ANASAYFA arrow right Güncel

Türkiye, büyük tehlike altında

Türkiye, büyük tehlike altında
YAYINLAMA: 17 Eylül 2023 / 16.39
GÜNCELLEME: 17 Eylül 2023 / 16.40
Gaziantep Eczacılar Odası Genel Kurulu hafta sonu yapıldı. Tek liste ile gidilen seçimi mevcut Başkan İrfan Demirci kazanarak, güven tazeledi

Bazı ilaç firmalarının ilaçlarını yavaş yavaş Türkiye piyasasından çekmeye başladığını hatırlatan Başkan Demirci, “Piyasadan çekilen ilacın muadili var. Büyük bir ilaç firması ilacını piyasadan çekiyor. Bu sorun önümüzdeki yılın şubat ayına kadar devam edecek. Dolayısıyla Türkiye büyük bir tehlike altında” uyarısında bulundu.  
İlaca ayrılan pay azalıyor 
Türkiye’de ilaca ayrılan payın her yıl azaldığına dikkat çeken Demirci, “Türkiye’de Gayri Safi Milli Hasıla içerisinde ilaca ayrılan pay yüzde 1,6 iken bu rakam yüzde 0,6’ya düştü ve ilaca ayrılan pay her yıl daha da azalıyor. Geçmiş dönemlerde ülkemizde tüketilen ilaç kutu sayısı 500 milyon iken şu anda bu rakam 3 milyar kutuyu geçti. Bir taraftan ilaç tüketimi artarken, diğer taraftan eczacının eline daha az para geçiyor. Bu rakamı azaltma ise İlaç Fiyat Kararnamesi’nden geçiyor” dedi. 

Eczacıların karlılığına değinen Demirci, “2009 yılında 100 liraya kadarki ilaçlarda yüzde 25, 100-200 lira arasında yüzde 16, 200 liranın üzerindeki ilaçlarda ise yüzde 12 karlılığımız vardı. Şu anda ise ilaçların önemli bir bölümünün fiyatı 600 liranın üzerinde. Geçen yıl ve bu sene bir düzenleme yapıldı. Birinci basamak 328 liraya, sonrasında 650 liraya çıkarıldı. Bunlar eczacıya yüzde 4 iyileştirme sağladı, ama yetmiyor. Çünkü ilaca sürekli zam geliyor” açıklamasını yaptı. 
Son 3-4 yıldan beri işsiz eczacı sorunu yaşıyoruz 
Demirci, “Son 3-4 yıldan beri işsiz eczacı sorunu yaşıyoruz. Geçmiş dönemlerde eczacılık fakülteleri toplamda bin 800 öğrenci alıyorken, 2018 yılında 3 bin 306’ya 2023 yılın haziran ayında ise 4 bin 740’a yükseldi. Son 5 yılda devlet üniversitelerinde ise yüzde 19, özel üniversitelerde ise yüzde 123 artmış. Eczacılık fakülteleri akademik meslek mensuplarının yetiştirildiği veya bilimsel araştırmaların yapıldığı yerlerde değil, sadece meslek edindirme haline gelmiş” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *