ANASAYFA arrow right 20 Yıl Önce

İntiharlar en çok 15 ile 24 yaş arasında görülüyor…

İntiharlar en çok 15 ile 24 yaş arasında görülüyor…
YAYINLAMA: 16 Nisan 2020 / 00.09
GÜNCELLEME: 16 Nisan 2020 / 00.09
Gaziantep’te geçtiğimiz yıl meydana gelen 22 intihar olayında aile içi geçimsizlikler ilk sırayı alıyor. Özellikle ergenlik çağındaki gençler çevreleri tarafından baskı altına alınmak istedikleri zaman, kurtuluş yolu olarak intiharı seçiyorlar.
Devlet istatistik Enstitüsü tarafından hazırlanan intihar istatisklerine göre, geçtiğimiz yıl ilimizde 22 intihar olayı meydana geldi. Ekonomik sıkıntıların artmasıyla birlikte, aile içi geçimsizliklerinde arttığı ve bunalan insanların sorunlardan kurtulmak için intiharı seçtiği belirtiliyor.
Yetkililer anne ve babaları uyararak, özellikle kişiliğini bulma, kendini kanıtlama çabası içinde bulanan 15 yaşın tehlikeli dönemler olduğunu ve bu yaşlardaki çocuklarına daha anlayışlı, arkadaşça yaklaşmaları gerektiğini öneriyorlar. 1991 yılında meydana gelen 22 intihar olayından 11’ini 15-24 yaş arası kişiler oluşturuyor. Daha sonra 25-34 yaşlar intihar edenler arasında ikinci sırayı alıyor. Bu sıralamayı iki kişiyle 35-44 yaş, bir kişiyle 55-64 yaş grubu oluşturuyor.
İstatistiklere göre geçtiğimiz on yıl içerisinde bozulan ekonomik koşullara bağlı olarak intihar edenlerin sayısında yüzde 50 artış görülüyor. Hayat şartlarının ağırlaşması aile içi geçimsizliklerin artmasına neden oluyor. Aile bireyinin geçim sıkıntısı içinde birbirleriyle olan ilişkilerin bozulduğu, bu durumdan da en çok yetişme çağındaki gençlerin etkilendiği ifade ediliyor. Geçtiğimiz yıl 7 kişi aile geçimsizliği nedeniyle intihar etmiş. Hastalığından utanan, kurtulamayacağına inana ve çevresinden dışlanan insanlarda intiharı bir çözüm olarak görüyor. İlimizde de altı kişinin hastalık nedeniyle intihar ettiği belirtiliyor. Duygusal ilişkilerinde hayal kırıklığına uğrama, istediği ile evlenmeme de bir başka intihar nedeni. 1991 yılında dört kişi bu nedenlerden dolayı intihar etmiş. Bir kişi ticari başarısızlık, bir kişi öğrenim başarısızlığı yüzünden ihtihar ederken, üç kişinin de intihar nedeni henüz belli değil.
Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *