ANASAYFA arrow right Kültür-Sanat

Köylüoğlu’nun romanı Verdâ, Gaziantep’te de okurlarıyla buluştu

Köylüoğlu’nun romanı Verdâ, Gaziantep’te de okurlarıyla buluştu
YAYINLAMA: 01 Mayıs 2024 / 19.46
GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2024 / 19.47

Basıldığı ve raflarda yerini aldığı ilk hafta en çok satanlarda beşinci sıraya yükselen Verda, Gaziantep’e geldiği gün de okurlar tarafından yoğun ilgi gördü. 

Romanının bir aşkın hikayesi olduğunu belirten Köylüoğlu, kitaba da ismini veren Verdâ’nın, ailesiyle Amerika’ya yerleşene dek, Yeşilköy’deki bir köşkte dedesi ve babaannesiyle birlikte yaşayan, çocukluğunun mutlu günlerini dedesinin Şarköy civarındaki bağlarında geçirmiş, bir genç kız olduğunu söyledi. 

Romanın diğer kahramanı Can’ın, küçük yaştan itibaren Avrupa’da eğitim gören, babası öldürülünce Fransa’da yaşadığı tatlı hayata ara verip Türkiye’ye, kendisini bekleyen aile işine dönmek zorunda kalan bir genç adam olduğuna dikkat çeken Köylüoğlu, şöyle devam etti: “Can’ın babası Suphi Korkut’u öldürmekle suçlanan Osman Aktuğ, Verdâ’nın dedesidir… Ve Can Korkut, Aktuğ’lardan nefret etmektedir. Kader ağlarını örüp onları ilk kez karşı karşıya getirdiğinde, Verdâ ve Can kendilerini büyük ve bir o kadar da fırtınalı bir aşkın içinde bulacaklarından habersizdir.” 

Öykünün 1964- 1995 yılları arasında geçtiğini vurgulayan Köylüoğlu, “Dönemin siyasi, ekonomik ve kültürel çalkantılarına ve Türkiye’de tarıma, özellikle de şarapçılığa hak ettiği önemin verilmeyişine, değiniyor” dedi.

1964- 1995 yılları arasındaki varsıl - yoksul ilişkilerini, toplumsal entrikaları, siyasi  ve sosyal yaşamın adabını , zorlu koşullarını çok çarpıcı bir dille anlatan roman, bir solukta, zevk ve merakla  okunacak nitelikte. Romanın yakın bir zamanda diziye uyarlanması bekleniyor.

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *