ANASAYFA arrow right Güncel

Türkiye'den Almanya'ya iltica edenlerin sayısında yüzde 290 artış: Türkiye, Suriye'den sonra ikinci sırada

Türkiye'den Almanya'ya iltica edenlerin sayısında yüzde 290 artış: Türkiye, Suriye'den sonra ikinci sırada
YAYINLAMA: 08 Eylül 2023 / 15.47
GÜNCELLEME: 08 Eylül 2023 / 15.51
Türkiye'den Almanya'ya iltica edenlerin sayısı yüzde 290 arttı. Sekiz ayda iltica isteyenlerin sayısı 30 bini buldu. Türkiye, Almanya'ya ilticadaki ilk 10 ülkeden yedisinin toplamını geçmiş oldu. Ayrıca Türkiye, ilticada Suriye'den sonra ikinci sırada.

Türkiye'den Almanya'ya göç, ağustos ayında rekor kırdı. Alman Göç ve İltica Dairesi’nin (BAMF) resmi rakamlarına göre, sadece ağustos ayında Türkiye'den 5 bin 544 kişi kaçak olarak gittikleri Almanya'dan iltica talep etti. Almanya’ya gidenlerin yaş ortalaması ise 20-35 arası.

Bu sayıya yakalanmayanlar ve iltica talep etmeden ülke içinde kaybolanlar dahil değil. Son rakamlarla Türkiye'den Almanya'ya iltica edenlerin sayısı; bir kampa kaydolmayanlarla birlikte 100 bine yaklaştı. Yasal yollarla gidenler, iş bulanlar bu rakamın dışında tutuluyor.

TÜRKİYE, YEDİ ÜLKENİN TOPLAMINI GEÇTİ

Türkiye bu rakamla, Almanya'ya kaçak gelip iltica isteyen ilk 10'daki yedi ülkenin toplamını da geçti. Türkiye, ilticada Suriye'den sonra ikinci sırada yer alıyor.

Son iki ayda ise Türkiye kaçak rekoru kırdı. Türkiye'den Almanya'ya iltica edenler, ilk kez geçen ay Afganistan'dan Almanya'ya kaçak yollarla gelenlerin sayısını geçmişti.

Ağustos rakamlarına göre Almanya'ya Suriye'den 9 bin 186 kişi, Türkiye'den 5 bin 544 kişi ve Afganistan'dan 4 bin 217 kişi gitti. Türkiye ikinci sırayı, Afganistan üçüncü sırayı alırken; Türkiye'den gelenlerin sayısı listenin 4. ve 10. sırasında yer alan Irak, Gürcistan, İran, Rusya Federasyonu, Somali, Gine ve Kolombiya'dan gelen kaçakların toplamını da geçti.

Sözcü'den Ali Güven'in haberine göre, bu yılın ocak ile ağustos ayları arasında Türkiye'den Almanya'ya giden kaçak kişilerin toplamı 29 bin 661'e yükseldi. Geçen yılın aynı dönemine göre bu sayı 10 bin 260 artmış oldu. Türkiye'den Almanya'ya kaçak girenlerin sayısındaki artış yüzde 290'u buldu.

Almanya'ya yılın ilk sekiz ayında iltica isteyen toplam göçmen sayısı da 204 bini aştı. Bu başvuruların 175 binine cevap verildi. Olumsuz cevap alanların sınır dışı işlemleri veya davaları sürüyor. 

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *