ANASAYFA arrow right Ekonomi

Kamuda tasarruf kimin umurunda!!!

Kamuda tasarruf kimin umurunda!!!
YAYINLAMA: 17 Eylül 2023 / 15.15
GÜNCELLEME: 17 Eylül 2023 / 15.16
Temsil ve tanıtım giderleri bir ayda altı kat arttı

Kamu kurumları için yayınlanan Tasarruf Genelgesi'ne rağmen temsil ve tanıtım giderleri bir ayda altı kat arttı. Kira giderlerine ise 1,8 milyar TL ödendi.

Bütçe, vergi gelirleri ile fazla verirken kamu kaynakları israf edilmeye devam edildi. Artırılan vergiler ile tampon yapılan merkezi yönetim bütçesinin giderleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 86,1 oranında arttı. Ağustosta bütçe giderleri 562 milyar 686 milyon liraya ulaştı. Ağustostaki 51,3 milyar liralık bütçe fazlası 'tasarrufla' değil artan vergilerle verildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından “Harcamaların yeniden gözden geçirilmesi ve tasarruf takibinin taviz verilmeden sağlanması gerektiği” belirterek 17 Temmuz’da tasarruf genelgesi çıkarılmıştı. Ek bütçe ve torba yasa ile getirilen vergi yüklerinin ardından yayımlanan genelgede “Kamu harcamalarının rasyonelleştirileceği” savunulmuş, kamu kurumlarından, taşıt sayılarını minimuma indirmeleri, temsil, tören ve ağırlama giderlerini kısmaları istenmişti.

BirGün'den Havva Gümüşkaya'nın haberine göre, Tasarruf genelgesine rağmen temsil ve tanıtma giderlerinde bir ayda 6 kat artış yaşandı. Temmuzda 43,6 milyon liralık harcama yapılan bu kalemde Ağustos ayında 282,5 milyon liralık rekor gider yazıldı. Bu harcamanın 178,1 milyon lirası toplantı ve organizasyon gideri, 104,4 milyon lirası da temsil, tanıtma ve ağırlama gideri olarak kaydedildi.

Temsil ve tanıtma giderleri adı altında Ocak-Ağustos arasından Hazine’nin kasasından toplamda 847,4 milyon lira çıktı.

Yorumlar
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *