ANASAYFA arrow right Yaşam

‘'Hayır’’ diyememek depresyona zemin hazırlıyor!

‘'Hayır’’ diyememek depresyona zemin hazırlıyor!
YAYINLAMA: 31 Ağustos 2023 / 14.57
GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2023 / 14.58
Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız, ilişkilerde ‘’hayır’’ diyememe, kısa vadede onay ve kabul almamıza neden olduğunu, ancak uzun zamanda insanların bizi değersizleştirmesine ve ilişkinin kalitesinin düşmesine yol açtığını söyledi. Üçyıldız, “Ayrıca depresyona zemin hazırlayabiliyor.

 ‘’Hayır dersem ayıp olur, hayır dersem beni sevmez, hayır dersem benden uzaklaşır’’ şeklindeki düşünceler zaman içerisinde kişiyi diğer birey istekleri ve taleplerini karşılamaya odaklıyor. Belli bir süre sonra ise göz ardı edilen, değersizleştirilen bir kişi haline getiriyor. Böyle bir duruma maruz kalındığında ise sonuç sıklıkla depresyon oluyor.

‘’Hayır’’ diyememe kişinin kendi istek ve gereksinimlerini ihmal ederek, başkasının istek ve gereksinimlerini karşılama zorunda hissetmesine neden olmaktadır. Oysa bir insanın mutlu bir yaşam sürebilmesi için öncelikle kendi istek ve gereksinimlerini ön plana alarak karşılaması gerekmektedir. 

‘’Hayır’’ diyemeyen kişi mutsuz bir yaşam sürme olasılığı oldukça yüksektir. Çünkü ‘’Hayır’’ diyemeyen kişi diğer insanların istek ve taleplerini oldukça fazla önemsediği için diğerlerinden de onun istek ve taleplerinin önemsenmesini bekler, o ifade etmese bile karşısında ki kişinin anlaması ve gereğini yapmasını ister. Daha net hali ile kendi yaptıklarının karşılığını bekler ancak sonuç hayal kırıklığıdır.

‘’Hayır’’ diyememenin altında çoğu zaman herkesle iyi geçinme, kimseye kırmama ve herkes tarafından sevilen bir insan olma isteği yatar ancak insanlar onun yaptığı bu fedakarlıkları görmezler, gönüllü olarak yaptığını bu durumdan bir rahatsızlık duymadığını düşünürler. 

Fikir ve düşünceleri dile getirebilmek, kendi istek ve taleplerini paylaşabilmek ve yeri geldiğinde ‘’Hayır’’ diyebilmek bencilce bir davranış değildir, tam aksine kişinin de orada olduğunu onunda taleplerinin olabileceğini hatırlatır ve karşısında ki kişiye sınırlarını göstermiş olur” dedi. 

Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız,'' İnsanlara ‘’Hayır’’ diyemediğiniz sürece; yorulur, beklentilere yetişemez, kendinizden ödünler verir, değersiz hisseder ve kendinizi suçlarsınız. ‘’Hayır’’ dediğinizde ise kendinizi kazanırsınız'' dedi.

İlginizi Çekebilir
B12 eksikliği sinir sistemini bozuyor
B12 eksikliği sinir sistemini bozuyor
Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, zamanında önlem alınmadığı takdirde nörolojik ve zihinsel problemlere neden olabilen B12 vitamin eksikliğine karşı önlem almak öne...
#Yaşam / 18 Eylül 2023
Yaşlanma, leke, yanık, akne ve yara tedavileri ile saç dökülmesini engelliyor
Yaşlanma, leke, yanık, akne ve yara tedavileri ile saç dökülmesini engelliyor
Medical Point Gaziantep Hastanesi’nde kordon dokusundaki mezankimal kök hücreden elde edilen ve yaşlanmayı geciktiren, leke, yanık, akne ve yara tedavileri ile saç dökülm...
#Yaşam / 18 Eylül 2023
Suyun fazlası da zarar
Suyun fazlası da zarar
Mevsim koşularına, sıcak havalarda çalışmaya, sarf edilen efora ve terlemeye bağlı olarak miktarı artan günlük su tüketiminin erkekler için 3 litre, kadınlar için ise 2 l...
#Yaşam / 17 Eylül 2023
Yalova Aronyası süper bir antioksidan
Yalova Aronyası süper bir antioksidan
Aronya meyvesi, chokeberry adıyla da bilinen gülgiller familyasına ait olan bir çalı bitkisidir. Yüksek antioksidan ve vitamin içerdiğinden dolayı sağlığa olumlu etkileri...
#Yaşam / 17 Eylül 2023
Dünya yaşlanıyor, Sepsis oranı artıyor!
Dünya yaşlanıyor, Sepsis oranı artıyor!
Sepsis için kısa bir tanımlama gerekirse “vücuttaki en ağır enfeksiyon hali” denilebilir. Sepsiste vücut, ağır enfeksiyonlara aşırı tepki verir.
#Yaşam / 13 Eylül 2023
Semizotu, tam bir vitamin ve mineral deposu
Semizotu, tam bir vitamin ve mineral deposu
Bilimsel adı Portulaca oleracea olan semizotu besin değeri bakımından oldukça değerlidir.100 gr porsiyonunda 20 kalori bulunur bu sebeple diyetlerinizde rahatça kullanabi...
#Yaşam / 12 Eylül 2023
Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *