ANASAYFA arrow right Ekonomi

Çiftçiler de yararlanamadı

Çiftçiler de yararlanamadı
YAYINLAMA: 12 Kasım 2023 / 17.03
GÜNCELLEME: 12 Kasım 2023 / 17.25
ÇKS'ye kayıtlı olan çiftçiler, emeklilere verilen 5 bin TL'lik ödemeden yararlanamadı. Çiftçilerin yüzde 75'inin emekli olduğunu vurgulayan TZOB Yönetim Kurulu üyesi Soydan ve Giresun Ziraat Odası Başkanı mağduriyetin giderilmesi çağrısı yaptı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Emekli Sandığı ve Bağkur kapsamında çalışmayan emeklilere 5 bin TL'lik ödemeye bugün başladı. Ancak Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olan çiftçiler bu ödemeden yararlanamadı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu üyesi Arslan Soydan, "Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan üreticilerin bu destekten muaf tutulmasını doğru bulmuyoruz. Emeklilere bir kez verilen 5 TL’lik desteğin çiftçilere de verilmesi gerekiyordu. Çünkü çiftçiler bu parayı yine üretmek için harcayacaktı" dedi.

Soydan, çiftçilerin de bu ödemeden yararlanabilmesi için girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan da bu yanlışın düzeltilmesini talep etti.

Karan, "ÇKS'ye kayıtlı çiftçilerimizin de yüzde 75’i emeklidir ve yapılacak olan 5 bin TL'lik ikramiyeden yararlanamamıştır. Emekli çiftçilerimiz alınan bu kararla bir mağduriyet yaşayacaklardır. SayınCumhurbaşkanımızın vereceği bir talimat ile alınan bu karar tekrar revize edilmeli ve emekli çiftçimizin mağduriyeti giderilmelidir” diye konuştu

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *