ANASAYFA arrow right Güncel

Domates fiyat endeksi yıllık yüzde 83 arttı

Domates fiyat endeksi yıllık yüzde 83 arttı
YAYINLAMA: 02 Mart 2024 / 15.50
GÜNCELLEME: 02 Mart 2024 / 15.50

Yüksek enflasyonla etkisiyle birlikte her gün farklı bir sektör de enflasyon rekoru kırılmaya devam ediyor. Antalya hallerinde işlem gören domates fiyatları şubat ayında yıllık bazda yüzde 83 artış gösterirken, miktar bazında da yüzde 49,90 arttı. Son 6 yıllık dönemde ise domates miktarında azalış yaşanırken, fiyatlarda ise rekor artış gerçekleşti.

Antalya Ticaret Borsası Şubat Ayında Antalya hallerinde işlem gören domates, sebze ve meyvelerin işlem miktar ve fiyatlarıyla ilgili endeks değerlerini paylaştı.

Açıklanan verilere göre Şubat ayında domates miktarı bir önceki aya göre yüzde 16.27 ve sebzede yüzde 4.39 azalırken, meyvede yüzde 18.60 arttı. Miktar endeksleri geçen yılın aynı ayına göre domateste yüzde 49.90, sebzede yüzde 49.46 ve meyvede ise yüzde 1.60 artış gösterdi.

Şubat ayında endekslerdeki yıllık değişimler, miktarda domates ve sebze için 9 yıllık ortalama üstü ve meyvede ise ortalama değerlerde gerçekleşti. Yıllık fiyat endekslerindeki değişimler ise domates, sebze ve meyvede ortalama üstü oldu.

Domates fiyatları yüzde 83 arttı

Şubat ayında domates fiyat endeksi yıllık yüzde 83 arttı. Miktardaki yüzde 49.90’lık artışa rağmen gıda fiyat enflasyon düzeyine yakın artış gösterdi.

Sebze fiyat endeksi yıllık yüzde 51.06 arttı. Sebzenin yıllık miktar endeksinin yüzde 49.46 artması ile fiyat artışı enflasyonun altında oldu. Meyve fiyat endeksindeki yıllık değişim yüzde 68.13 artış olarak tabloya yansırken, meyvenin yıllık işlem miktarındaki yüzde 1.60’lık artış bu ortalama artışa neden oldu.

Domates miktarında azalış

Şubat ayında domates için son 6 yılın miktarda ortalama azalış ve fiyatta ise rekor artış olarak gerçekleşti. Bir önceki aya göre domates işlem miktar endeksi, şubat ayında yüzde 16.27 azalırken, işlem fiyat endeksi aylık yüzde 61.06 arttı.

Bir önceki aya göre sebze işlem miktar endeksi, şubat ayında yüzde 4.39 azalırken, fiyat endeksi aylık yüzde 33.71 arttı. Son 6 yılın Şubat ayları dikkate alındığında sebze miktar ve fiyat endekslerindeki aylık değişimler ortalama düzeyde gerçekleşti.

Bir önceki aya göre meyve işlem miktar endeksi, şubat ayında yüzde 18.60 artarken, fiyat endeksi de yüzde 10.35’lik artış gösterdi. Son 6 yılın şubat ayları dikkate alındığında aylık değişimler, meyve miktar endeksinde rekor artış, fiyat endeksinde ise ortalama artış olarak yansıdı.

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *