nermin Tuzcu, MHP’de Elif Aslı Ercihan, Ayşegül Köroğlu, Yeşil ve Sol Parti’de Sevda Karaca, Songül Koçdağ, Dilan Güler, Fatma Bayındır, Aysima Mihriban Mehtap Arslan, Elif Yalçın aday gösterildi. Ali Göksular

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *